Sluníčkáři chtějí svrhnout prezidenta Zemana. Hrozí nám puč a český Majdan?

Autor: Radim Fiala | Publikováno: 6.5.2019 | Rubrika: Zamyšlení
Standarda

To je opravdu naprosto nehorázné. Sluníčkáři nehodlají respektovat výsledek demokratické volby. Sluníčkářští senátoři s Václavem Láskou v čele chtějí svrhnout prezidenta Miloše Zemana, který má z ústavních institucí bezkonkurenčně nejsilnější volební demokratický mandát, a chtějí na něj podat ústavní žalobu. Hrozí nám puč a český Majdan?

Sluníčkáři chtějí svrhnout prezidenta Zemana například za to, že prezident republiky jmenoval dne 25. června 2013 předsedou vlády Jiřího Rusnoka, setkal se po říjnových volbách v roce 2013 s Michalem Haškem či odmítal jmenovat Miroslava Pocheho ministrem zahraničí a mnoho dalších věcí. Žaloba má mnoho desítek stránek a nechci se vyjadřovat k jednotlivým bodům.

Obecně ale platí, že prezident republiky má dle Ústavy České republiky velké pravomoci a není pravdou, že by byl jen reprezentativní figurkou. Lze říci, že u nás je ústavou dán téměř až poloprezidentský systém a přímá volba prezidenta legitimitu prezidenta jako instituci s největší legitimitou od voličů ještě podtrhla.

Ústava byla šita na míru Václava Havla, který rozhodně nebyl jen kladečem věnců, a navazovala na ústavu první republiky, v níž měl prezident také velké pravomoci. A T. G. Masaryk je velmi využíval a často velmi silně mluvil do složení vlády i agendy ministrů. Dokonce si i proti vůli stran Pětky prosadil, aby byl ministrem zahraničí nastálo Edvard Beneš, i když třeba nebyl členem koaliční strany! Stejně tak Masaryk preferoval úřednické a jak on sám říkal "odbornické" vlády. K tomu doporučuji výbornou knihu Antonína Klimka Boj o Hrad.

Podobně i Ústava ČR dává prezidentu republiky obrovské pravomoci. Má de facto monopol na zahraniční politiku a na sjednání a ratifikování mezinárodních smluv. Prezident tato jednání často deleguje na vládu, ale nemusí! Záleží jen na tom či onom konkrétním prezidentovi, jak moc své pravomoci využívá.

Nemusíme a nemusíte se vším s prezidentem Zemanem souhlasit, ale je legitimně zvoleným prezidentem v přímé volbě a naše ústava dává prezidentu republiky široké pravomoci a to je třeba respektovat. My s ním nesouhlasíme v jeho podpoře války v Afghánistánu či přijetí eura, ale nevoláme kvůli tomu po jeho odvolání. Jsme totiž demokraté. Prezidenta je možné kritizovat za ledacos, ale body uvedené Láskou a spol. jsou, co se týče údajného porušování ústavy či velezrady, mnohdy naprosto směšné s účelové. Je vidět, že sluníčkáři nehodlají respektovat výsledek demokratické volby.

https://www.seznamzpravy.cz/…/senatori-dokoncili-zalobu-na-…

Na obrázku může být: jeden člověk nebo víc lidí a text

Klíčová slova: demokracie  | právo  | Zeman
2112 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Český Portál i EUportal ukončují ke konci roku svou činnost a vydávání článkůJ. R. R. Tolkien – zamilovaný do Najsvätejšej Sviatosti a Panny MárieMají Američané budoucnost? Španielski katolícki conquistadori nezotročili Ameriku – naopak, oslobodili ju!Postavme si jaderné elektrárny sami – v minulosti jsme to dokázali v Dukovanech a Temelínu, kde jsme postavili jaderky vlastními silami na klíč!

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

ePortal.cz

Věrně sloužil komunistům a dnes věrně slouží eurohujerům, nový ministr chce rozbíjet V4Jak Němci a Ukrajinci přinášeli civilizaci do Ruska - mučení a totální vyhlazení židů s Rusy

Eurabia.cz

Polští pohraničníci odrazili útok 100 imigrantůZátah na převaděče v Rakousku

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Rána vládě. Povinné očkování proti covidu zřejmě nelze vyhlásit. Právník odhalujeLipavský a Fiala by měli číst. Cyril Svoboda tuší klíčové jednání s Putinem. Je nutné. A toto může chtít
Články autora
Průzkum
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění