V Česku přestává existovat pravicová politika

Autor: Benjamin Kuras | Publikováno: 4.12.2007 | Rubrika: Zamyšlení
Topolánek

Když už i (kdysi tak úzkostlivě slušný politik jako) Nečas dokáže nejapným vtípkem s vážnou tváří hájit premiérovo soukromé mrhání penězi daňového poplatníka, jde česká politika opravdu do stoupy. Když pravicová strana dokáže porušit předvolební zásadu a bez velké diskuse odevzdat další hromadu národních pravomocí nevolené nadnárodní instituci, přestává v Česku existovat pravicová politika. Je už lhostejné, kdo této zemi vládne. Z politiků všech barev se stala nová třída privilegovaných pašů, kteří si mohou s penězi občanů a s dodržováním zákonů dělat, co se jim zlíbí, protože se zhroutily politické a právní mechanismy, které by jim v tom dokázaly zabránit.

            Tak to začíná fungovat ve všech zemích EU. Češi se to akorát učí rychleji a důkladněji, díky tomu, že postkomunismus v nich nestihl obnovit ty minimální morální skrupule potřebné ke konstrukci a údržbě toho, čemu tak rádi říkají „právní stát“. A všechno naznačuje, že bude ještě hůř.

            Ale protože každé negativum má v sobě nějaký pozitivní rub, hůř může znamenat líp. Jsme totiž svědky téměř nepochopitelného paradoxu: na jedné straně politická elita s morálním kodexem klesajícím na úroveň zaostalých zemí Třetího světa, na druhé straně ekonomický rozmach, jaký Češi nepamatují od První republiky. Růst českého hrubého domácího produktu předhání téměř všechny průmyslové země. Koruna posiluje proti ostatním měnám meteorickou rychlostí – a přesto roste export. Milionáři se množí po desetitisících. Supermarkety, kterých je v Česku na počet občanů a na čtverečný kilometr víc, než v kterékoli západní zemi, jsou nepřetržitě obléhané zjevně zámožnými prostými občany. Dobře vydělává každá benzinka, kterých je ve srovnání například s Německem v hustotě na kilometr snad desetinásobek. Restaurace jsou stále plné, jako by jejich krkolomné zdražování nedokázalo průměrně vydělávajícího občana rozházet. Západní cizinci usazení a podnikající v Česku si libují, jak dobře se zde vydělává a všichni se shodují, že zde panuje „la dolce vita“.

            Někdo někde musí asi něco dělat dobře, bez ohledu na politiky. A tak možná nastal čas přestat se zabývat politikou a politiky, vzít je na vědomí jako jev marginální, nerelevantní a nehodný pozornosti a věnovat se pro změnu sledování toho, jak Češi ve svých firmách a profesích navzdory politice vytvářejí národní prosperitu. Čím je politika upadlejší, tím víc pozorovat každodenní občanský úspěch. Čím je politika vulgárnější, tím víc vyhledávat v okolí noblesu.

            A protože mezi politickými stranami už není žádný poznatelný morální rozdíl, příště volit ne ty pravé či levé, nýbrž ty, kteří si už stačili poctivě vydělat nebo záhadně nahrabat tolik, že brát si ještě něco od daňového poplatníka už přece musí být pod jejich úroveň. Třeba Grosse dohromady s Dalíkem. A vymýšlet, jak se od nich nechat obrat co nejmíň. Třeba tak, jak to dělají dnes mnozí krutě zdaňovaní drobně podnikající Němci: registrovat si firmičku v Irsku nebo na Slovensku, platit tam nízké korporační daně, a doma se vykazovat jako jejich mizerně placení zaměstnanci. Například. Když dokáže politik bydlet v luxusní vile za tržní hodnotu dvacet tisíc, tak za stejných tržních dvacet tisíc platu dokáže podnikavý občan žít jako milionář.

            Je to lepší a tvořivější, než neustálé remcání.

 

MF Dnes 29.11.

/titulek redakce/

3143 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Imigrantské „děti" hromadně znásilnily 14-letou dívku. Inspirace pro "sirotky" Šojdrové?Martin Fendrych, toho času komentátor Aktuálně.cz, se rozčiluje nad ošklivým nálepkováním, zejména pokud jde o nařčení z neomarxismu, jehož je sám častým terčem...Zhouba křesťanstva: Přizpůsobení se světu. Rozbití komunit, kompromisy a ústupky. Jsme tam, kde nás ďábel chtěl mít. Kdo má strach z Pravdy? Poničenou katedrálu musíme obnovit takovou, jaká původně bylaNelibi se vam reprezentovat stat a narod? Vraťte pul miliardy a valte… Fotbalova asosiace ČR, spolek, kery na svuj provoz dostava každoročně od nas ode všech pul miliardu korun, se asi za svuj narod stydi...Každý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

Pokud bude Česká televize nadále vysílat podobné propagandistické paskvily jako s Václavem Moravcem, Rychetským a Čaputovou, poženou je lidé svinským krokemUž i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!

Eurabia.cz

Vojenských zásahů není stále dost, mírem je třeba šetřit. Naštěstí však Washington zbrojí 2.přikázání podle vítačů: "Milovati budeš jižního svého"

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Další otřesné svědectví o brandýské LDN: Buď budeš denně platit, nebo poletíš do černý kobky v patře mezi bezdomovce, sdělili pacientovi po operaciNuly! Novináři, politici a lidé za počítačem. Zeman před 17. listopadem rozdával rány
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění