Další nedobré zprávy pro Spojené státy... Vliv Ruska a Číny v této oblasti velmi sílí

Autor: odjinud | Publikováno: 21.11.2018 | Rubrika: Blízký východ
us_army

Na prahu velkých změn

Nikita Tomilin

Před sedmnácti lety zahájily USA pod záminkou odpovědi na teroristické činy 11. září svoji kampaň v Afghánistánu. Začala jedna z nejdelších válek v historii Spojených států. Válka byla de jure ukončena 28. října 2014. V roce 2015 ohlásilo NATO svůj program výcviku a podpory afghánských bezpečnostních sil s názvem Resolute Support Mission. I dnes je v Afghánistánu ještě kolem patnácti tisíc amerických vojáků. Nejvíc, 100 tisíc, jich bylo v roce 2010. Podle amerických údajů zahynulo v důsledku válečných událostí za 17 let přes 139 tisíc Afghánců, 6334 amerických vojáků a přidružených pomocníků a 1103 vojáků a přidružených pomocníků z dalších zemí NATO.

Afghánistán má významnou polohu – otevírá cestu k bohatství Indie a k Perskému zálivu a leží na křižovatce obchodních cest.

USA se nepodařilo zastavit válku a rozšíření terorismu v Afghánistánu. Po třiceti letech, kdy sovětská armáda opustila Afghánistán, pořádá u sebe Rusko mírovou konferenci. Ovšem oficiální Kábul na ni neposílá své diplomaty, ale rozhodl se poslat zástupce Nejvyšší mírové rady (konzultativní orgán směřující k usmíření s Talibánem). Afghánský premiér Abdullah Abdullah uvedl: „Napřed pozvala Moskva země regionu – světové mocnosti a hnutí Talibán k účasti na mírové konferenci, což je pro Afghánistán nepřijatelné, když účast Talibánu spolu s vládami pozvaných států zpochybňuje národní svrchovanost Afghánistánu.“ Mluvčí dolní komory afghánského parlamentu řekl, že „Afghánci podporují a vítají setkání věnované mírovému procesu v jakékoliv zemi". Avšak podle jeho slov musí být v čele konzultací afghánská vláda. Talibán trvá na tom, že přítomnost cizích vojsk v Afghánistánu je nejvážnější překážkou na cestě k mírovým jednáním. Zvláštní zástupce ruského prezidenta v Afghánistánu Kabulov oznámil, že právě Kábul trval na přímém jednání s Taliby, ale ti odmítli. Vedení Talibánu je přesvědčeno, že současná afghánská vláda je angažovaná Američany.

Přivedení obou stran konfliktu do Moskvy je velkým úspěchem Ruska. Ministr Lavrov řekl, že Rusko je zastáncem jednotného a nedělitelného Afghánistánu, v němž budou všechny etnické skupiny této země žít bok po boku pokojně a šťastně.

Rusko v Afghánistánu a na hranicích středoasijských republik zaznamenává aktivizaci bojovníků IS. Ti jsou schopni změnit zabrané oblasti v předpolí pro budoucí útoky. Chorásámské křídlo IS už v Pákistánu zaútočilo: odbočka IS se přihlásila k teroristickému činu ze 6. července v provincii Balúčistán se 149 oběťmi. Vztahy Ruska a Pákistánu se zlepšují s tím, jak se upevňuje postavení Moskvy v roli zprostředkovatele v Afghánistánu.

 

 

Dne 25. července 2018 byly v Pákistánu parlamentní volby. Přistoupilo se k nim poté, co se ve věci panamského skandálu ukázalo, že bývalý premiér Šarif údajně přiděloval státní zakázky svým příbuzným a peníze vyváděl ven. V nových volbách zvítězila strana Pákistán Tehrik – Insaf a její vůdce Imran Khan se stal předsedou vlády.

Koncem října byl po osmi letech propuštěn z vězení mulla Barada, jeden ze zakladatelů Talibánu. Na osvobození se podílela katarská vláda při jednáních o mírovém urovnání. Kábul podezřívá Pákistán z podpory následných úspěšných útoků Talibů v Afghánistánu. To nebylo pozorováno několik let.

Koncem října byl zavražděn legendární afghánský generál Razak, který formálně zaujímal funkci náčelníka bezpečnostních sil Kandaháru, ale fakticky vládl celému jižnímu Afghánistánu. Několikrát se atentátu vyhnul. Byl nazýván nejhorším nepřítelem Talibánu a Pákistánu a druhým „Mansúrem“. Protože nedůvěřoval afghánské justici, nebral Taliby do zajetí.

Před několika dny byl na severu Pákistánu zavražděn bývalý člen senátu země, jedenaosmdesátiletý ul-Haq, řečený otec Talibánu. Na pozadí těchto událostí se vztahy mezi USA a Pákistánem prudce zhoršují. V předvečer příjezdu Pompea do Islamabádu zastavily USA kompenzaci 300 milionů USD, kterou Pákistán dostával jako koaliční podporu. Podle Washingtonu nedostatečně podporuje „americkou strategii v Jižní Asii“. Začátkem roku ukončily USA platbu 500 milionů USD. Pompeo ještě ve funkci ředitele FBI varoval Pákistán, že pokud nedokáže zničit teroristy na svém území, udělají to USA samy. Vztahy mezi Pákistánem a USA jsou nejhorší od doby Presslerovy novely (v roce 1985 žádala novela od prezidenta USA na začátku každého finančního roku, aby Kongres potvrdil, že Pákistán nemá jaderné zbraně a že pomoc od USA snižuje riziko, že takové zbraně získá). Pákistán se stále více Washingtonu vzdaluje a postupně přechází do pozic islámského radikalismu. Hnutí Imrana Khana západní vůdce děsí, vždyť Pákistán je jediný islámský stát, v jehož držení jsou jaderné zbraně.

Ruský a čínský vliv na tuto zemi roste. Islámábád je partnerem dvou velkých projektů: Jeden pás – jedna cesta a budování plynovodu TAPI (Turkmenistán, – Afghánistán – Pákistán – Indie). Fyzická přítomnost Ruska v Pákistánu sílí. Byl otevřen konzulát v provincii Chajbar Paštúnchwá, mající dlouhou hranici s Afghánistánem. Ruské společnosti se chtějí podílet na rozvoji pákistánského ropného a plynového odvětví. Pákistánští vojenští činitelé dostali možnost nastupovat do ruských institutů ke studiu. V nejbližších letech se počítá s dodávkou těžké vojenské techniky a zařízení.

Klíč k vyřešení afghánského konfliktu je v Pákistánu. Nyní je strategie Islamabádu v podpoře Talibánu. Trump žádá, aby odstoupil od této spolupráce. Avšak pro Pákistán je nyní důležitější jednat ve shodě se svými strategickými zájmy, výhrůžky USA moc neznamenají.

Podle autora článku stojíme na prahu velkých změn v Jižní Asii. Značnou roli zde sehrají vztahy mezi Čínou a Afghánistánem a mezi Ruskem a Pákistánem. Bojová linie čelení IS se postupně přemisťuje do Afghánistánu. Zásluhou včasného zásahu Ruska do situace v Sýrii bylo zničeno 87 tisíc teroristů, kteří by mohli udeřit na Rusko v asijském podbřišku z území Afghánistánu, ale síly bojovníků opět rostou. Vláda země a Talibán se nemohou domluvit na koordinaci svých akcí proti novým agresorům.

Převzato z RT.com

Outsidermedia

Klíčová slova: islám  | Rusko  | USA
1984 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Nic takového se zatím ještě nestalo, Čína investuje přes bilion $ do nového plánu na technické předběhnutí USANáš blok by byl bez migrantů ochuzen, káže eurokomisařka . Jedinými lidmi, kteří popisují imigraci jako problém, jsou podle Johansson „pravicoví extremisté“EU výměnou za peníze na koronaviru vyžaduje podvolit seBez Vás nepřežijeme...KORONAVIRUS: Domácí vězení pro Evropany... ... amnestie pro ilegální imigranty

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaGeorge Soros. Génius hybridní války

Eurabia.cz

Švédsko: Levicové noviny útočí na odpůrce vládní strategie proti koronaviru. Odpůrci jsou hlavně židé ...A opět muslimští imigranti zmlátili v Belgií policisty ...

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruska vláda zahájila rozsáhlý program finanční podpory pro rodiny postižené koronaviremPrezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinit

ParlamentniListy.cz

Jste Rom? Nechci, slyšel český umělec. Našel zastání, ale také výsměch: Hošíku...,,Ale tady nikdo není." Veselovský týral Pospíšila za to, na co lidé nadávají. Jak dopadl?
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění