Tak to už je vážně síla. Turecko vyhrožuje Evropě "svatou válkou"

Autor: odjinud | Publikováno: 17.11.2018 | Rubrika: Islám
Turecko

napsal Burak Bekdil
 

Překlad původního textu: Turkey: Erdogan's "Holy War" Obsession
Překlad: Iveta Racková

 • Když nemuslimové odpírají muslimským menšinám práva, tak turečtí extremističtí muslimové mají ve zvyku vyhrožovat nemuslimským zemím svatou válkou. V muslimských zemích přitom muslimové dělají nemuslimským menšinám totéž.

 • Zdá se, že prezidenta Erdoğana, který reagoval na uzavření sedmi mešit rakouskou vládou řečmi o "válce mezi křížem a půlměsícem"žádný z těchto viditelných, zdokumentovaných případů náboženské diskriminace nemuslimů a menšinových islámských sekt nevzrušuje.

 • Muslimští vůdci si stěžují na zákazy cestování pro některé muslimské národy, přitom také mnoho islámských zemí zakazuje cestování jiným muslimům, a navíc také Izraelcům.

Když nemuslimové odpírají muslimským menšinám práva, tak turečtí extremističtí muslimové mají ve zvyku vyhrožovat nemuslimským zemím svatou válkou. V muslimských zemích přitom muslimové dělají nemuslimským menšinám totéž.

"V Evropě brzy vypuknou náboženské války. Vedete Evropu rovnou do propasti. Takhle to je." předpověděl v roce 2017 Mevlüt Çavuşoğlu, ministr zahraničí ve vládě prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana. Ministr byl rozzlobený na evropské státy, které tureckým islamistům zakázaly na svém území jejich politická shromáždění.

10. června 2018 Erdoğan řekl"Obávám se, že opatření přijatá rakouským premiérem vedou svět k válce mezi křížem a půlměsícem."

A tak znovu slyšíme sliby o svaté válce a rozhněvaný islamista vyhrožuje křesťanskému státu svatou válkou, protože křesťanský stát se rozhodl v rámci tvrdého zákroku proti extremistickému islámu uzavřít sedm mešit a vyhostit přibližně 60 imámů placených Tureckem.

Rakouské úřady začaly situaci zkoumat poté, co se v dubnu objevily snímky ukazující, že v mešitě financované Tureckem si děti hrají na bitvu první světové války v Gallipoli a předstírají svoji smrt. Týdeník Falter zveřejnil fotografie dětí v maskáčových uniformách, jak pochodují, zdraví, mávají tureckými vlajkami a poté předstírají svoji smrt v boji. Jejich "mrtvoly" pak byly srovnány do řady a přikryty vlajkami.

Chápání náboženské svobody tureckými islamisty se omezuje pouze na hájení svobody muslimů, například zdezdezde a zde. Jejich chápání náboženského pluralismu je zaměřeno pouze na ochranu pluralismu v zemích s muslimskou menšinou - a odmítání jakéhokoliv náboženského pluralismu v zemích s muslimskou většinou, opět například zdezdezde a zde.

Muslimští vůdci si stěžují na zákaz cestování pro některé muslimské národy, přitom také mnoho islámských zemí zakazuje cestování jiným muslimům, a navíc také Izraelcům.

Turecká asociace protestantských církví ve zprávě z roku 2017 konstatovala, že se v tradičních médiích a na sociálních sítích v Turecku zvýšily projevy nenávisti proti křesťanům. Ve zprávě se uvádí, že projevy nenávisti proti protestantům přetrvávaly v průběhu roku 2016, stejně tak jako fyzické útoky na protestantské věřící a jejich kostely.

Americký pastor Andrew Brunson je v tureckém vězení již více než jeden a půl roku v důsledku falešného obvinění z terorismu a špionáže.

Minimálním trestem pro nemuslimy, kteří by se pokusili vstoupit do svatých měst Mekky a Mediny v Saudské Arábii je deportace a celoživotní zákaz vstupu do země. V roce 2013 saúdský ministr spravedlnosti Mohamed el-Eissi trval na tom, že "kolébka muslimských svatých míst nedovolí zakládání dalších modliteben pro nemuslimy".

Saúdové ​​zakazují jakékoli nemuslimské náboženské modlitebny. Tento zákaz pochází ze salafistické tradice, která na Arabském poloostrově zakazuje existenci dvou náboženství. Podle saúdského práva musí být všichni občané muslimové. Nejenže svoboda náboženského vyznání zde nemá žádnou právní ochranu, ale veřejné praktikování nemuslimského náboženství je dokonce zakázáno.

V Íránu, kde dokonce nemuslimské návštěvnice musí nosit na hlavě islámský šátek, vláda nadále vězní, šikanuje, zastrašuje a diskriminuje lidi na základě jejich náboženského přesvědčení. Výroční zpráva Ministerstva zahraničí USA z roku 2014 poznamenala, že nemuslimové čelí "s podporou úřadů zásadní společenské diskriminaci".

Írán také neuznává manželství mezi muslimskými ženami a nemuslimskými muži. Vláda negarantuje právo občanů změnit nebo se vzdát své náboženské víry. Navíc trestem za odpadlictví, konkrétně za konverzi od islámu, může být smrt. V roce 2013 bylo odsouzeno 79 osob z náboženských menšin k celkovému trestu 3 620 měsíců ve vězení, 200 měsíců probace, 75 ran bičem a 41 miliard íránských riálů na pokutách [přibližně 1,3 milionu amerických dolarů].

Vraťme se zpět do Erdoğanova Turecka. Zpráva Ministerstva zahraničí USA z roku 2017 o náboženské svobodě byla zveřejněna v letošním roce a zjistila, že:

 • Direktoriát [turecké vlády] pro náboženské záležitosti (Diyanet) řídí a koordinuje náboženské záležitosti související s islámem. Jeho mandátem je podporovat a umožňovat praktikování sunnitského islámu.
 • Vláda pokračovala v trestním stíhání jednotlivců za "otevřené nerespektování náboženské víry skupiny lidí" a nadále omezovala práva nemuslimských menšin, zejména těch, které nebyly uznány Lausannskou smlouvou z roku 1923.
 • Vláda nadále zachází s alevity jako jinověrnou muslimskou "sektou" a nadále neuznává alevitské modlitebny.
 • Vláda uzavřela dvě televizní stanice Shia Jaferi na základě obvinění z šíření "teroristické propagandy".
 • Náboženské menšiny uvedly, že i nadále mají potíže s osvobozováním od povinných hodin náboženství ve veřejných školách, potíže s provozováním či otevřením modliteben a při řešení sporů o pozemky a majetek.
 • Vláda omezila snahu menšinových náboženských skupin o výchovu svého duchovenstva.
 • Pokračují právní problémy pěti kostelů, jejichž pozemky vyvlastnila vláda v roce 2016. Členové církví potvrdili, že do kostelů stále nemají přístup.
 • Vláda nepovolila právo na odmítnutí vojenské služby z důvodu svědomí.
 • Alevité se i nadále potýkali s anonymními hrozbami násilím. Pokračovaly také hrozby násilím ze strany ISIS a dalších aktérů vůči židům, protestantům a sunnitským muslimům.
 • Pokračoval antisemitský diskurs, neboť někteří provládní novináři pokračovali v publikování článků, které se snažily spojit vojenský převrat v roce 2016 se židovskou komunitou.
 • Tito komentátoři se s pokusem o převrat snažili spojit také pravoslavného ekumenického patriarchu.
 • Neidentifikovaní útočníci poškodili některé protestantské, pravoslavné, katolické a alevitské modlitebny, například namalováním červeného písmena "X" na dveřích 13 alevitských domů a napadením protestantského kostela ve městě Malatya.

Zdá se, že prezidenta Erdoğana, který reagoval na uzavření sedmi mešit rakouskou vládou řečmi o "válce mezi křížem a půlměsícem" žádný z těchto viditelných, zdokumentovaných případů náboženské diskriminace nemuslimů a menšinových islámských sekt nevzrušuje.

Toto je typický Erdoğan: Evropa musí zacházet s muslimskými menšinami dobře a s respektem, nebo vypukne svatá válka. Nemuslimské menšiny v muslimských zemích však mají jen dvě možnosti: konvertovat k islámu nebo trpět pronásledováním.

Burak Bekdil je jeden z předních tureckých novinářů. Nedávno byl vyhozen po 29 letech z předních tureckých novin, za to, že psal pro Gatestone Institute o dění v Turecku. Je spolupracovníkem Middle East Forum.

Gatestone Institute

Klíčová slova: islám  | imigrace  | Turecko
2815 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Závěť marxisty: Františkova nová encyklika. Bratrství více než Kristus? Hřích a trest zrušen. Modlitba, víra a svátosti? Do šrotu! Vivat Francouzská revoluce. Nejhorší papež historieSkandál v USA: Proč je zde ticho po pěšině? Biden je na záběrech zachycený s prostitutkami uprostřed sexuálních a drogových orgiíProsím, pomozteDnes je snadné prohlásiti se v souladu s vlastními pocity za osobu opačného pohlaví, případně některého z dalších 57 neopačných pohlaví. I my můžeme respektovat, že se pan Vystrčil cítí být Taiwancem...25 procent autorů vyžadovaných při zkouškách z literatury by mělo být černých, požadují v Británii

euServer.cz

Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás domaNepodmíněný příjem? – Cesta do pekel

ePortal.cz

Koronavirus v přímém přenosuPokud diskreditace kohokoli, kdo bezvýhradně nesouhlasí s rozhodnutími Prymuly, Hamáčka či Babiše, měla být cílem celé policejní akce, pak se nelze vyhnout spekulacím o vyprovokování střetů policií

Eurabia.cz

Proč americká vláda chrání saudskoarabskou rozvědku, když vyšetřovatele potvrdili její odpovědnost za 11 září?Ázerbájdžáncům proti arménským křesťanům nepomohly ani dodávky zbraní z Izraele a Turecka

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Sorosovi poskoci v Arménií vedou národ k sebezničení. Západ Arménií opustil a jedinou záchranou je RuskoMiláček Západu Navalný je lhář a skončil v exekuci za své lži ...

ParlamentniListy.cz

Ekonom Kohout: Žádné životy nezachráníte. Odepíšeme několik let. Covid? Řekněte lidem pravduNěco se chystá, nedělní vzpoura z Prahy má dohru. Za nespokojené se postavili Svobodní
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění