Chaos, šlendrián, nebetyčná sprostota. Tomu byste neuvěřili. Praha pojmenovala park po legendárním odbojáři št. kpt. Václavu Morávkovi a po pár měsících mu ho (skoro celý) zase sebrala...

Autor: Tomáš Břicháček | Publikováno: 28.9.2018 | Rubrika: Zamyšlení
lev

Praha pojmenovala park po legendárním odbojáři št. kpt. Václavu Morávkovi a po pár měsících mu ho (skoro celý) zase sebrala. Teď patří Marii Terezii. Morávkovi zbyl nepatrný kousek. Chaos, šlendrián, nebetyčná sprostota.

Věřil v Boha a ve své pistole, příběhu, který se měl odehrát desítky let po jeho smrti za časů úřadování primátorky Krnáčové, by ale štábní kapitán Václav Morávekdocela jistě neuvěřil.

Bývalý Morávkův park

15. prosince 2015 magistrát hlavního města Prahy přišel s pozitivní zprávou, že nově vzniklé parkové plochyv bezprostřední blízkosti křižovatky ulice Svatovítské a Milady Horákové ponesou názevMorávkův park. Záměrem prý bylo připomenout významného příslušníka II. odboje pojmenováním parku v místech, kde Václav Morávek padl (21. března 1942) a kde se nachází jeho obnovený pomníček.

28. července 2016 byl park slavnostně otevřenza účasti náměstka primátorky Petra Dolínka a zástupce starosty MČ Praha Ing. arch. Martina Polácha. Úsměvy politiků zářily, fontány stříkaly, fotoaparáty cvakaly a možná teklo i nějaké to šampaňské.

Slavnostní otevření

Bohužel záhy nastal problém. Místostarosta MČ Praha 6 pro kulturu a školství Jan Lacina začal název zpochybňovats ohledem na proběhlou uměleckou soutěž na projekt sochy. „Vítězný návrh sochy Marie Terezie se mi zdá velmi zdařilý.Situaci mírně komplikuje současný název Morávkův park. Budeme nejspíš žádat pražskou komisi pro místopis o změnu.“ Předpokládal přejmenování na park Marie Terezie. Morávkovi by ovšem ponechal severní kout parku za podchodem u pomníčku.

Třebaže v mezidobí padl logický návrh, aby do parku byl umístěn pomník na počest tzv. Tří králů – odbojářů Mašína, Morávka a Balabána – Praha 6 si stála za sochou rakouské panovnice. V květnu 2017 byl položen základní kámen a městská část rozjela proces přejmenování v podobě, jak o něm hovořil Lacina.

Budoucí pomník

V místopisných komisích Prahy 6 i hl. m. Prahy návrh prošel bez problémů. Nikdo si nekladl zásadní otázku, za jaký zásadní dějinný prohřešek by měl být Morávkovi park odebrán. Je snad obvyklé dělat něco podobného z jiných důvodů? Rada MČ Praha 6 poté 4. dubna 2018 oficiálně podala podnětk přejmenování.

Pokud jde o jednání v místopisné komisi hl. města Prahy, zajímavé je, že v případě Morávkova parku v únoru 2018 komise toliko konstatovala: „Závěr diskuse byl ten, že všichni přítomní souhlasí s přejmenováním jižní části Morávkova parku názvem park Marie Terezie, zatímco název severní části Morávkova parku zůstane.“ Přitom nedlouho poté zde naopak neuspěl návrh na přejmenování Šmeralovy ulice, „protože podle názoru komise osobnost Bohumíra Šmerala patří do jiné kategorie než většina osobností, které na počátku devadesátých let zcela po zásluze opustily místopisný panteon. A to zejména proto, že Bohumír Šmeral se komunistického převratu v roce 1948 nedožil, a proto ho nelze přímo spojovat s politickými zločiny, zejména se zločinným zneužíváním státní moci, ke kterému po tomto převratu masově docházelo. Rovněž k přejmenování ulice Schnellovy názvem Šmeralova došlo ještě před rokem 1948 a to z toho důvodu, že Šmeral v této ulici před druhou světovou válkou bydlel.“ – Pozoruhodně rozdílné zacházení s hrdinou odboje na straně jedné a se starým prominentním bolševikem na straně druhé.

Co je zásadní, Rada hl. města Prahy návrh na přejmenování parku 17. července 2018 schválila. Kusé odůvodnění znělo: „Návrh na pojmenování je předkládán na žádost městské části v souvislosti s loňským položením základního kamene k budoucímu pomníku významné evropské panovnice. Místopisná komise návrh podporuje.

Štábnímu kapitánovi Morávkovi radní milostivě ponechali onen cípek parku na sever od silnice. Mají asi dojem, že i za těch pár metrů čtverečních trávníku mezi vjezdem do tunelu a podchodem pod silnicí by měl být vděčný. Mohli mu přece sebrat i ten.

Ve 100. výročí republiky změnit název veřejného prostranství, které bylo teprve dva roky předtím pojmenováno po vlastenci a odbojáři, a věnovat ho habsburské císařovně, to nevymyslíš!

Ne, že bych se jako někteří bránil pozitivnímu vzpomínání na doby Rakouska a nepřál Marii Terezii nebo třeba i císaři Františku Josefovi I. vzdání poct. Ale takhle se to rozhodně nedělá.

Krádež za bílého dne

 

Klíčová slova: národní stát  | vlastenectví
2435 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Francie je díky islámu, masové imigraci a sluníčkářům i Macronovi v rozkladu a směřujeme k úplnému kolapsu. Mění se v totalitní a islamizovaný stát chránící muslimské násilníky a trestající vlastenceNarůstající počty cizinců u nás jsou ohromující . V každém případě je jisté, že v českých zemích dnes žije více cizinců a migrantů než kdykoli v předchozí historiiKaždý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…Karel Gott varoval před totalitní světovládou zednářů a iluminátů: Naplní se orwellovské vizeŠokující. Co se stane, když Greta Thunberg nemá předem připravený text. To se některým nebude líbit. Podívejte se

euServer.cz

Jsme ohroženi jadernou válkou s Ruskem víc, než si myslímeProč si Karel Gott získal národ a proč původní pokus mediálního mainstreamu a některých politiků prezentovat jej jako "rozporuplnou osobnost" skončil fiaskem, trapnými výlevy několika jedinců

ePortal.cz

Jak Palestinci oficiálně oslavují vrahy a teroristyČeská televize, roky problémů a teď mají sami obavy.

Eurabia.cz

Vrahy z Islámského státu pouštějí na svobodu a soudí bojovníky proti IS. Anglie již definitivně zešílelaV Brně na ZŠ Vejrostova propagují dětem lásku k islámu!

FreeGlobe.cz

Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxiTak tohle nedokážete! Greta prý vidí oxid uhličitý pouhým okem!

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova„On není blbec.“ Slova o Donaldu Trumpovi narazila: Cenzura?
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění