reklama

Hořící zátarasy, masivní demonstrace, blokády čerpacích stanic, tvrdé zásahy policie a všeobecné napětí. Kdo jsou francouzské "Žluté vesty"?

Autor: odjinud | Publikováno: 10.12.2018 | Rubrika: Video
Francie - nepokoje 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hořící zátarasy, masivní demonstrace, blokády čerpacích stanic, tvrdé zásahy policie a všeobecné napětí.

Kdo jsou francouzské "Žluté vesty" a proč se bouří proti vysokým daním, které jsou ve Francii běžné a proti prezidentovi, kterého země nedávno zvolila?

Francouzská vláda zavedla kvůli klimatické změně opaření z kategorie tzv. "ekologické tranzice", které má Francouze povzbudit, aby více využívali hromadnou dopravu a elektromobily: došlo k navýšení cen pohonných hmot o 7 centů za litr, což je rekordní nárůst.

Demonstrace "žlutých vest" původně začaly neorganizovaně a bez předáka, jako nesouhlas s vysokými daněmi z pohonných hmot.

Požadavky se ale rozšiřují také na vyšší důchody, zrušení či snížení dalších daní nebo snížení platů politiků. Někteří účastníci přicházejí i z ideově širších pozic a vyjadřují se také proti nespravedlivému sociálnímu systému nebo masovému přistěhovalectví.

Rozdíly oproti předchozím stávkám či protestům jsou například ty, že tentokrát protesty nepřichází jako obvykle organizovaně od levice, ale od širší veřejnosti, účastní se jich také obvykle konformní střední třída a došlo ke spontánní mobilizaci lidí žijících mimo velká města.

Podporu Žlutým vestám vyjádřila např. Marine Le Pen, která obvinila Macrona ze zbabělosti a z nedostatku citu pro pochopení odcizenosti lidí, ale také její ideový protipól Jean-Luc Mélenchon, který usiluje o vytvoření občanského shromáždění a dirigování protestů zleva.

Levice se obává, že v hnutí převáží krajně-pravicový element.
Aktivními účastníky jsou i známí francouzští národovci, mezi kterými vyniká například mladý student geografie a člen Národní fronty Jordan Bardella.

Někteří politici Macronovy strany En Marche přirovnali Žluté vesty k hnutí Pojadistů z 50. let, kdy Pierre Poujad vedl z pravicových pozic hnutí nejprve jako boj proti "fiskálnímu gestapu" a vysokým daním pro živnostníky a poté se dostal do parlamentu s programem blízkým neofašistickým pozicím.

Sám Macron uvedl, že do čtvrt roku má vláda najít konkrétní opatření, jak vyšší výdaje a daně za ekologičtější technologie chudým rodinám kompenzovat.

Rozmotat politické motivy a popudy dnešních Žlutých vest a jejich stoupenců, natož je ideově zařadit, je tak poměrně nesnadné a jak se hnutí nakonec vyprofiluje, zůstává otázkou.

Jisté je, že úřady kvůli protestům zvažují vyhlášení výjimečného stavu a pozorovatelé události označují za nejhorší občanský nepokoj ve Francii za více než desetiletí.

Klíčová slova: Francie
1184 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Migranti položili na koleje dřevěné hole a kameny...Brutalita francouzské policie. Milovníci "liberální demokracie" mlčí, podívejte se na šokující záběryPadne Trump? USA už ve světě i doma prohrály na celé čářeV zájmu České republiky i Británie je ekonomická diplomacie všech azimutů a aby postupně hledala obchodní příležitosti mimo Německo a EUBrexit poškodí nejvíc... koho vlastně? Bez společných eurounijních pravidel budou Britové do limonád ládovat toxické chemikálie - varoval v debatě na TV Prima jeden pirátský poslaneček...

euServer.cz

Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

ePortal.cz

Jan Palach nebyl hrdina. To opravdu neRazítkovací mánie snad nikdy neskončí

Eurabia.cz

Jak potom kvalifikovat chování NATO v Srbsku či v Afghánistánu a některých jeho členů v Iráku a v Libyí?Horká novinka z USA: Byl zatčen muslim plánující útok na Bilý dům a Trumpa

FreeGlobe.cz

Chaluhy, třeste se! Bílí dredaři ve skutečnosti šíří rasismus. Taková je dikce nového stupně politické korektnosti (+ foto)Ruské špičky: USA nemají prostředky k nátlaku na politiku Ruska

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

eOdborar.cz

Levicová inkvizice zasahuje: Objevitel DNA, a nositel Nobelovy ceny, poukázal na nižší inteligenci Afričanů a byl okamžitě potrestánRakouští majitelé elektroautomobilů s překvapením zjišťují, že elektřina neroste na stromech

ParlamentniListy.cz

„Jsou to ho*na, nejsou to ho*na?“ Svěží vítr kolem Kliniky. A také VIDEO ze včerejška, ke kterému máme nové informaceTřesk: Nové informace o plánech Jaromíra Soukupa. FOTO a zákulisní zdroje
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění