Přijetí eura: později může být lépe

Autor: LK | Publikováno: 19.11.2007 | Rubrika: Ekonomika
Eura - mince

Deficity veřejných financí posouvají termín přijetí eura. Řada ekonomických odborníků míní, že zrovna tento fakt nemusí být tak příliš na škodu. Proč se vzdávat tak kvalitní měny, jakou je koruna? ptá se třeba analytik Pavel Kohout. 

 

Českou cestu za eurem čerstvě skropila kritika Evropské komise (30.5.). Eurokomisař pro hospodářské a měnové otázky Joaquín Almunia se pozastavil nad tím, že Česko prohlubuje svůj deficit veřejných financí i přes příznivý vývoj české ekonomiky.

O neblahých vyústěních schodku již bylo vyřčeno mnohé. Ekonomickému zdraví nesvědčí, oddaluje nás od plnění konvergenčních kritérií a tím pádem od eura.

 

Kacíři varují před inflací

Jenže i mnozí ekonomičtí experti se táží, kde jsou ony neoddiskutovatelné přínosy jednotné evropské měny. A lze mezi řádky jejich úvah číst i kacířské myšlenky: veřejný schodek jako takový je mínus, to, že oddaluje přijetí eura je už mnohem menší mínus, ne-li plus.

„Česká měna se v současné době nachází ve stádiu dohánění eura, kdy zvyšuje svoji kupní sílu na jeho úroveň,“ říká Robert Holman, člen Bankovní rady ČNB. „Děje se tak prostřednictvím jednak nominálního zhodnocování a jednak prostřednictvím inflačního diferenciálu – tím, že je v ČR růst cenové hladiny vyšší než v zemích eurozóny,“ vysvětluje. Po přijetí eura již ČR může eurozónu dohánět pouze inflačním diferenciálem, nikoliv nominálně, což v případě, že toto přijetí bude předčasné, povede k enormnímu nárůstu inflace.

„Kdybychom přijali euro zítra, inflace by rázem vyskočila o dva až čtyři procentní body,“ dodává Holman. Dohánění totiž v posledních letech probíhá téměř výhradně na bázi nominálního zhodnocování ve výší zhruba tři procenta ročně.

Euro je řadou ekonomů stále silněji vnímáno jako politický symbol, s nímž své kariérní osudy spojila celá generace evropských politiků. Ti se sice opírají o studie renomovaných ekonomů, avšak problém je, že teoretické závěry zůstávají nezřídkakdy praxí nepotvrzeny. Léta od zavedení společné měny ubíhají a efekty jsou rozporuplné.

„Ekonom Andrew Rose přišel roku 2001 se studií, jež přínos měnové unie spatřovala v tzv. efektu obchodu - prohloubení zahraničních směnných styků členských zemí a následného růstu HDP,“ říká Holman. Data však hovoří takto: v roce 2005 činil podíl dovozů a vývozů na HDP v případě ČR, Irska, Portugalska a Řecka po řadě 105, 58, 42 a 17,5 procenta. „Zdá se tedy, že geografická blízkost má mnohem větší efekt než členství v eurozóně,“ shrnuje Holman.

 

Slovenská lekce

Tento Holmanův názor potvrzuje i Peter Gonda, ekonomický analytik slovenského Inštitútu M. R. Štefánika. Závody, kdo dřív přijme euro, jsou podle něj „závody ve skocích do tmy“. V tomto ohledu, zdá se, vítá jaksi vynucenou, ale přece jenom zdrženlivost Česka oproti Slovensku, které je již účastno předvstupního mechanismu ERM II. „ČR má ještě, na rozdíl od Slovenska, možnost vyčkat, zda se třeba eurozóna nakonec samovolně nerozpadne,“ vysvětluje Gonda.

„Ficova vláda použila euro jako předvolební tahák,“ míní Jiří Schwarz, děkan Národohospodářské fakulty VŠE v Praze. Řadoví občané společnou měnu často vnímají jako vstupenku do světa bohatých, ke mzdám na úrovni zemí západní části EU, jenže si neuvědomují strasti s přechodem na ni spojené, vysvětluje.

„Cesta ke konvergenci cenových hladin ČR a eurozóny je ještě velmi dlouhá a skýtá rizika poměrně vysoké inflace,“ potvrzuje dále Schwarz Holmanova slova.

 

Paralelní měny

Jak Gonda, tak Schwarz obhajují systém paralelních měn, kdy by euro nějaký čas simultánně fungovalo jako platidlo po bok koruně, což by vyústilo v naše „měkké přistání v eurozóně“.

„Konkurenčně vyhraje ta měna, o niž bude větší zájem,“ uvádí Gonda.

Značné nebezpečí je naopak spatřováno ve stavu, kdy neustálé poodkládání termínu přijetí eura snižuje nejen kredibilitu ministerstva financí, ale zejména kredibilitu České národní banky, která je klíčová pro celý finanční systém a již důkladně monitorují investoři. Nejnovějším oficiálním termínem přijetí eura je 1. leden 2012.

„Jsem pro to, aby politici explicitně neuváděli žádný konkrétní termín přijetí jednotně měny a nevyvolávali jakákoliv očekávání,“ říká Schwarz.

Pavel Kohout soudí, že euro zatím funguje jako zesilovač buď pozitivních, nebo naopak negativních ekonomických efektů. „Zatímco Španělsku vstup do eurozóny a následný příliv investic prospěl – s jedenácti procenty tvorby HDP eurozóny se na růstu stejného regionu podílelo v letech 2002 až 2006 jednou třetinou -, sousední Portugalsko přijalo euro ve špatnou dobu, což zesílilo tamní hospodářské problémy,“ říká.

A jak je možné, že politici stále odmítají ve větší míře reflektovat tyto námitky ekonom?

„Protože většina politiků jsou ekonomičtí ignoranti,“ odpovídá Kohout. Přesto se zdá, že nejlepším návodem, jak postupovat v otázce eura, je vyčkat tak dlouho, jak to jen bude únosné – nikoliv však za cenu prohlubujících se deficitů! – a poté vybrat příhodný okamžik k naskočení do eurovlaku, abychom se třeba po vzoru Portugalska neocitli na poněkud zrezavělých kolejích.

3261 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Horor: Holanďanka s demenciou podstúpila eutanáziu proti svojej vôli. Lekárka oslobodenáImigrantské „děti" hromadně znásilnily 14-letou dívku. Inspirace pro "sirotky" Šojdrové?Každý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…Tehdy se Havel dozvěděl, že se stane prezidentem… George Soros hovoří o svých setkáních s Václavem Havlem a Karlem Schwarzenbergem…Skutečný necenzurovaný životopis Tomáše Halíka. No to si tedy počtete. Fakt

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

17. listopad 1939 a 1989 - pěstování kultu osobnosti Václava HavlaPokud bude Česká televize nadále vysílat podobné propagandistické paskvily jako s Václavem Moravcem, Rychetským a Čaputovou, poženou je lidé svinským krokem

Eurabia.cz

Imigrantské „děti“ na úkor tuzemskýchKniha anglického disidenta jehož na Facebooku nezveřejní: Mohamedův korán - Proč muslimové vraždí za islám

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

„Duševně nenormální!“ Zeman pro PL ze Slovenska udeřil na Milion chvilek a poslal vzkaz na LetnouHrušínský vynesl hodně silný výrok směrem k Hradu. Komentátor varuje: Takový člověk u moci? Lidé s jiným názorem by skončili v lágrech nebo na oprátkách!
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění