Paralely Evropské unie se Sovětským svazem

Autor: Jiří Zahrádka | Publikováno: 19.4.2005 | Rubrika: Zamyšlení
Bolšnac 01

Když prezident Klaus přirovnal EU k RVHP, nic nepomohlo, že kladl důraz na podobnost strukturální, nikoli ideologickou. Výroky euroskeptiků na toto téma jsou většinou odmítnuty jako něco, na co nemá ani smysl reagovat. Něco za hranicí „konstruktivní kritiky.“ Je třeba zdůraznit, že euroskeptici netvrdí, že nás Brusel posílá do gulagů (a jen doufáme, že tato velkorysost vydrží Unii i v budoucnu). Klausovo přirovnání ale vážně kulhá. Současná Evropská unie (rusky „Evropejskij sojuz“) se svou snahou o politickou integraci totiž spíše připomíná Sovětský svaz (rusky „Sovetskij sojuz“). Je libo jen několik konkrétních příkladů? Zde jsou.

Pětiletky se osvědčily...?

V roce 1994 tehdejší předseda Evropské komise Jacques Delors při své návštěvě v Moskvě řekl o tzv. směnitelném rublu: „Naše euro je evropskou kopií toho, co jste měli v RVHP.” Nejde ale jen o společnou měnu. Dotace, upřednostňování vybraných oborů, produkční kvóty. Opravdu tyto “hospodářské nástroje vlády” neznáme z časů sovětského budování lepší společnosti? Centrální plány, které se nedaří plnit - například chruščovovský “Lisabon,” v kterém si eurodruzi naplánovali, kdy bude EU nej… ekonomikou a předežene americké imperialisty nebo plán Prodiho komise na snížení objemu eurolegislativy. Víceleté finanční rámce, neboli centrální plány podpory ekonomiky a sociální soudržnosti – nyní sedmileté, dle euroústavy nejméně pětileté. Žádná paralela s komunistickými pětiletkami? Europojmy typu “sociální soudržnost,” “podpora zaostalých regionů” - skutečně nemají tyto ambiciózní, avšak mizerně naplňované cíle nic společného s principem RVHP o vyrovnávání hospodářských rozdílů mezi bratrskými národy? Relativizace dispozičního práva k soukromému majetku - například formou příkazu majitelům televizních kanálů, kolik procent vysílání musí vyhradit pro evropské pořady, nebo ekonomickou přeregulovaností, která přetěžuje drobné nezávislé podnikatele, zatímco těm nadnárodním, s kontakty na Evropskou komisi a Evropský parlament, čistí trh. Opravdu to nepřipomíná dominanci mamutích státních podniků při absolutním nebo téměř absolutním zákazu podnikání pro občany zemí sovětského bloku?

Správná ideologie - základ úspěchu

Podobnost sovětské říši se ale zdaleka netýká jen ekonomiky. Skutečným vládcem v SSSR bylo politbyro, nikoli formálně "volený" parlament. A kdo má - až na výjimky - monopol na zákonodárnou iniciativu v EU? Nevolená Evropská komise. Existovala v komunistickém bloku rovnost politických stran? Nikoli. Dominovala samozřejmě strana s "jedinou správnou" ideologií - komunisté. Existuje rovnost politických stran v EU? Nikoli. Dle nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 2004/2003 mají nárok na finanční příspěvek z rozpočtu EU pouze "politické strany na evropské úrovni." Jak se taková strana pozná? Dle uvedeného nařízení musí být například reprezentována alespoň ve čtvrtině členských států, musí sdílet principy Evropské unie a musí se účastnit voleb do Evropského parlamentu. Že tato definice odpovídá eurostranám lidovců a socialistů je stejně zřejmé, jako že ji obtížně naplní například strany euroskeptické. Ostatně, ideologická nadřazenost evropeismu je explicitně formulována v euroústavě. Ta vyžaduje posouzení kandidátů na členy Evropské komise také dle kritéria "evropanství". Ne, nejde o špatný překlad. Anglická verze ústavní smlouvy používá termín "european commitment," který je snad ještě euroangažovanější.

I s principy právního státu je Unie na štíru. Například institut eurozatykače kromě některých líbivějších pasáží umožňuje vydání občana jednoho členského státu do druhého členského státu za jednání, které je trestné pouze v oné zemi, která zatykač vydala (nikoli v domovské zemi vydávaného občana). A to i v případě, že daná osoba neopustila při svém jednání svou zemi, dle jejichž zákonů se ničeho trestného nedopustila(!).

Důležitá je ale i propaganda správné ideologie. A tak Evropská komise připravila dotace z peněz všech daňových poplatníků pro organizace, které budou realizovat programy „aktivního evropského občanství.“

Paralel by se našlo více. Ale má to smysl je všechny vypisovat? Jsou eurooptimisté vůbec ochotni vidět jasná a neoddiskutovatelná fakta?

22382 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Americkou demokracii může zachránit jedině Trump – a jedině s naší pomocí. Všechny současné problémy prezidenta Trumpa pramení z jeho záměru „normalizovat vztahy s Ruskem“Pirátští europoslanci v Evropském parlamentu hlasovali pro to, aby se z Afriky dováželi imigranti do Evropy a pro to, aby se imigranti přerozdělovali do členských států Evropské unie800 až 900 bábätiek sa zabíja v Írsku každý mesiac po legalizácii potratuKopnout si do Gottwalda nebo do Brežněva dnes vyžaduje asi tolik odvahy jako vymezit se proti Čingischánovi a je to politicky přibližně stejně aktuálníKaždý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

Pokud bude Česká televize nadále vysílat podobné propagandistické paskvily jako s Václavem Moravcem, Rychetským a Čaputovou, poženou je lidé svinským krokemUž i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!

Eurabia.cz

2.přikázání podle vítačů: "Milovati budeš jižního svého"Německo: Imigrantské „děti" hromadně znásilnili 14-letou

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

„Poděláte se.“ Šok na Ukrajině: Mocný muž promluvil. Zvrat vůči Rusku? Tereza Spencerová to vidí jasněMuslimští zločinci? Sedm z deseti vězňů... Výbušná slova ze Západu: Češi, poučte se!
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění