Kongres - Historická křižovatka ODS

Autor: Jindřich Tichý | Publikováno: 29.11.2007 | Rubrika: Zamyšlení
ODS

Tento víkendový Kongres ODS, i když nevolební, byl historickou křižovatkou pro ODS i občany a voliče této země. Mnozí (zdůrazňuji ne pouze členové ODS a kongresu, ale především voliči) očekávali reálné zhodnocení celkové situace, sebekritiku a případnou iniciativu k tomu, jak situaci a stav řešit. Nestalo se tak a ODS zabetonovala svou povolební politiku a nebojím se použít slovo „ normalizovala se „ do podoby sebe-destruktivního politického pomníku.

Pominu-li totiž všeobecně známé faktory o touhách současné politické reprezentace ODS snad i doživotně se zabetonovat se na svých lukrativních místech a pominu-li mnohé další touhy udržet se u moci z těch či oněch důvodů a vezmu-li v potaz jen schopnost ODS vidět a řešit problémy s dlouhodobým výhledem, docházím k názoru, že současná ODS má nasazen perimetr svého rozhledu jen s velmi krátkým dosahem a s předem předpokládanými klíčovými kompromisy. To však odporuje nejen základní filosofii původní ODS, ale především to odporuje očekávání, nadějím a cílům voličů, kteří ODS volili.

Prvním zásadním a historickým výsledkem bude, že ODS své voliče, tedy spíše jejich valnou většinu postupně ztratí. Tento fakt je nesporně předvídatelný a nezastaví jej ani neustále opakovaná hesla o nutnosti jednoty proto, aby se k moci nedostala ČSSD a levice. To možná platí na delegáty a členy ODS, na voliče však nikoliv. Strašit Paroubkem nebo kýmkoliv jiným jako nosný program ODS nemůže historicky obstát dlouho.

Je otázkou času, kdy část voličů přestane volit úplně, část voličů dříve odebraných ČSSD se k nim vrátí, část voličů bude zoufale hledat jiné možnosti ve skutečné volební nemožnosti a část voličů i přes mnohá negativa a bariéry založí novou občanskou či pravicovou stranu, kde bude chtít naplnit původní cíle a sliby, které ODS opustila a nesplnila.

Přesvědčování, že i přes všechny problémy nelze jinak, než i nadále volit ODS bude čím dál tím více do budoucna jen prázdným a prázdnějším heslem. Prázdným heslem bude především proto, že ODS již nemá a nejspíše ani již mít nebude obsah, kterým by tato hesla i voliče naplnila. Jako heslo prázdné se pozvolna rozplyne zhruba v době, která zbývá do příštích voleb. ODS nejspíše nejprve ztratí senát a posléze i svou současnou téměř polovinu poslanecké sněmovny, pokud nepřijdou předčasné volby, kde by ODS ztratila své pozice daleko dříve.

Kdyby delegáti kongresu místo prázdné jednoty k impotentní vládě, svým korytům a vítězné porážce přistoupili skutečně s historickým nadhledem a kdyby z kongresu vyšla dlouhodobá stanoviska a cíle s dostatkem sebekritiky všech chyb, které ODS od voleb učinila, byla šance, že voliči by ve svém očekávání získali naději pro časy příští a zůstali by, byť by rozladěni, ODS věrni. To se však nestalo.

ODS však na tomto kongresu nebojovala o své voliče. Upřednostnila svou chvilku falešné slávy přemalováváním porážek a chyb na vítězství. A to je ona historická chyba, které se ODS dopustila a která znamená pro ODS totéž, co kdysi pro Řím „ příčiny pádu říše Římské „. Ten byl pozvolný, ale nezadržitelně jistý. Stejně tak bude i úpadek ODS pozvolný a se svou křehkou a hlavně pro voliče prázdnou jednotou nezadržitelně jistý.

Dovětkem bych dodal, že výsledek tohoto kongresu ODS je dlouhodobě právě a přesně to, co si ČSSD, Paroubek a komunisté přáli, prázdnou a bezobsažnou křehkou jednotu ODS, kterou si ODS sama sobě zlikviduje na trvalo polovinu svých voličů a ČSSD a komunistům zajistí jasné příští volební vítězství na dlouhou dobu.

Topolánkova vláda se ještě chvíli udrží a potom přijdou volby a po nich už jen socialistická potopa a i to málo nedostatečných rádoby reforem, které Topolánkova vláda uvedla na světlo světa a kterými se tak vehementně chlubí potom příští vládnoucí socialistická většina bez jakýchkoliv problémů lehce zruší.

Jenže otázkou je co je i pro příští volby zájmem ( spíše bylo) ODS, jeho programu a voličů a co je zájmem ( setrvalým ) reprezentantů, poslanců a senátorů za ODS?

Zatímco příští volební neúspěch ODS, programu a voličů je koncem na celé volební období, pro většinu poslanců, senátorů a reprezentantů ODS to koncem není, protože minimálně část z nich se do poslanecké sněmovny a senátu stejně dostane i když příští volby prohrají klidně i o 10 %. Proto je evidentní, že současní reprezentanti ODS mají jediný cíl, nyní se udržet pokud to bude možné za každou cenu a po příštích volbách se dále udržet na svých lukrativních místech a korytech ve sněmovně a senátu.

Pro udržení svých koryt i po příštích prohraných volbách potřebují jediné, udržet si do té doby své postavení uvnitř strany a ODS do té doby ovládat. K tomuto účelu jim prohlášení o udržení prázdné jednoty ODS a strašák Parobkovou vládou slouží, jak vidno, zcela dostatečně. Paradoxem je právě to, že Paroubkova vláda bohužel stejně přijde a to právě proto, že to Topolánkovo vedení ODS svými chybami připustilo a zavinilo.

Historickou a podstatnou otázkou pro voliče je, co proti ČSSD, komunistům a dalším v příštích volbách postavit. Je vůbec možné vytvořit novou občanskou nebo pravicovou politickou sílu, která by byla schopna českým post-komunistům a socialistům konkurovat? ODS již takovou stranou a politickou silou není a zachránit ji zjevně již asi není možné.

Jak dál? Bojovat o prázdnou jednotu ve straně, kde jejím zabetonovaným reprezentantům jde především o jejich funkce bez ohledu na program a voliče nebo absolvovat dnes již téměř nemožné založením nové politické strany, občanského demokratického hnutí s jasným programem, které má zájem o svůj program, voliče a ideu a nezpronevěří se mu jako vedení ODS?

3501 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Nic takového se zatím ještě nestalo, Čína investuje přes bilion $ do nového plánu na technické předběhnutí USANáš blok by byl bez migrantů ochuzen, káže eurokomisařka . Jedinými lidmi, kteří popisují imigraci jako problém, jsou podle Johansson „pravicoví extremisté“EU výměnou za peníze na koronaviru vyžaduje podvolit seBez Vás nepřežijeme...KORONAVIRUS: Domácí vězení pro Evropany... ... amnestie pro ilegální imigranty

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaGeorge Soros. Génius hybridní války

Eurabia.cz

Švédsko: Levicové noviny útočí na odpůrce vládní strategie proti koronaviru. Odpůrci jsou hlavně židé ...A opět muslimští imigranti zmlátili v Belgií policisty ...

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruska vláda zahájila rozsáhlý program finanční podpory pro rodiny postižené koronaviremPrezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinit

ParlamentniListy.cz

Xaver? Lipovská? Volba do ČT je tu a nastal poplach: Víme, kdo začal „blbnout”, a pročNoví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění