USA Tálibánu nadbíhaly a byly připraveny uznat jeho vládu. Stál Usáma bin Ládin opravdu za 11. zářím a jaká byla role George Bushe a Saudů? A pokud jde o vliv USA na vznik Islámského státu… Exdiplomat hovoří

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 28.11.2018 | Rubrika: Rozhovory
Bush

ROZHOVOR „Faktem je, že Spojené státy Tálibánu nadbíhaly a byly jednu dobu připraveny uznat ho jako zákonnou vládu, zabránila tomu ale jeho otřesná reputace a masové porušování lidských práv. Pak přišlo 11. září a americko-britský útok na Afghánistán a místo plynovodu se začaly stavět v místech, kudy měl procházet, mohutné vojenské základny. Dosazená Karzáího vláda podepsala s Turkmenistánem a Pákistánem smlouvu o jeho výstavbě, ale do dnešního dne se nestaví. Jednak z důvodu náročného terénu, pak především proto, že Američané nemají nad územím kontrolu,“ říká exdiplomat a odborník na islámské země Miroslav Belica, který o válkách v Afghánistánu napsal knihu Praha na hřbitově metropolí. 

 

Praha na hřbitově metropolí

 

Minule jsme hovořili o invazi Sovětského svazu v Afhánistánu a roli USA. Jaký byl osud „arabských Afghánců“? Tedy neafghánských džihádistů, kteří bojovali po boku afghánských mudžáhidů proti Sovětům a marxistickému režimu?

Po sovětském stažení z Afghánistánu v roce 1989 se Usáma bin Ládin vrátil do Saúdské Arábie. Když začal kritizovat královskou rodinu, že zaplatila Washingtonu za „ochranu“ před Saddámem Husajnem 60 miliard dolarů a že souhlasila s pokračováním působení amerických jednotek na saúdském území, odešel jako persona non grata stavět dálnice a letiště do Súdánu.

Většina „arabských Afghánců“ se navracela domů, často přes čečenský Groznyj, zpět k válkám vedeným proti domácím i jiným režimům. Přiváželi si s sebou z Afghánistánu užitečný hardware: zbraně a munici a také výcvikové příručky CIA pro nekonvenční války.  Záhy o jejich aktivitách, časem už většinou označovaných jako teroristické, bylo slyšet v Alžírsku, Egyptě, Jemenu, Gaze a na Západním břehu. Ale i na Filipínách nebo v jiných oblastech, kde probíhaly boje údajně za věc islámu, jako Kašmír nebo i Bosna.

Vzápětí za těmito „Afghánci“ rozprostřela do Evropy a severní Ameriky svá chapadla také drogová a zbrojní mafie.  Postupně začnou hořké plody sklízet doslova všechny vlády, které celá léta tajně či polotajně krmily penězi, zbraněmi či lidmi protisovětský džihád. Svého se dostane Číně od vlastních muslimských Ujgurů, Saúdské Arábii a brzy i dalším, ještě mocnějším sponzorům a zemím…

 

Čtěte také:

Exdiplomat a odborník na islámské země o roli Usámy bin Ládina: Vláda USA otevřela dveře džihádu. Největší islámští fanatici dostali od CIA nejlepší výcvik a nejvíce zbraní. Izrael dodával zbraně pro džihád

 

Kdo vlastně „stvořil“ Tálibán? Jen Pákistánci? A proč vlastně? Jaký byl jejich zájem?

U kolébky Tálibánu skutečně stály pákistánské tajné služby, které chtěly v Afghánistánu nastolit paštunský Pákistánu podřízený islamistický režim a zastavit chaos, když se Kábulu zmocnily různé soupeřící frakce afghánských mudžáhidů. Nepochybně se zde podepsala i saúdská politika, která odmítla návrat Afghánistánu k republikánské ústavě a národní sjednocení a upřednostňovala islamistické uspořádání. Američané měli v té době jiné starosti, Afghánistán ponechali jeho osudu. Personál americké ambasády opustil Kábul ve stejný den jako sovětská vojska a pak Spojené státy pak měli až do 11. září pouze takzvané velvyslance pro mudžádhidy. Jedním z nich byl Peter Tomsen, který později administrativu kritizoval, že ponechala Afghánistán na pospas osudu.

Píšete o tom, že existoval projekt, že přes Afghánistán měl vést plynovod z Turkmenistánu k Arabskému moři. U Tálibánu, který časem ovládl Kábul, se o projekt ucházely americká a argentinská firma. UNOCAL s vazbami na George Bushe velmi usiloval o kontrakt. Za tuto firmu lobboval i budoucí prezident Hamíd Karzájí. Tálibánci v klidu jezdili jednat o kontraktu do USA. Pokud si trochu zaspekulujeme, nemůže být americká invaze v roce 2001 o tom, že Tálibán nebyl ohledně výstavby plynovodu Američanům po vůli, tak potřebovali nastolit administrativu, která by jim vyšla vstříc? Jaký je vůbec další osud tohoto projektu plynovodu?

Nerad bych spekuloval. Přirozeně afghánské přírodní zdroje a přepravní potenciál země vždy hrály a v budoucnu sehrají ještě důležitější roli. Faktem je, že Spojené státy Tálibánu nadbíhaly a byly jednu dobu připraveny uznat ho jako zákonnou vládu, zabránila tomu ale jeho otřesná reputace a masové porušování lidských práv.

Pak přišlo 11. září a americko-britský útok na Afghánistán a místo plynovodu se začaly stavět v místech, kudy měl procházet, mohutné vojenské základny. Dosazená Karzáího vláda podepsala s Turkmenistánem a Pákistánem smlouvu o jeho výstavbě, ale do dnešního dne se nestaví. Jednak z důvodu náročného terénu, pak především proto, že Američané nemají nad územím kontrolu. Území je de facto pod vládou Tálibánu.

Co si mimochodem myslíte o tezi, že za vznikem Islámského státu stáli Američané, Saúdové, státy Zálivu? A co USA a pobočka Al-Káidy An-Nusrá?

Netroufal bych si přímo tvrdit, že oficiální politikou Spojených států bylo vytvořit Islámský stát v Iráku a Levantě, nebo v Libyi, respektive An-Nusrá v Sýrii. Faktem ale je, že násilným svržením sekulárních režimů v Iráku a Libyi a podporou a tajným vyzbrojováním těch, co jsou nepřáteli mých oficiálních nepřátel, i když se jedná o radikální islamisty, vzniku těchto extremistických uskupení nahrály. Možná se hodí na tomto místě ocitovat slova bývalého ředitele CIA Roberte Gatese, když v roce 1996 hodnotil výsledek deseti let, kdy CIA s laskavou pomocí pákistánské ISI a ano, také s pomocí šejcha Usámy, tvrdě pracovala na formování interbrigád „arabských Afghánců“ a místních mudžáhidů: „Očekávali jsme, že postsovětský Afghánistán bude nehezké místo, ale nikdy jsme si nepomysleli, že by se mohl stát rájem pro teroristy, kteří budou operovat po celém světě.“

 Jaké vazby měl na Tálibán Usáma bin Ládin?

Šejch Usáma, sponzor a organizátor mudžáhidů a významný hráč v Operaci Cyklón, se do Afghánistánu navrátil někdy v červnu 1996. Jak přiznal bývalý rezident CIA v Péšávaru Milt Bearden, bin Ládina ze Súdánu do Afghánistánu přesměrovaly samy Spojené státy soustředěným tlakem na chartúmskou vládu. Jednalo se vlastně o jakousi ochrannou vazbu v rukou Tálibánu. Všechny bin Ládinovy satelitní hovory Američané odposlouchávali. V rámci protiteroristického centra CIA působil od roku 1996 zvláštní tým s kódovým jménem Alec Station zaměřený na monitorování každého bin Ládinova kroku. Vnějškově se ale mohlo zdát, že CIA návrat muže, kterého Washington postupně začal povyšovat na veřejného nepřítele číslo jedna, téměř nepostřehla. Že neví, kde se v Afghánistánu nachází. Někteří novináři jako například Robert Fisk to ale věděli a bin Ládina v Afghánistánu našli a navštívili. Můžeme předpokládat, že saúdský šejch Tálibánu za paštunskou pohostinnost platil. Ti, co o vztazích vůdce Tálibánu se saúdským disidentem něco věděli, říkali, že připomíná svatbu z rozumu. Vzájemná symbióza byla zpečetěna i tím, že nejstarší bin Ládinova dcera se provdala za vůdce Tálibánu „emíra“ Omara.

Jaký je váš názor na 11. září 2001? Píšete, že Usáma bin Ládin svůj podíl popíral. Za to se ale objevily informace o možném zapojení lidí ze saúdské vlády… Bin Ládinové a Saúdové blízcí Bushům si vesele odletěli ten samý den z USA… Jaká byla role Bandara bin Sultána?

11. září byl promyšlený, podlý cynický zločin proti lidskosti, pro který neexistuje žádná omluva, ať byl jeho strůjcem kdokoli. Skutečností je, že s tímto činem neměli Afghánci nic společného a že devět z deseti Afghánců o existenci newyorské tragédie vůbec nevědělo, ani když na ně začaly „odvetou“ padat americké a britské bomby. Sám bin Ládin koncem září v pákistánském deníku Ummat opakovaně popřel, že by byl jakkoli zaangažován v událostech 11/9  a že jako muslim nemůže zabíjení nevinných lidí schvalovat. „Ten, kdo provedl 11. září, není přítelem amerického lidu. Již dříve jsem řekl, že my jsme proti americkému systému, ale nikoli proti americkým lidem, a v útocích byli zabiti právě obyčejní Američané…. Spojené státy by se měly snažit dohledat pachatele těchto útoků u sebe doma, mezi těmi lidmi, kteří jsou součástí systému USA, ale kteří s ním nesouhlasí…“

Ano, skutečností také je, že pár minut po útocích 11/9 zakázala Federální letecká správa USA vzlety všech komerčních a soukromých letadel. Nehledě na tento zákaz odletělo příští dny z letišť v Tampě a v Lexingtonu soukromými letadly do rodných končin sto čtyřicet státních příslušníků Saúdské Arábie. Jednalo se výhradně o členy či blízké příbuzné dvou nejvlivnějších saúdských rodin. Vlastní královské rodiny Saúdů a rodinné příslušníky podnikatelů bin Ládinů, všichni bez výjimky s diplomatickými pasy. Své zde sehrály letité podnikatelské zájmy klanu Bushů v Saúdské Arábii a jejich vskutku výjimečné vztahy se saúdským velvyslancem ve Washingtonu princem Bandarem bin Sultánem, který býval tiskem někdy dokonce přezdíván Bandar Bush.

 Záminkou Američanů pro invazi v Afghánistánu mělo být spojení Tálibánu a Usámy bin Ládina s 11. zářím… A chtěl Tálibán Usámu Američanům vydat?

Existuje několik rozporuplných verzí. List Foreign Policy v září 2010 popsal, že USA a Tálibán jednaly již celé tři roky před 11/9 o vydání do Spojených států bin Ládina, který za útoky na americké ambasády v Nairobi a Dár-es-Salámu. Tálibán žádal Američany, aby jeho vydání usnadnil nějakým gestem, například poskytnutím důkazů, aby předání nevypadalo v očích muslimských zemí jako zrada, narušení principu paštunské pohostinnosti. USA požadovaly bezpodmínečné vydání. V červenci 2001, tedy dva měsíce před 11/9, pákistánský ministr zahraničí Niaz Naik pro BBC uvedl, že v polovině října bude podniknuta spojenecká akce proti Tálibánu s cílem odstranit ho od vlády. Naik dodal, že pochybuje, že i kdyby Tálibán bin Ládina vydal, USA by se plánu na vojenskou akci stejně nevzdaly.

Co Projekt pro nové americké století (PNAC) a plán USA napadnout kromě Iráku Libyi, Sýrii, Somálsko, Libanon, Súdán a Írán? Není to jen konspirační teorie?

Konspirační teorie to zcela určitě není. PNAC a jeho základní koncept z roku 2000 se promítl i do bezpečnostní strategie Obamovy prezidentské kampaně v roce 2012. Na youtube koluje svědectví amerického generála Wesleye Clarka, bývalého velitele operace NATO v Kosovu, který se týden po 11. září pohyboval po ministerstvu obrany USA. Měl dojem, že probíhá státní převrat. S údivem se dozvěděl o rozhodnutí vojenského vedení administrativy Bushe provést preventivní útok na Irák, a to bez jakýchkoli příčin či důkazů.

 

Pár dní poté ho známý v Pentagonu informoval ještě o rozšíření tohoto plánu. Během následujících pěti let se počítalo s invazí armády USA do dalších šesti zemí. Tedy kromě Iráku také do Libye, Sýrie, Somálska, Libanonu, Súdánu a nakonec do Íránu. Důvodem invazí nebude spojitost s Al-Káidou nebo nějaká závažná zpravodajská informace, ale to, že USA mají armádu, která je dobrá a schopná k převzetí, převálcování celých národů. V příštích měsících a letech americké síly polovinu uvedených zemí skutečně napadly, bombardovaly či se pokusily odstranit, nebo skutečně odstranily vlády právě těch zemí, které činnost islámských radikálů a teroristických skupin na svém území netrpěly (Irák, Libye a Sýrie).

***

 

Praha na hřbitově metropolí

 

PhDr. Miroslav Belica (*1952) Arabista. Problematikou Blízkého východu se zabývá čtyři desetiletí. V tomto regionu prožil v řadě diplomatických funkcí téměř patnáct let. Shodou okolností působil právě v těch zemích, které dnes, po vnější intervenci, čelí zhroucení – v Sýrii, Libyi a Iráku. Až do roku 2004 působil na ministerstvu zahraničí jako zástupce ředitele odboru OSN a odboru rozvojové spolupráce a humanitární pomoci.

Zkušenosti z Iráku, kde v letech 1996–2001 pracoval jako vedoucí zastupitelského úřadu ČR, shrnul v knize Co nezavály písky Mezopotámie (2011), kterou napsal společně se synem Tomášem Belicou. V titulu Naši lidé v Kaddáfího Libyi, který získal ocenění Klubu autorů literatury faktu, rekapituloval angažovanost bývalého Československa v této zemi a vylíčil tragický příběh svržení libyjského režimu, které uvrhlo zemi do chaosu.       

Autor se zaměřuje na problematiku nárůstu islámského fundamentalismu a terorismu v návaznosti na násilnou likvidaci sekulárních režimů a na prosazování západních vzorců v tradičních společnostech.

 

Klíčová slova: islám  | nový světový řád  | neokonzervatismus  | USA
3698 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Dominik Hašek se rozhodl stát českou Čaputovou a už teď je pro smích celému národuNež naporcoval svoji milovanou, tak mu Švédsko upíralo azyl, pak mu ale rovnou dali občanstvíV Německu probíhá permanentní obohacováníBez Vás nepřežijeme...Už to začíná! Trumpova vyhláška skoncuje s protiústavní cenzurou technických mamutů

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaV tomto půlbilionovém plánu EU se skrývá naprosto fantastický korupční potenciál...

Eurabia.cz

IS: „Vzhůru na křižáky! Aláh je potrestal koronou!“A starejte se! 137 imigrantů připlulo na Lampedusu. Další na cestě

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruska vláda zahájila rozsáhlý program finanční podpory pro rodiny postižené koronaviremPrezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinit

ParlamentniListy.cz

Lipovská, Kalousek a církev: Otevřelo se peklo. A promluvil Tomáš Halík. Bobovize, ruská propaganda. A varování pro opozici, ať se smekáNěkteří nepomohli, a ještě šířili konspirační teorie. Aktivista Cemper o lidech za pandemie, ale i o likvidaci zemědělství Agrofertem
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění