Kurs katolické sebeobrany aneb Nad Apologetickou abecedou

Autor: Petr Bahník | Publikováno: 15.4.2019 | Rubrika: Kulturní válka
in_hocsigno

 

PŘÍSPĚVKY OD HODIE 

Před nedávnem spatřila světlo světa knížka nazvaná Apologetická abeceda dějin katolické Církve, v jejímž záhlaví jsou uvedeni dva autoři, které od sebe dělí bezmála století.: Pater Konrád Kubeš a PhDr. Radomír Malý. Jak je to možné? Pater Kubeš psal svou knihu na obranu katolické víry a Církve těsně před únorem 1948, tedy v době, kdy druhému z autorů byl pouhý rok. Po nástupu komunistické totality však kniha nemohla být z politických důvodů dokončena a zůstala přes sedmdesát let ve stavu torsa. Cenného textu se až v loňském roce ujal druhý autor, katolický historik Radomír Malý, aby jej dokončil.

Když pater Kubeš práci na knize započal, vstupoval tím vědomě do ideového zápasu s agresivní proticírkevní propagandou, která se tehdy na východní straně spouštěné železné opony rozjížděla plnou parou. Proti generalizujícím odsudkům se snažil postavit věcnou a historickou argumentaci, kterou by odhalil kritiku buď jako nepravdivou, nebo účelově zveličenou či jednostrannou. Ze zkušeností s proticírkevní propagandou poznal, že je „konstruována“ tak, aby ke každému „náboženstvím zavánějícímu“ kulturnímu tématu (posmrtný život, Vánoce, stvoření světa…) byla hned po ruce jednoduchá odpověď ve stylu: „Bůh není, protože astronomové ho v nebi neviděli!“ Kubeš proto své obranné argumenty uspořádal do encyklopedických hesel, aby věřící nebo hledající člověk mohl ve stručné podobě nahlédnout problém také ze strany nauky katolické.

Doba, ve které žijeme, je sice v mnohém odlišná od padesátých let minulého století, jednostrannost a mělkost protikatolických výpadů je však prakticky stejná. Navíc se vynořily závažné negativní jevy v Církvi samotné, s nimiž je třeba se vypořádat: jednak akceptace scestných věroučných názorů částí laiků i duchovních, včetně mnohých hierarchů, a jednak zločinné, vpravdě satanské činy pederastů v kněžské sutaně. Tyto skutečnosti jsou důvodem, proč bylo po mém soudu správnou úvahou dokončit dílo patera Kubeše a zároveň ho doplnit novými aktuálními hesly. Radomír Malý, dlouholetý křesťanský aktivista, svědek útlaku Církve v době totality a její neúnavný obhájce, se do tohoto úkolu pustil s neutuchajícící bojovností a, jak se říká, otevřeným hledím.

Nutnost vtěsnat do sevřeného útvaru slovníkového hesla co nejvíce informací, stejně jako vlastní průbojný charakter, nutí Malého k úspornému a místy až příkrému vyjadřování, svůj výklad však předkládá jako ve svých historických textech vždy, bez sebemenšího kalkulu, v čistotě svého přesvědčení, připraven vést s možnými oponenty solidní, na argumentech spočívající diskusi. To je z hesel Apologetické abecedy při vší jejich razanci zřejmé.

Někdo by se nicméně mohl ptát, není-li takto pojaté dílo do jisté míry přežitkem, má-li vůbec své publikum. Skuteční katolíci přece většinu informací uvedených pod jednotlivými hesly znají a nepřátele Církve, ať již vnější nebo vnitřní, patrně nelze tímto způsobem oslovit. Hrozí tedy „Abecedě“, že bude jen „přesvědčovat přesvědčené“ nebo klouzat po stěně odporu jako onen příslovečný hrách?  Myslím, že tomu tak být nemusí a dovolím si to ilustrovat na vlastním příkladě. Katolickou víru jsem přijal za studií během osmdesátých let a nemalou roli při tom sehrávalo poznání, jak velice a jak zle se Církvi křivdí. Jako student historie jsem byl s tímto poznáním při četbě pramenů znovu a znovu konfrontován a velmi mě zajímalo, jak se k tomu či onomu tématu sama Církev staví. Odpovědi jsem tehdy, v době končící normalizace, hledal těžko, často jen mezi řádky v knihách solidnějších autorů. Velmi bych tehdy ocenil encyklopedii, jež by mě stručným heslovitým jazykem v biblickém stylu: „Ano- ano, ne-ne“ informovala o tradičním katolickém náhledu na konkrétní problém. Dnes, v době mohutného zmatení ve světe i v Církvi může být myslím Apologetická abeceda ještě užitečnější. Jako první pomoc těm, kteří o ni stojí.

Vydavatelem knihy je nakladatelství Sypták, kterému za tento počin, stejně jako autorům knihy, patří zasloužený dík.

Petr Bahník

877 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Francie je díky islámu, masové imigraci a sluníčkářům i Macronovi v rozkladu a směřujeme k úplnému kolapsu. Mění se v totalitní a islamizovaný stát chránící muslimské násilníky a trestající vlastenceNarůstající počty cizinců u nás jsou ohromující . V každém případě je jisté, že v českých zemích dnes žije více cizinců a migrantů než kdykoli v předchozí historiiKaždý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…Karel Gott varoval před totalitní světovládou zednářů a iluminátů: Naplní se orwellovské vizeŠokující. Co se stane, když Greta Thunberg nemá předem připravený text. To se některým nebude líbit. Podívejte se

euServer.cz

Jsme ohroženi jadernou válkou s Ruskem víc, než si myslímeProč si Karel Gott získal národ a proč původní pokus mediálního mainstreamu a některých politiků prezentovat jej jako "rozporuplnou osobnost" skončil fiaskem, trapnými výlevy několika jedinců

ePortal.cz

Jak Palestinci oficiálně oslavují vrahy a teroristyČeská televize, roky problémů a teď mají sami obavy.

Eurabia.cz

Vrahy z Islámského státu pouštějí na svobodu a soudí bojovníky proti IS. Anglie již definitivně zešílelaV Brně na ZŠ Vejrostova propagují dětem lásku k islámu!

FreeGlobe.cz

Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxiTak tohle nedokážete! Greta prý vidí oxid uhličitý pouhým okem!

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova„On není blbec.“ Slova o Donaldu Trumpovi narazila: Cenzura?
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění