reklama

Eurokomisařka Věra Jourová od Babiše z Čechů opět dělá hlupáky. Tvrdí, že EU zakázala dvojí kvalitu potravin. Problém ale je, že ji ve skutečnosti povolila

Autor: Milan Vidlák | Publikováno: 8.4.2019 | Rubrika: Politika
EU befehl

Věra Jourová (ANO), eurokomisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví, z Čechů opět dělá hlupáky. Znovu tak potvrdila smutný fakt, že členové Evropské komise oficiálně hájí zájmy Evropské unie jako celku, nikoli Evropanů a jednotlivých členských států.

Na začátku dubna příslušný výbor Evropského parlamentu schválil „nová pravidla ochrany spotřebitele“, která mimo jiné upravují prodej stejně označených potravin či výrobků s neodůvodněným různým složením v různých zemích EU. Neboli řeší takzvanou dvojí kvalitu potravin, kdy se občanům východních států prodávají oproti státům západním ve stejných krabičkách pod stejnou značkou za stejnou nebo vyšší cenu odpadky.

Někteří politici z Rumunska, Bulharska či Česka se proti tomu ohradili, a i přes prudký nesouhlas Rakouska či Německa, které na tomto legálním podvodu celou dobu neskutečně vydělávají, udělali z problému velké téma. A díky Rumunsku, které nyní Unii předsedá, se podařilo i navzdory sabotáži některých států vrátit toto téma na stůl.

Jenže dopadlo to bohužel poněkud jinak, než si představovali. Směrnice, která má dvojí kvalitu potravin zakázat, sice schválena byla, ale v tak okleštěné a zmrzačené podobě, že se vlastně nic nezmění.

„Poprvé v historii stanovujeme jasná a vymahatelná pravidla proti dvojí kvalitě. Je to velký úspěch pro politiky z České republiky a sousedních zemí – ukázali jsme, že můžeme ovlivnit agendu EU a stanovit pravidla, která zakazují koncept spotřebitele druhé kategorie,“ prsí se přesto paní Jourová, jak to dobře Komise zařídila. Jenže už nedodala, že to, co měla směrnice zakázat, ve skutečnosti povolila.

„Obchodník může přizpůsobovat výrobky stejné značky různým geografickým trhům s ohledem na odůvodněné faktory, jako je získávání místních přísad, požadavky vnitrostátních právních předpisů, cíle změny složení nebo prokazatelné preference spotřebitelů,“ stojí totiž v „nové“ směrnici.

Jediný rozdíl tedy spočívá v tom, že nám o tom, že nám prodávají šmejdy, na krabičce aspoň napíšou. Protože „pokud daný produkt bude mít odlišné složení kvůli danému zákonu v příslušném státu, který určuje technickou normou složení a v jiném státě to tak není, tak spotřebitelé budou o jiném složení informovaní“.

Sice jsme prohráli, ale chci vám říct, že jsme vyhráli… Eurokomisařka Věra Jourová. Foto CC-A 2.0. Arno Mikkor a Aron Urb, Foto Wikimedia Commons

Europoslankyně Olga Sehnalová z ČSSD, která problematiku shodně vypadajících, ale nekvalitních výrobků prodávaných ve východních členských zemí unie de facto vynesla na světlo a zadala několik testování potravin, které to potvrdily, je z hlasování rozčarovaná: „Je to zklamání a de facto legalizace dvojí kvality. Já se s tím textem určitě smířit nehodlám,“ řekla europoslankyně. „Pasáž ohledně dvojí kvality dopadla tak, že je prakticky legalizovaná. Členské státy prosadily v podstatě nekonečný seznam výjimek a bylo přijato bezzubé řešení,“ řekla deníku Blesk.

Věra Jourová argumentuje tím, že jde o nutný kompromis, a že „jsme čelili obrovskému protitlaku, takže pro mě je to úspěch“. A také dodává, že na směrnici prý navážou zákony daných států, které mohou být „ještě přísnější“. Ještě přísnější? Třeba že nám to napíšou většími písmeny?

Dá se pochopit, že ve zlobbované a nadnárodním korporacím a Německu sloužící Evropské unii je těžké cokoli prosadit, myšleno cokoli ve prospěch občanů. A těžko to jedna Jourová může změnit. Přiznat pravý stav věci, tedy že je kvůli všem výjimkám, připomínkám a úpravám směrnice k ničemu, by ale působilo daleko lépe než vydávat tento debakl za vítězství. Tohle je akorát tak provokace. Když fotbalový trenér po porážce řekne, že ho to mrzí a že hrál jeho tým tužku, divák porážku skousne mnohem lépe, než když bude tvrdit, jaký to byl vyrovnaný zápas a že jsme sice nezískali tři body a dali si dva vlastní góly, ale vlastně to prohra nebyla, protože soupeř byl silnější a líp jsme prostě hrát nemohli. Takže sice jsme prohráli, ale chvi vám slavnostně říct, že jsme vyhráli.

Pokud se Vám moje práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího

Milan Vidlák, časopis Šifra

Klíčová slova: EU
596 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Proč by se měli skauti utužovat a trénovat v přežití, když preferují zbabělost, ubožáctví, zánik vlastního národa, vlastní civilizace a vlastní rasy? Zakladatele skauta by dnes vyloučili...Napadla nás strašná armáda odvážných barbarů. Dnes jde o obranu naší víry, jinak Korán vytlačí evangelium. Bůh dnes žádá naše životy, kterými mu sloužímeDánsko spěje kvůli imigraci a multikulturalismu ke kolapsu, ale nemluví se o tom. Dánové se stávají ve své zemi menšinou a dotují sociální dávky pro migranty, kteří navíc páchají kriminalituToxicky maskulinní islám znásilňuje evropské ženy, toxicky femininní Evropa je nebráníPodpořte nás prosím a bojujte společně s námi za to, aby naše země byla opět naše, aby se tu dalo dobře a bezpečně žít a abychom tuto zemi ubránili pro nás i pro naše děti a vnuky a další generace

euServer.cz

Zběsilému úsilí téměř všech našich oficiálních médií, aby všichni naši lidé proklínali Rusko, do nebes vynášeli Ameriku a byli náruživými fandy EU a NATOBezradnost KSČM podporující v čele vlády oligarchu a současně se tvářící jako sociálně, ekologicky, a kdoví jak ještě starostlivou politickou stranu

ePortal.cz

Zadlužená generaceDalší střet kromaňonců s neandrtálci

Eurabia.cz

Historické záběry, jak velký šéf muslimů hajluje před HitleremMuslimské Rohingy z Barmy u nás prezentují jako mírumilovné chudáčky, ale ti ve skutečnosti vraždí a násilím nutí ke konverzi k islámu

FreeGlobe.cz

Tolkien by se divil. Chtějí zakázat starodávné runy!Stovky nelegálních imigrantů z Afriky okupovaly největší francouzské letiště. Křičeli, že Francie nepatří Francouzům. Co dostali za odměnu? (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životCo se stane s vaším tělem, když začnete jíst denně dva hřebíčky

eOdborar.cz

Britští dělníci tleskají stoupencům Brexitu, které by před třiceti roky hnali klackyČeši jsou zase pro smích a za totální idioty aneb sankce proti Rusku dodržujeme asi jenom my ...

ParlamentniListy.cz

Babiš? Václavák neuspěl. Ale to Německo... Obeznámená novinářka dává karty na stůl. I co se skandálu v Rakousku týčeNaštvaný Saša Vondra: Já nosil letáky a mobilizoval lidi, Babiš byl s estébáky. A kdopak to za ním včera stál?
Články autora
Průzkum
Volby do Evropského parlamentu 24. a 25. května Koho budete volit ve volbách do Evropského parlamentu?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění