To už vážně není legrace. Z vězení byl propuštěn nebezpečný podporovatel Islámského státu

Autor: Soeren Kern | Publikováno: 18.11.2018 | Rubrika: Islám
Mohamed - karikatura

napsal Soeren Kern
 

Překlad původního textu: UK: Anjem Choudary Released from Prison
Překlad: Helena Kolínská, Libor Popovský

 

  • Richard Walton, bývalý šéf protiteroristického velitelství Scotland Yardu řekl: "Domnívám se, že podceňujeme potenciál a nebezpečí radikálních kazatelů, kteří zjevně nenosí nože nebo zbraně a neplánují teroristické útoky, ale zato matou mysl mladých muslimských mužů."

  • Fiyaz Mughal, vedoucí antiextremistické skupiny Faith Matters řekl: "Zeptal jsem se toho chlapíka, který s ním hovořil, jestli ten program deradikalizace fungoval, a on mi řekl: 'Ne, je to teď horší, protože se úplně zatvrdil. Má za to, že je obětí, že se stal mučedníkem, kterého se stát snaží umlčet.'"

  • Podle deníku The Daily Telegraph uvažuje nyní Choudary o tom, že se odvolá proti přísným podmínkám svého propuštění. Bylo oznámeno, že požádal o "právní pomoc", která je placena z peněz daňových poplatníků. "Právní pomoc" mu umožní podat žalobu proti vládním ministrům, ve které bude argumentovat, že podmínky jeho propuštění porušují jeho lidská práva.

Islámský kazatel Anjem Choudary, buřič označovaný jako "nejnebezpečnější

extremista" Británie, byl propuštěn z vězení poté, co si odseděl pouze polovinu

pěti a půl letého trestu, který dostal v roce 2016 za to, že přísahal věrnost

Islámskému státu. (Fotografie: Oli Scarff/Getty Images)

 

 

Islámský kazatel Anjem Choudary, buřič označovaný jako "nejnebezpečnější extremista" Británie, byl propuštěn z vězení poté, co si odseděl pouze polovinu pěti a půl letého trestu, který dostal v roce 2016 za to, že přísahal věrnost Islámskému státu.

Vězeňské orgány nemohly zabránit jeho propuštění: Podle britského práva mají odsouzenci - dokonce i ti, kteří stále ohrožují veřejnost - právo na automatické propuštění na čestné slovo (parole) poté, co si odseděli polovinu svého trestu.

Předsedkyně vlády Theresa May bagatelizovala obavy z propuštění Choudaryho. Britské orgány pro boj proti terorismu však tvrdí, že mají strach, že Choudary bude po svém propuštění znovu ovlivňovat stovky svých přívrženců. Očekává se, že policejní dohled nad Choudarym bude po jeho propuštění stát víc jak 2 miliony liber (2,25 milionu eur) ročně, samozřejmě na náklady britských daňových poplatníků. Pro srovnání: Věznění Choudaryho by stálo kolem 50 000 liber (57 000 eur) ročně.

Choudarymu je 51 let a narodil se v Británii v rodině pákistánských přistěhovalců. Choudary v Británii již více než třicet let aktivně propaguje islámský fundamentalismus. V roce 1986 Choudary a exilový kazatel Omar Bakri Mohammed založili islamistickou skupinu Al-Muhajiroun (arabsky: Emigranti), což byla síť salafistických džihádistů, kteří byli rozhodnuti šířit právo šaría po celé Británii.

Organizace Al-Muhajiroun - která v roce 2001 oslavovala džihádistické útoky na Spojené státy - byla v lednu 2010 zakázána podle zákona o boji proti terorismu z roku 2000.

Poté se však skupina Al-Muhajiroun znovu objevila pod celou řadou následných aliasů. Mezi ně patří Islam4UKVýzva k poslušnosti, Islámská cesta, Islámská asociace Dawa, Škola práva Šaría v Londýně, Muslimové proti křížovým výpravám a Nezbytnost chalífátu. Všechny tyto organizace a iniciativy byly ovšem také zakázány.

Vyšetřovací zpráva z listopadu 2013, zveřejněná antiextremistickou organizací Hope Not Hate, dospěla k závěru, že organizace Al-Muhajiroun se stala "největší líhní terorismu v novodobé britské historii".

Studie vydaná v září 2014 londýnským think tankem Henry Jackson Societyzjistila, že jeden z každých pěti odsouzených teroristů v Británii má vazby na organizaci Al-Muhajiroun.

V říjnu roku 2018 během debaty ve Sněmovně lordů objasnil lord Anderson, bývalý nezávislý posuzovatel protiteroristických právních předpisů, že platné britské právo dostatečně neřeší problém islámských radikálních kazatelů a radikalizátorů:

"Je na místě zmínit se o Anjemu Choudarym. Až 25 % britských džihádistů odsouzených v letech 2001 až 2015 mělo vazby s jeho organizacemi, což daleko převyšuje 10 % džihádistů s vazbami na al-Káidu a 5 % džihádistů s vazbami na ISIS (Daeš). Jeho organizace měly také velký vliv v severní Evropě. Mezi lety 2002 a 2015 nahlásila policie desetkrát Choudaryho aktivity Korunní prokuratuře (Crown Prosecution Service). Podle stávajících zákonů však žádné stíhání nebylo možné ani za podněcování k náboženské nenávisti nebo nepřímé povzbuzování k terorismu, ani za podněcování k terorismu v zahraničí nebo podněcování k vraždám, ani za jiné zapovězené činy."

Choudary, vzděláním právník, po celé roky tancoval na tenkém ledě mezi výbušnou rétorikou islámské nadřazenosti a právem na svobodu projevu. A vždy se mu podařilo zůstat "v mezích zákona". Choudary vyzýval k tomu, aby byla nad sídlem ministerského předsedy v Downing Street vztyčena vlajka Islámského státu, chtěl, aby se Buckinghamský palác, sídlo královny, přeměnil na mešitu a aby královna nosila burku. Ale nikdy nebyl odsouzen za žádný přestupek, což muselo být pro britské úřady velmi frustrující.

Situace se změnila poté, co Islámský stát vyhlásil zřízení islámského chalífátu v Iráku a Sýrii v červnu 2014. Policie uvedla, že Choudary se stal mnohem odvážnějším a opakovaně překročil zákonnou hranici pro trestní stíhání za povzbuzování k terorismu.

V září 2014 Choudary slíbil věrnost Islámskému státu a prohlásil, že vůdce Islámského státu Abú Bakr al-Bagdadí je "chalífa všech muslimů a princ všech věřících". V období od 29. června 2014 do 6. března 2015 Choudary také nahrálsérii přednášek na YouTube, v nichž vyzýval k podpoře Islámského státu. V té době byl Choudary zřejmě ve spojení až s 500 džihádisty, kteří opustili Británii, aby se připojili k Islámskému státu.

Policie uvedla, že přísaha věrnosti byla "bodem obratu", a od té doby jej mohli stíhat. Dne 25. září 2014 byli Choudary a Mohammed Mizanur Rahman, z londýnské čtvrti Palmers Green, obviněni podle sekce 12 zákona o boji proti terorismu z trestného činu vyzývání k podpoře Islámského státu.

V rozhovoru pro televizní stanici Sky News před svým odsouzením Choudary tvrdil, že uplatňuje své právo na svobodu projevu a že zákon neporušil:

"Pokud se podíváte na mé projevy, tak říkám ty samé věci už 20 let a pro mě je to otázka víry. Pokud lidé zavádějí právo šaría, pak se nemohu vyhýbat komentářům o tom, co k tomu říkají svaté texty. Pokud se nesmíte vyjádřit k tomu, čemu věříte, a když svůj názor nemůžete sdílet, tak v naší zemi nemáme opravdovou svobodu slova."

Choudary také uvítal možnost, že stráví nějaký čas ve vězení: "Jestli mě zatknou a uvězní, tak budu ve vězení pokračovat - všechny tam zradikalizuji."

Dne 28. července 2016, po soudním procesu u slavného londýnského soudu Old Bailey, byli Choudary a jeho spoluobžalovaný Rahman shledáni vinnými z podpory Islámského státu. Oba byli odsouzeni k pěti a půl roku vězení nepodmíněně.

Aby byl omezen jeho případný vliv na ostatní vězně, strávil Choudary část svého trestu ve zvláštní "oddělené jednotce" pro nebezpečné extremisty ve Franklandské věznici v kraji Durham. 19. října 2018 byl propuštěn z věznice Belmarsh v jihovýchodním Londýně.

Je pravděpodobné, že se Choudary bude chovat tak jako předtím: Podle BBC se během svého pobytu ve vězení odmítl zúčastnit jakýchkoliv deradikalizačních programů.

Choudary stráví zbytek svého trestu v občanské komunitě v rámci pokusu o jeho opětovné začlenění do společnosti a snížení rizika recidivy. Musí dodržovat 25 podmínek, které jeho propouštěcí tým složený z probačních a policejních úředníků považuje za nezbytné a přiměřené ke zvládnutí rizika, které jeho osoba může stále ještě představovat. Pokud je poruší, riskuje, že bude muset opět nastoupit do vězení.

Několik britských vládních úředníků význam Choudaryho propuštění bagatelizovalo. Premiérka Theresa May uvedla, že "je zjevně extremistickým kazatelem", ale "vždy, když je nějaký teroristický delikvent propuštěn, tak jsou spuštěna dobře připravená opatření, aby byla zajištěna bezpečnost veřejnosti".

Mark Rowley, bývalý zástupce komisaře Metropolitní policie v Londýně a bývalý hlavní velitel britské protiteroristické policie, upozornil, že je důležité, aby nikdo nepřeceňoval Choudaryho vliv:

"Konec konců je to jen takový patetický kecal. To je všechno, co v minulosti dělal. Není to nějaký geniální Satan, kterého se všichni musíme bát. Myslím si, že musíme mít vždy na paměti, že radikální kazatelé si chtějí vytvořit profil a snaží se pak vyžívat na zranitelných lidech. A my se musíme zamyslet nad tím, jakou si jejich činnost zaslouží publicitu."

Rowley také kritizoval to, že média dávají lidem jako je Choudary příliš mnoho prostoru:

"Je docela deprimující, že pokud zadáte do Googlu třeba 'UK Muslim spokesman' (mluvčí britských muslimů), tak se vám objeví Choudary jako první odkaz. Vždyť máme, proboha, pozoruhodného muslimského starostu Londýna a muslimského ministra vnitra a přitom se na prvním místě objeví Choudary. Na YouTube má čtyři z prvních 10 videí.

"To mu dává úžasný profil, protože tyto společnosti honí vaši pozornost díky oplzlým a sporným věcem spíše než díky věcem přesným a zodpovědným. Je to hanba. Dává to lidem jako je on, patetickému jednotlivci, daleko větší důvěryhodnost a větší pozornost než si zaslouží."

Jiní vehementně nesouhlasí. Ministr vězeňství Rory Stewart připustil, že Choudary zůstává "skutečně nebezpečným" jedincem, ale dodal, že tento "škodící" kazatel bude pod "velmi, velmi pečlivým dohledem" policie a bezpečnostních služeb.

Richard Walton, bývalý šéf protiteroristického velitelství Scotland Yardu, řekl, že britské úřady podceňují hrozbu, kterou Choudary představuje:

"Popsal bych ho jako zatvrzelého teroristu, někoho, kdo po dlouhé roky vážně ovlivňoval extremistickou islamistickou scénu v naší zemi. Domnívám se, že podceňujeme potenciál a nebezpečí radikálních kazatelů, kteří zjevně nenosí nože nebo zbraně a neplánují teroristické útoky, ale zato matou mysl mladých muslimských mužů."

Bývalý člen al-Muhajiroun Adam Deen, který je nyní ředitelem antiextremistické skupiny Quilliam, varoval, že "je velmi nepravděpodobné, že by se změnil a až vyjde z vězení, bude u svých stoupenců požívat obdiv a důvěru." Deen dodal:

"Nějaká omezení Anjema nezastaví. Najde si cestičku, aby měl vliv, třeba skrze nějaké prostředníky. Byl bych velice překvapen, kdyby byl nějakým způsobem ve vězení napraven. Mnozí lidé si myslí, že mluví do větru, ale on to myslí smrtelně vážně. To je na tom to nejděsivější."

David Videcette, bývalý policejní důstojník pro boj proti terorismu, dodal:

"[Choudary] si je velmi dobře vědom toho, co mu zákon dovoluje říkat a o čem mluvit nesmí. Zřídkakdy překročil tuto hranici, a rozhodně věděl, jak se vyhnout potížím. Měli jsme velké štěstí, že jsme nakonec našli nějaký materiál, kde [Choudary] propaguje Islámský stát, a to nám umožnilo, abychom ho zavřeli. Je nebezpečím pro každého, s kým přijde do styku – zejména pro ty, kteří jsou zranitelní a citliví."

"Provokace je součástí jeho strategie - chce vrazit klín mezi muslimskou komunitu a většinovou sekulární společnost. Terorismus způsobuje polarizaci náhledů. Muslimové se nemísí s většinovým obyvatelstvem a to umožňuje extremistům v této komunitě prosperovat."

"Choudary je jedna z mála veřejných tváří islámského extremismu. Mnoho lidí tak jako on veřejně nevystupuje, ale několik stovek lidí šíří jeho názory za zavřenými dveřmi. Choudary je na vrcholu hierarchické struktury, jejíž základnou je asi 20 000 lidí, o nichž víme, že mají kontakt s těmito stovkami poradců."

Lídr antiextremistické skupiny Faith Matters Fiyaz Mughal popsal svůj rozhovor s imámem, který se měl ve vězení pokusit Choudaryho deradikalizovat:

"Choudary byl držen na zvláštní jednotce, aby se nemohl stýkat s ostatními vězni. Byla mu poskytnuta pastorační péče, aby se zjistilo, zda se mu mohou dostat na kobylku. "Zeptal jsem se toho chlapíka, který s ním hovořil, jestli ten program deradikalizace fungoval, a on mi řekl: 'Ne, je to teď horší, protože se úplně zatvrdil. Má za to, že je obětí, že se stal mučedníkem, kterého se stát snaží umlčet.'"

"On [Choudary] si měl odsedět celý trest. [Jeho předčasné propuštění] je hrozný den pro oběti teroristických útoků, které pomohl podnítit. Potřebujeme změnit zákony tak, aby někdo, kdo je usvědčen jako podněcovatel dvou teroristických útoků, si musel automaticky odsedět celý trest."

Choudary zinscenoval fotografickou příležitost pro média jen pár hodin poté, co dorazil do 'domu na půli cesty', ve kterém stráví dalších šest měsíců, než se bude moct vrátit domů. Smál se a mával kamerám, ale neřekl ani slovo, protože si byl velice dobře vědom, že nesmí porušit podmínky svého propuštění, a tyto podmínky mu zakazují komunikovat s médii.

Podle deníku The Daily Telegraph uvažuje nyní Choudary o tom, že se odvolá proti přísným podmínkám svého podmínečného propuštění na čestné slovo. Bylo oznámeno, že požádal o "právní pomoc", která je placena z peněz daňových poplatníků. Tato "právní pomoc" mu umožní podat žalobu proti vládním ministrům, ve které bude argumentovat, že podmínky jeho propuštění porušují jeho lidská práva.

Soeren Kern je vedoucí spolupracovník Gatestone Institute se sídlem v New Yorku.

Gatestone Institute

 

Klíčová slova: islám  | multikulturalismus  | imigrace
2438 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Amerika bude ve válce zničena, ví to obyčejní Američané? Rozumí ten pitomec vládnoucí ve Washingtonu tomuto  jazyku?Chcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?Tři měsíce po nástupu Bidena do úřadu hrozí v Evropě válka. NATO si zaslouží, aby se ztratilo ze světaZvrácený pastýř papež František. Ničí Církev a fakticky kryje korupční a hospodářské zločiny i sexuálně zvrácené biskupy i kněžíA tak zme se opět stali pitomcama, jako už mnohokrat, tentokrat ovšem před očima celeho světa...Ale aji ta prostytutka, kera prodava sama sebe, za to dostane jakusik protihodnotu

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavit

Eurabia.cz

Anketa: Jak myslíte, že ČR vypadá s "Vrběticemi" na mezinárodní scéně ?Odhaleny detaily Kupní smlouvy EU-Pfizer

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

,,Podělají Vrbětice a Rusko je pošle na Skripala?" Výbuch: Kontroverzní muž po letech promluvilZačal rozvrat. Biden je jen kulisa. Ben Kuras se bojí o svět
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění