reklama

Papež Benedikt XVI. ke kauze sexuálního zneužívání: Církev umírá v duších. V mnoha seminářích se vytvořily homosexuální kluby. Aktuálnost toho, co říká Apokalypsa, je naprosto zřejmá

Autor: odjinud | Publikováno: 14.4.2019 | Rubrika: Kulturní válka
benedikt4

Výzva Benedikta XVI. k boji proti lži a polopravdám

 

Je nezbytné se vracet k slovům, která napsal Benedikt XVI. o sexuálním zneužívání v Církvi.

Joseph Ratzinger poukázal na příčiny situace, nikoliv jako na zamlženou kategorii „klerikalismu“ (v centru posledního sumitu), ale jako na určité morální jednání, které se rozšířilo v církvi v letech 1960 – 1980. V této záležitosti Benedikt neváhá mluvit o homosexualitě, otázce, kterou naopak hlava církve nebere v úvahu, když se zabývá dramatem zneužívání.

»V mnoha seminářích se vytvořily homosexuální kluby«, píše Ratzinger v německém měsíčníku Klerusblatt. A dodává, že v tomto nešťastném dvacetiletí sexuálního „osvobození“ se církev otevřela dlouhému období ochrany osobních svobod, takže odsuzování se stalo takřka nemožným.

Rok ´68 vstoupil do církve (teolog Ratzinger o tom něco ví, protože jako docent zakusil na své vlastní kůži následky tohoto vpádu) a vymezil „morální kolaps“, který zasáhl teologii a učinil církev bezbrannou vůči určitým procesům, které zachvátily celou společnost.

Zlo podle Ratzingera spočívá v krizi víry. Na místo Boha byl postaven člověk, a v důsledku toho byla Eucharistie znehodnocena. Proto pokud se chce znovu obnovit, je třeba začít zde: od víry v Boha a v Eucharistii.

Taková slova jsou v protikladu k nejvíce rozšířeným interpretacím, které se zaměřují na sociologickou analýzu a o víru se nezajímají. Slova, která zraňují, protože Ratzinger pocítil potřebu představit je černé na bílém, to znamená, že necítil potřebu sdílet mlčky vatikánský sumit z minulého února. Ale dosah jeho úvahy překračuje otázku sexuálního zneužívání, jakkoliv je dramatická. Mezi řádky je možno cítit bolest Benedikta XVI. z krize víry, která uvnitř církve široce překročila všechna měřítka. »Církev umírá v duších«, je věta, kterou nám Ratzinger předává.

Analýza má tóny literárně apokalyptické, protože »aktuálnost toho, co říká Apokalypsa, je naprosto zřejmá«. Ďábel zahájil svou ofenzívu, aby ukázal, že Bůh není dobrý, a vzdálil tvory od Stvořitele. »Žaloba proti dnešnímu Bohu se soustřeďuje především na diskreditaci jeho církve v jejím komplexu, a tak nás od ní vzdálila. Tímto způsobem se může zrodit „idea církve lepší, kterou si sami vytvoříme“, ale to je „opravdový návrh ďábla“, jakým nás Zlý chce odvést od Boha a posluhuje si přitom lživou logikou, které příliš snadno propadáme«.

Je proto »velmi důležité postavit proti lžím a všem polopravdám ďábla plnou pravdu«, říká Benedikt XVI. a připomíná, že v Církvi kromě hříchu a zla jsou také autentičtí svědkové (martyri) Boží.

Být věrnými Božími svědky, nepřístupnými kompromisům, zahrnuje v sobě mučednictví. Na to jsme asi zapomněli. Benedikt nám to připomíná.

Steve Skojec na OnePetrFive vystupuje tvrdě proti Benediktovi a píše, že jeho zásah, zčásti mezerovitý a zčásti laciný, neříká nic nového, nenavrhuje řešení a je celý obrácen dovnitř, nikoliv vpřed. »Snaží se v určitém smyslu věci vyjasnit, ale nedaří se mu to.« Jediný výsledek je ten, říká Skojec, že »tento list podpořil oheň nostalgie některých konzervativců, prahnoucích po lídru a návratu do dob benediktinského pontifikátu«.

Připouštím bez problému, že trpím akutní nostalgií, ale nesouhlasím s tvrzením, že Benediktův zásah je odbytý. Naopak se mi zdá, že otevření otázky víry v Boha a Eucharistii se týká toho nejpodstatnějšího. Analýza Benedikta XVI. se může zdát banální, ale jen pro toho, kde se přestal zabývat základy křesťanského života.

Uprostřed mnoha komentářů (dobrý přehled najdete v Lifesitenews) nyní začaly také komentáře polemické. Bude dobré se jich zdržet a zůstat u toho, co nám chtěl Benedikt říct.

Ve Vatikánu, píše Gia Guido Vecchi v Corriere, se zdá, že jsou z Benediktova textu na rozpacích: „Včera odpoledne na závěr ‚duchovní obnovy‘ svolané Vatikánem, aby bylo dosaženo dohody o smíru, se František sehnul a líbal nohy lídrů z Jižního Súdánu, kteří spolu bojují pět let: ‚Prosím, aby plamen války navždy uhasl‘. Ale v církvi, kde jsme dospěli do sedmého roku Bergogliova pontifikátu, není situace o mnoho klidnější, jak ukazuje „appunti“ Benedikta XVI. o pedofilii kléru a reakcích, které z toho vzešly.

Text, který v Itálii publikoval Corriere della Sera, vyšel současně v mnoha jazycích v různých zemích světa a rozpoutal nálady fandění, často protikladného pro dva papeže: někdo se raduje z Ratzingerova návratu a někdo neskrývá zlost z veřejného vystoupení vysloužilce. Z Vatikánu nejsou zprávy ani se neočekával planetární ohlas vystoupení určeného k zveřejnění v německém měsíčníku Klerusblatt po předchozích kontaktech se Státním sekretariátem a samotným Svatým otcem, jak napsal Benedikt XVI.

Překvapením jsou určité rozpaky nad možnými reakcemi. Tak se projevil příznačný profil: Ossevatore Romano zveřejnil článek, který shrnuje stěžejní body – totéž, co vyšlo ve Vatican News – na předposlední straně, bez oznámení na první stránce a pod článkem je zpráva o setkání, které organizuje Civiltà Cattolica. Je zde obava, že text Benedikta XVI. bude využit ke konzervativní reakci proti Františkovi a k podpoře ‚magisteria‘ papeže emeritního proti současnému. Že je zde vůle po vyvolání ‚zmatku‘ mezi věřícími – papež je jen jeden, – a pokusy „přivést Bergoglia do nesnází“.

Takový je tedy obraz. Z toho  je vidět, že věc vyvolala pozornost k tomu, co Ratzinger řekl, a proč to řekl. Bude tedy dobré zůstat u toho, co řekl.

   Aldo Maria Valli  Duc in altum

639 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Špinavé dílo CIA: Usáma i Rudé brigády. K čemu má sloužit terorismus? Role nacismu a islamismu na cestě k NWO. Práce tajných služeb tzv. demokracií. Migrační invaze do Evropy je jen jeho další podobouPomozte, prosím. Jinak EUportal.cz ukončí činnostMuslimové oslavovali požár katedrály Notre Dame. Podívejte seRomští útočníci, kteří brutálně zbili muže, zůstávají na svobodě!Muslimové opět prokázali „mírumilovnost“ islámu, když si v Dánsku vybíjeli vztek zapalováním aut a kontejnerů či útoky na policisty, na které házeli petardy, dlažební kostky a další předměty

euServer.cz

TOHLE SE Z ČT NEDOVÍŠ. Lži cynického šklebu České televizeKSČM UŽ MAJÍ DOST I JEJÍ ČLENOVÉ, ANEB JAK SE NIČÍ STRANY A TALENTY….To, že KSČM není nic jiného než politická firma a trafika, začíná docházet i jejím nejzarytějším voličům

ePortal.cz

Z ulic Londýna na rok zmizí bílí heterosexuální muži. Nahradí je transsexuální mořské krávyEvropská unie rozhodla o osudu Boršic. Stihne je osud Kartága. Za napadení Feriho

Eurabia.cz

Dr. Martin Janeček: ARMÉNSKÝ HOLOCAUSTArménský holocaust - jak muslimové dokázali vyvraždit skoro celý arménský národ aneb kde se učili nacisté své zvěrstva

FreeGlobe.cz

Byli na Srí Lance zavražděni křesťané? Levičácké hvězdy se to snaží zamlčet. Podívejte se sami (+ foto)Západ obviňuje čínský Huawei z toho, co Američané dělají od konce 80. let

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

eOdborar.cz

EU pokračuje v likvidaci průmyslu a již se objevují výsledky. Francie je jedna z nejzadluženějších zemí světa a Německo také jde do kitekBoj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejce

ParlamentniListy.cz

Aféra „100 milionů ředitele ČT“ žije dál. Dost nečekaněKauza Feri: Klaus ml. si udělal malou legraci. Zde FOTO
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění