Peníze od Kataru Hamás povzbudily v džihádu s cílem Izrael zničit

Autor: odjinud | Publikováno: 1.12.2018 | Rubrika: Blízký východ
Vlajka

Masivní raketový útok na Izrael poté, co Katar finančně podpořil Hamás

napsal Bassam Tawil
 

Překlad původního textu: Massive Missile Attack on Israel after Qatar Funds Hamas
Překlad: Kryštof Čermák

 

  • Obnovené útoky Hamásu na Izrael jsou mementem, že tato teroristická organizace nemá zájem o skutečné příměří. Hamás chce miliony dolarů na výplaty svých zaměstnanců proto, aby mohl pokračovat v přípravách na válku s Izraelem a při tom se nemusel starat o blahobyt svých lidí.

  • Katarský dar ve výši 15 milionů amerických dolarů nevedl Hamás k ukončení ostřelování Izraele stovkami raket. Právě naopak – peníze Hamás povzbudily a zvýšily jeho chuť pokračovat v džihádu s cílem Izrael zničit. Ani všechny peníze světa by Hamás nepřesvědčily, aby opustil svoji ideologii nebo zmírnil svůj postoj vůči Izraeli.

  • Mezinárodní vyjednavači by měli pochopit, že krize v Pásmu Gazy má jediné řešení: odstavit Hamás od moci a zničit jeho vojenský potenciál. Stejně tak by měli pochopit, že Hamás rozumí jedinému jazyku – jazyku síly. Předpoklad, že když teroristům zaplatíte miliony dolarů, tak na Vás přestanou útočit, se ukázal jako chybný. Spíše je použijí k posílení svých vojenských kapacit.

Skutečného příměří mezi Izraelem a Hamásem lze dosáhnout, pouze pokud budou palestinští džihádističtí teroristé odstaveni od moci, a nikoli odměňováni za výhružky a násilí.

Hamás poskytl důkaz, že mu nelze věřit ohledně jakékoliv dohody, dohodu o příměří nevyjímaje.

12. až 13. listopadu Hamás a jeho spojenci z Pásma Gazy odpálily na Izrael stovky raket. Toto ostřelování bylo zahájeno pár hodin poté, co teroristé z Hamásu zaútočili v Pásmu Gazy na příslušníky izraelského komanda, zabili jejich velitele a lehce zranili jednoho vojáka. V odvetě izraelská armáda zabila sedm teroristů, přičemž jedním z nich byl i vysoce postavený velitel Sheikh Nur Baraka.

Izraelské komando nebylo v Pásmu Gazy proto, aby někoho zabilo nebo uneslo. Přítomnost vojáků byla součástí rutinní utajené operace zaměřené na maření teroristických útoků ze strany Hamásu a dalších palestinských teroristických skupin. Přesto je teroristé z Hamásu napadli a snažili se je zabít, případně unést. S pomocí leteckých úderů přivolaných na podporu jejich evakuace se vojákům elitní izraelské jednotky podařilo vrátit na území Izraele.

Je zřejmé, že to byl Hamás, nikoli Izrael, kdo vyvolal toto ozbrojené střetnutí. Byl to Hamás, kdo napadl izraelské vojáky, zabil jejich důstojníka a pak přispěchal s obviněním, že Izrael zahájil "novou agresi" vůči Pásmu Gazy. Když se izraelští vojáci bránili a opětovanou palbou zabili sedm teroristů, obvinil Hamás Izrael ze spáchání "ohavného" zločinu na Palestincích.

Stojí za povšimnutí, že k útoku na izraelské vojáky došlo pár hodin poté, co území Pásma Gazy opustil katarský vyslanec. Představitel Kataru Mohammed El-Amadi přicestoval do Pásma Gazy minulý týden s kufříkem nacpaným 15 miliony amerických dolarů. Peníze byly předány vůdcům Hamásu, aby mohli vyplatit mzdu tisícům svých zaměstnanců. Finanční dar byl do Pásma Gazy doručen se souhlasem Izraele a katarský vyslanec dokonce vstoupil do Pásma Gazy přes izraelský hraniční přechod v Erezu.

Proč Izrael převoz katarských peněz do Pásma Gazy umožnil? Izrael se vždy snažil a stále snaží vyhnout totální válce s Hamásem. Ne proto, že by se Hamásu bál. Izrael jednoduše nechce, aby palestinští civilisté žijící pod vládou Hamásu v Pásmu Gazy zaplatili další vysokou cenu za hloupou politiku svých vůdců. Ve skutečnosti Izrael opakovaně vyjádřil přání zmírnit utrpení místních Palestinců.

Izrael v posledních letech aktivně pracoval na podpoře rekonstrukce Pásma Gazy. Izraelská opatření zahrnovala například zvýšení kapacity hraničních přechodů s Pásmem Gazy na více než 800 nákladních vozů se stavebním materiálem a dalším zbožím denně. Od války s Hamásem v roce 2014 umožnil Izrael do Pásma Gazy dovézt více než 3,4 milionu tun materiálu.

Letos Izrael představil EU, USA, OSN a Světové bance nejrůznější projekty, které schválila jeho vláda a jejichž cílem je rozvoj infrastruktury v Pásmu Gazy, podpora tamní energetiky a vytváření pracovních míst pro místní obyvatele.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu obhajoval dohodu s Katarem z minulého týdne s tím, že jejím cílem bylo zabránit "humanitární krizi" v Pásmu Gazy. Netanjahu prohlásil, že udělá cokoli, aby zajistil Izraelcům žijícím v komunitách blízko hranice s Pásmem Gazy bezpečnost, ale zároveň se bude snažit zabránit humanitární krizi.

Hamás si vzal katarských 15 milionů amerických dolarů, zaplatil svým zaměstnancům a o několik dnů později začal znovu podnikat teroristické útoky proti Izraeli.

To je způsob, jakým Hamás vyjadřuje Katařanům a Izraelcům vděk za jejich usilovnou práci na dosažení příměří v Pásmu Gazy a zabránění nové válce, která by 2 milionům Palestinců přinesla další utrpení.

Hamás si projev dobré vůle ze strany Kataru a Izraele evidentně vyložil jako známku slabosti. Vůdci Hamásu dokonce otevřeně prohlásili, že těch 15 milionů amerických dolarů bylo "plodem" týden co týden se opakujících násilných nepokojů na hranici s Izraelem, které Hamás od března organizoval. Krátce poté, co katarský vyslanec finanční dar doručil, se mluvčí Hamásu Fawzi Barhoum chlubil, že Palestinci konečně sklízejí ovoce svých násilných protestů na izraelské hranici.

Postoj Hamásu připomíná jeho reakci na stažení Izraele z Pásma Gazy v roce 2005. Tehdy si Hamás a další Palestinci také vyložili ukončení izraelského angažmá (ke kterému došlo, aby Gaza dostala šanci stát se Singapurem Středomoří) jako ústupek Izraele a známku jeho slabosti.

Několik měsíců nato, v roce 2006, Hamás dokonce vyhrál volby do parlamentu hlavně díky tvrzení, že prostřednictvím sebevražedných a raketových útoků donutil Izrael ke stažení. Hamás tehdy Palestincům řekl: dejte nám svůj hlas, protože my jsme prostřednictvím ozbrojeného boje vytlačili Židy z Pásma Gazy.

Obnovené útoky Hamásu na Izrael jsou mementem, že tato teroristická organizace nemá zájem o skutečné příměří. Hamás chce miliony dolarů na výplaty svých zaměstnanců proto, aby mohl pokračovat v přípravách na válku s Izraelem a při tom se nemusel starat o blahobyt svých lidí.

Katarský dar ve výši 15 milionů amerických dolarů nevedl Hamás k ukončení ostřelování Izraele stovkami raket. Právě naopak – peníze Hamás povzbudily a zvýšily jeho chuť pokračovat v džihádu s cílem Izrael zničit. Ani všechny peníze světa by Hamás nepřesvědčily, aby opustil svoji ideologii nebo zmírnil svůj postoj vůči Izraeli.

Pokud Hamás příměří skutečně zajímá, není to proto, že by chtěl s Izraelem žít v míru, ale spíše kvůli získání oddechového času, který by mu umožnil pokračovat v hromadění zbraní a přípravě dalších útoků. Kdo věří, že Hamás své cíle zmírní, žije v iluzi.

Porušování příměří s Izraelem má v hnutí Hamás dlouhou tradici.

I kdyby Egypt, Katar a OSN dokázaly ukončit aktuální útoky na Izrael, Hamás nikdy neopustí svůj plán na jeho zničení, včetně cíle pozabíjet tolik Židů, kolik jen bude možné. Hamás bude pokračovat v porušování příměří. Pokud Katar splní svůj slib a pošle do Pásma Gazy další kufříky nacpané dolary, tak se Hamás bude celou cestu do banky smát.

Mezinárodní vyjednavači by měli pochopit, že krize v Pásmu Gazy má jediné řešení: odstavit Hamás od moci a zničit jeho vojenský potenciál. Stejně tak by měli pochopit, že Hamás rozumí jedinému jazyku – jazyku síly. Dokud si to neuvědomí, bude se Hamás dál všem vysmívat, a to včetně vlastních obyvatel a těch, kteří se v Pásmu Gazy snaží zabránit humanitární katastrofě. Předpoklad, že když teroristům zaplatíte miliony dolarů, tak na Vás přestanou útočit, se ukázal jako chybný. Spíše je použijí k posílení svých vojenských kapacit.

Bassam Tawil je muslimský Arab žijící na Blízkém východě.

Gatestone Institute

Klíčová slova: islám  | Izrael
887 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Migrační vlna nabírá na síle. Na řecké ostrovy, jejichž infrastruktura už teď praská ve švech kvůli náporu migrantů, se v blízké době chystá doplout z Turecka až několik tisíc dalších lidíUSA hledají záminky k napadení Íránu. Je to zase klasika – americká propaganda a americká vláda opět lžou. Hůř než kdy Rudé právo tiskloDojení krav je stejné jako sexuální zneužívání, objevili genderoví vědci New York UniversityUkazuje se, že fanatická feministická genderistická neomarxistická ideologie škodí samotným ženám. Muži se v důsledku kampaně #MeToo proti sexuálnímu obtěžování stále více zdráhají spolupracovat se ženamiPomozte, prosím, bránit Vaše blízké, Vaše domovy a naši vlast

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

Eurabia.cz

Proud uprchlíku/imigrantů z Řecka přes Balkán směrem k nám zesiluje! Poděkujte Němcům a EU, kteří vyzývají k nebránění migraciNeziskovky v Německu zuří. Odmítají, aby byli uprchlíci vyšetřování kvůli věku. 40 % uprchlíků lže o tom, že jsou děti

FreeGlobe.cz

Němečtí vědci tvrdí, že lidské rasy neexistují. Vede je k tomu věda nebo náboženství politické korektnosti?Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Fašistická úderka se chystá na Listopad, obává se prezident Zeman. Hyeny jako Polčák mu přejí smrt, ale on míní vydržet až do konceNezávislost ČT? Nic takového prostě neexistuje. Zdrcující rozbor bývalého radního Štěpánka
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění