Bez ohledu na to, co se děje mezi Spojenými státy a Čínou, svět nebude unipolární - ani při americké, ani při čínské nadvládě

Autor: odjinud | Publikováno: 23.2.2019 | Rubrika: Studie
Čína

PrvníZprávy
Pozoruhodný materiál Forign Policy argumentačně popírá tvrzení západních analytiků či spíše ideologů strašících, že se Čína stane hegemonem světa a nahradí tak Spojené státy. Ať už bude výsledek konfrontace mezi Spojenými státy a Čínou jakýkoliv, unipolární svět už nebude existovat, napsal Parag Channa, odborník na mezinárodní vztahy be Foreign Policy. Podle analytika není pravděpodobné, že by Čína mohla dosáhnout jediné nadvlády dokonce ve svém vlastním regionu. Asie je příliš velký a složitý prostor, který byl po většinu své historie vícepolární.


Dnes je stále více přijímáno, že Čína zamýšlí nahradit Spojené státy na místě „jediné světové supervelmoci" do roku 2049, při 100. výročí založení ČLR, uvedl Parag Channa, odborník na mezinárodní vztahy a autor „Budoucnost je Asie: obchod, konflikt a kultura v 21. století". V souvislosti s obchodní válkou mezi Washingtonem a Pekingem a dokonce i hrozbou vojenského konfliktu převládla ve světě atmosféra studené války 2.0.

„Ale bez ohledu na to, co se děje mezi Spojenými státy a Čínou, svět nebude unipolární - ani při americké, ani při čínské nadvládě," tvrdí analytik.

 

 

 


Spojené státy nechtějí a nemohou si dovolit obnovit globální hegemonii a ani většina světových zemí to také nechce. Taktéž Čína. „Ve skutečnosti je zdaleka nepravděpodobné, že Čína, která je stále daleko od odsunutí Spojených států z její pozice na mezinárodní scéně, bude schopna sama  přinejmenším ovládnout svůj vlastní region, Asii," poznamenal Channa.

Na základě západních idejí o geografii a historii, které se týkají především Evropy, mnozí analytici desinterpretují situaci v Asii. Zatímco Evropa není geograficky velké území, má společnou kulturu a náboženství, Asie je rozsáhlá oblast táhnoucí se od Středozemního moře k Japonsku, což je neuvěřitelné množství jedinečných civilizací vytvořených mezi Tigrisem a Eufratem v údolích řek Indus a Jang-ce. Dokonce i samotná zeměpis - například v podobě tibetské vysočiny, Himálají nebo poušti Takla Makan - naznačují „přirozené hranice, v nich se může šířit vliv toho či onoho hráče".

S geografickou izolací a odlišnými kulturami Asie je podle analytika téměř celá její historie vícepolární. Jediná výjimka – mongolská nadvláda ve 13. století - a to spíše proto, že samotní Mongolové byli kočovníci a neomezovali se na jedno území. Namísto některých globálních dobytí Asijci jen upřednostňovali „žít v klidu a nechat ostatní žít v klidu".

Jak zdůraznil autor článku, přiměřené posouzení geografie a historie Asie naznačuje, že tento region není tak snadno připraven k pádu před expanzivními ambicemi Číny. Možná dnes v Říši středu lze zaznamenal vzestup nacionalismu, ale Číňané zřetelně nejsou „novými Mongoly".

Správné chápání asijských specifik může pomoci předpovědět osud rozsáhlé čínské iniciativy „Nová hedvábná cesta" nebo, jak se také nazývá „Jeden pás – jedna cesta". Navzdory skutečnosti, že cíl projektu, který zahrnuje více než 60 zemí, je zcela jasný - pomáhat s infrastrukturou a logistiku drhým, mnozí ve Washingtonu si jsou jisti, že to všechno je „zlověstný plán k dosažení neokoloniální hegemonie". Podle Američanů má Čína v úmyslu zatlačit rozvojové země do dluhů, ovládnout jejich ekonomiky a vybudovat své vojenské základny na jejich území.

Podle Channya je „pravda někde uprostřed". Je důležité si uvědomit, že jak tomu bylo v asijských dějinách vždy, v případě „Nové hedvábné cestay" vše závisí nejen na samotné Číně, ale i na dalších zemích tohoto regionu, které se dosud málokdy udávaly tón v geopolitice.

 

Projekt „jeden pás" je jak invazivní, tak obranná iniciativa. Čína je největším hráčem v mezinárodním obchodu, ale jediným zavedeným způsobem, jakým může obchodovat, je Malacká úžina mezi Malajsií a Indonésií. To samozřejmě způsobuje, že je Říše středu zranitelná. Částečně je agresivní chování Pekingu v Jihočínském moři spojeno s pokusem o upevnění vlivu alespoň ve východní části úžiny, protože nemůže ovládat Indický oceán z druhé strany. „Nová hedvábná cesta" by měla dát Číně přístup k všem bodům zájmu, včetně Evropy a Blízkého východu.

Pouze analytici, kteří komentují globální plány mají podle Channy často tendenci přehánět pragmatismus Číny a potlačit nezávislé myšlení jejích sousedů. Dnes vypadá Říše středu jako „nepřekonatelná síla", ale Asie je plná „neotřesitelných objektů v podobě zemí, které vyrostly z civilizací", včetně Ruska, Íránu a Indie. Tyto země jsou schopny odolat Pekingu, pokud je to v jejich zájmu. 

Je třeba si uvědomit, že Čína musí nějakým způsobem budovat vztahy se všemi svými četnými sousedy a to navzdory skutečnosti, že v celé své historii byla země často obětí dobyvatelů, než samotný dobyvatel. A dokonce i dnes, i když špičková, ale nezkušená a netestovaná čínská armáda by mohla být snadno poražena.

Takže i se všemi svými penězi a investicemi do modernizace armády je nepravděpodobné, že si Čína bude schopna přisvojit více politických pák, než má. Čína bude čelit odporu na moři a na zemi, je si jistý autor článku. Na rozdíl od „povrchních koloniálních analogií" v moderním světě existuje komplexní systém odstrašování, který zahrnuje svrchovanost jiných zemí, demokracii a transparentnost.

Ano, chování Číny se podobá chování společnosti Britské východní Indie, poznamenává Parag Channa. Ale nezřídka, když říše investují do svých kolonií, posilují pouze síly, které jim odporují. Britové sjednotili Indii, postavili železnice, darovali anglický jazyk a administrativní aparát – a ironií osudu to všechno pomohlo ukončit britskou vládu v zemi.

Čím více bude Číně pomáhat malým státům, tím silnější a pozoruhodnější budou pro ostatní investory. Většina asijských zemí dnes využívá moudře Čínu, aby se ukázala, a pak, pokud vše půjde dobře, mohou získat investiční smlouvy od Indie, Turecka nebo Německa. Je to legrační, ale v zemích, kde Peking investuje nejvíce peněz, jako je Mongolsko, Kazachstán nebo Myanmar, často slyšíte výraz „kdokoliv, jen ne Čína".

Čína prosazuje svou "Novou hedvábnou cestui", ale zatím není známo, jak by to mohlo skončit. Číňané nemají rádi se příliš vnucovat do místní kultury: někde kupují své spojence, někde manipulují s úvěry, někde se setkávají s otevřeným odporem. V jednom okamžiku se to všechno může stát okamžitě. Takže samotný Peking nemůže předpovědět, jak se věci projeví v jedné či druhé zemí.

Klíčová slova: Čína  | USA
1215 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Každý občan ČR včetně dětí zřejmě dá na uhlíkovou neutralitu přes 60 tisíc korun ročně, po dobu dvaceti let, plyne z vládních dokumentů a výroku premiéra BabišeUvědomělé „neziskové“ děti brzy zastoupí před tabulí ideově závadné učitele. K čemu by měli naslouchat nějakému bílému heterosexuálnímu učiteli matematiky, který neklečí před Gretou ThunbergovouRapidně zdražují potraviny a zdražují kvůli tomu i restauraceIslamofobie je jedinou přirozenou reakcí lidí nemuslimského vyznání na četbu KoránuImigrant zabil důchodkyni. Nechtěla mu dát peníze na letenku

euServer.cz

Mám pro premiéra Babiše dvě zprávyTa nejhrubší protiruská propaganda v České televizi... Aneb právo Krymu na odtržení od Ukrajiny

ePortal.cz

Čtenáři a přátelé Eportalu, podpořte nás prosím, nebo ukončíme činnostProdej kovů ze státních hmotných rezerv je naším bezpečnostním ohrožením.

Eurabia.cz

Norové jsou v šoku. Statistiky úřadů potvrdily vysokou kriminalitu muslimských uprchlíkůŽIDÉ A KŘESŤANŠTÍ SIONISTÉ: VŘELÉ DĺKY PREZIDENTU TRUMPOVI A JEHO ADMINSTRATIVĚ

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Musí to psát, aby se uživil? Honzejk to schytal za svá slova po masakru v OstravěKrym už nikoho nezajímá. Macron a Merkelová dali ruce pryč. Tereza Spencerová a zlé zprávy pro Ukrajinu
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění