Evropská reformní smluva aneb O Euroústavě č.2

Autor: Hynek Fajmon | Publikováno: 2.11.2007 | Rubrika: Politika
Je vote non

Během  období od poloviny září do poloviny října se v evropské politice událo mnoho podstatných věcí, ale zdaleka nejdůležitější pro budoucnost je dohoda o nové tzv. Reformní smlouvě EU.

K této záležitosti bych rád napsal několik poznámek, protože se jedná o dokument, který v případě schválení bude zásadním způsobem ovlivňovat i život občanů České republiky. Právě proto je nutné věnovat tomuto dokumentu odpovídající pozornost.

Poznámka první: Reformní smlouva EU je dokument, který v mnohém navazuje na odmítnutou Euroústavu z roku 2004. Poté co občané Francie a Nizozemska odmítli Euroústavu v referendech, nacházela se celá Evropská unie ve stadiu hledání dalšího postupu. Nakonec došlo za německého předsednictví k dohodě, že nějaká nová verze „euroústavy“ je nezbytná. V červenci letošního roku Evropská rada dospěla k dohodě o tom, co by mělo být jejím obsahem.

Poznámka druhá: Nová Reformní smlouva je nejméně z 90 procent stejným textem jako byla Euroústava. Tu ODS, jak známo, kritizovala a odmítala. Jak se tedy postavit ke smlouvě nové? To je velká otázka. Podle mého soudu se musíme podívat na to, co přesně v nové smlouvě je obsaženo a jak to ovlivní životy lidí v České republice.

Poznámka třetí: Reformní smlouvu můžeme dle mého soudu bez problémů označit za Euroústavu č.2. Neobsahuje sice symboly Evropské unie jako Euroústava č.1, ale jinak se jedná o velmi podobný text. Dochází k vytvoření nových evropských institucí a k rušení některých současných pravidel. Pokud Euroústava č. 2 vstoupí v platnost, tak již členské státy nebudou mít právo předsedat v EU a řídit tak její agendu. Stejně tak státy přijdou o jistotu, že budou mít k dispozici svého eurokomisaře. Dojde rovněž k tomu, že velký počet kompetencí nyní vykonávaných na národní úrovni se převede na úroveň evropskou. V důsledku tohoto přesunu se moc od lidí vzdálí a nikoliv přiblíží. Celá řada kompetencí, které se nyní vykonávaly v režimu jednomyslnosti se navíc přesune do režimu většinového hlasování a státy tak budou moci být v mnoha oblastech jejich zájmu přehlasovány a to například i v energetice nebo v dopravě. To všechno Euroústava č. 2 obsahuje.

Poznámka čtvrtá: Euroústava č.2 obsahuje rovněž novou Evropskou chartu základních práv a svobod. Ta je pokusem o to vnutit celé Evropské unii jeden hodnotový a právní řád. Tato charta nerespektuje historicky vzniklé rozdíly mezi jednotlivými členskými státy a jejich právní, náboženské, kulturní a jiné rozdíly. A kromě toho obsahuje i celou řadu ustanovení, která prosazují environmentalistickou, feministickou a socialistickou politickou agendu.

Co z toho pro nás plyne? Euroústava č.2 je dokument, který podle mého soudu lidem v České republice nepřinese nic dobrého. Naopak. Ještě více než dosud se budeme muset podřizovat zákonodárství vzniklému a prosazovanému z Bruselu a to i takovému, se kterým nebudeme souhlasit. Takový vývoj si osobně nepřeji a proto pro tuto Euroústavu č.2 nehodlám hlasovat. Myslím si, že přijetí tohoto dokumentu by mělo být v České republice dáno k posouzení občanům v referendu. Jsem rovněž přesvědčen o tom, že je nutné, aby Ústavní soud ČR posoudil soulad tohoto dokumentu s Ústavou ČR.

Tolik tedy k Euroústavě č.2.

2610 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Merkelová a s tím Novým Zeleným údělem už mají výsledky: Dohnaly Německo do recese, čísla jsou katastrofická!V Maďarsku není ani jeden muslimský imigrant, prohlašuje Orbán, a také, že s liberalismem je konec Lid ze země lva. Symboly naší státnosti – lev, orlice či trikolóra – tvoří naši spojnici s národním dávnověkemPomozte nám, prosím, bez Vás to nedáme. Byla by škoda, kdybychom po 15 letech existence museli skončitVystoupení z Evropské unie je výhodné. Zde máte fakta

euServer.cz

Levice opustila pracující třídu a přeběhla k migrantům, k LGBT a posedlostí Gretou, hořekují švédští komunistéNechť nám ČT sdělí, jakou to nestrannost a svobodu má vlastně na mysli

ePortal.cz

Podle michprdů má uvědomělý lid vyjít do ulic a manifestovat své odhodlání nejít cestou našich kolegů z V4 Maďarska a PolskaV případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončena

Eurabia.cz

Co nám Babiš neříká! Jednání vládců EU má jasný závěr, Němci chtějí oficiálně vznik IV. německé říše ...Šéf Ryanairu: Teroristy jsou obvykle muslimští muži

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

„U některých hostů má člověk pocit, že je tam mají přišroubované k židli a jen je vozí před kameru.“ Vážný střet názorů Jakla a Jelínka nad objektivností ČTRoman Joch: Útoky na Lipovskou? Zástupné, tady šlo o Duku. Nastává doba intelektuální konfrontace mezi levicovými liberály a konzervativci!
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění