Dnešní strany, deklarující se za pravicové, nemají s autentickou pravicí skoro nic společného

Autor: Petr Žantovský | Publikováno: 19.5.2019 | Rubrika: Zamyšlení
newODS

 iPrima
Jsou to lamentace často pochopitelné: oni lamentující vzpomínají na dobu, kdy byli podstatně mladší, a tím pádem také zdravější a energičtější, mnoho věcí se dařilo snadněji. A také svět byl přehlednější. Byly jen dvě strany – pro a proti, dnes je to zapleveleno mnohostí slov a slibů a zpravidla ze všech strana přicházejí stále stejně plané řeči a prázdná gesta. V tomto smyslu mají weboví kolportéři pravdu: svět je přetížen nesmysly a labyrinty bez konce. Jenomže v pointě podobných úvah zpravidla stojí konstatování, že za všechnu faleš a bídu světa může polistopadová pravice. To zasluhuje několik poznámek.

Předně: žonglování s pojmy pravice a levice je důsledkem dlouhodobé soustavné floskulizace naší mediální krajiny. Též samosebou krajiny politické, to s tím pokrevně souvisí. Každý jev, osoba či proces dostane od politiků a novinářů (vcelku je lhostejné, v jakém pořadí) nějakou nálepku, která má jednou provždy definovat obsah a dát mu hodnotící znaménko, aby to bylo pochopitelné pro nejširší veřejnost (včetně okřídlené báby Dymákové z dávného pořadu Vladimíra Železného Volejte řediteli). Tak se u nás zachází i s pojmy pravice a levice.

Pravice je – podle tohoto mediálního zjednodušení - vše, co uznává, že kapitalismus je lepší než socialismus – a s levicí je to právě naopak. Pravicový podle tohoto výkladu byl tedy třeba i Václav Havel. Přitom jeho hodnotový svět byl mnohem blíže levicovému pojetí světa, pokud ovšem tomu pojmu rozumíme poněkud strukturovaněji. Levice v tomto smyslu fandí pokrokovým, atypickým, netradičním, novým, kreativním postupům, často se vymykajícím ustáleným pravidlům, rezignujícím na pevné zákonitosti, naopak tyto zákonitosti záměrně erodujícím. Levice je trošku anarchie, svévole, sebestředné arogance, která má za to, že její recepty jsou ty nejlepší ze všech možných jen proto, že boří vžitá tabu. Levice, zejména ta současná, se příliš nezamýšlí, zda má za ta zbořená tabu (a nejen za ně) odpovídající a plnohodnotnou náhradu. Levice pracuje pro tento den a jeho efektní podobu. V tomto smyslu jsou dnes nejlevicovější stranou u nás Piráti. Už dávno ne sociální demokraté, a dokonce ani komunisté.

Pravice proti tomu je usedlá, konzervativní, nemá v lásce změnu, hlavně ne tam, kde by se měly změnit jevy, procesy a zvyky dobře ozkoušené a osvědčené dlouhou praxí. Pravice není příliš kreativní, proto je navenek i mnohem nudnější, méně efektní, neposkytuje takové tvůrčí vzrušení. Její kreativita se odehrává na poli dlouhodobých bádání třeba na poli ekonomické či filosofické teorie, rozhodně většinou ne na poli třeba umělecké tvorby. Pravice není proto programem pro dnešek, ale pro dobu delší a trvalejší.

Když to ukážeme na příkladech: levice je zastáncem potratů, pravice zpravidla odpůrcem. Levice je příznivcem multikulturního otevření Evropy vlivům zvenčí, pravice spíše vnímá a vyzdvihuje rizika takového procesu. Levice má i v ekonomice pestřejší nápady – od Keynese víme, co jsou to zaměstnanecké akcie a různé formy korporativismu. Pravice se svým Friedmanem a Hayekem před těmito atypickými a nesystémovými vlastnickými formami co nejdůrazněji varuje.

Jak vidno i v tomto hodně zjednodušeném přehledu, pojmy levice a pravice nejsou vůbec tak prostinké, jak nám je občas servírují naši političtí a mediální protagonisté. Není pak divu, že se tyto pojmy v podobě ustálených, ale značně pokřivených ikon uhnízdí i v myslích přemýšlivějších, k nimž rozhodně patří většina webových kolportérů, tedy aspoň těch, co obesílají i moji schránku.

K tomu je třeba zmínit ještě jeden faktor. Pojem levice byl u nás léty komunismu zdiskreditován a vyprázdněn. Každý, kdo se chtěl proti komunismu vymezit, se označil za pravičáka – jistě i díky frazeologii, kterou (v hanlivém smyslu) zavedli právě ideologové komunismu. Jenomže zdaleka ne každý odpůrce komunismu je pravičák ze své podstaty a svými postoji a názory. Svět je nekonečně pestřejší a diferencovanější, byla by škoda zužovat ho do dvou pojmů, a ještě navíc značně dezinterpretovaných.

Jiná otázka je, proč „přemíra pravičáctví“ (byť domnělého) je považována i lidmi rozumnými za zápor. Odpověď může znít zhruba takto: V průběhu polistopadových let došlo k postupnému překlopení hodnotových znamének a díky určité kolektivní nechuti velké části politické, mediální, ale i intelektuální sféry začalo být samo slovo pravice vnímáno negativně. Jako by obsahovalo neblahou zvěst pro náš spokojený, sociálně spravedlivý a po stránce univerzálních lidských práv a svobod dokonalý svět. Jako by pravice nutně znamenala reakci, regres, boj s pokrokem, zpátečnictví. Tedy samé pojmy, které důvěrně známe z rétoriky předlistopadových ideologů.

Budeme-li hledat okamžik, kdy slovo pravice začalo masověji ztrácet u našeho člověka sympatický zvuk, zabloudíme v naší polistopadové politické bramboračce, kde nejenže se šermuje beze smyslu s pojmy a hodnotami, ale kde se ještě navíc často upřednostňují hodnoty a boje ryze osobní nad diskusemi věcnými a směřujícími k obecnějšímu poznání, nikoli jen subjektivnímu prospěchu. Naše politická scéna, a to bez ohledu na barvu stranické legitimace, už řadu let připomíná hemžení prospěchářů, nikoli fórum budovatelů státu. Samozřejmě až na čestné výjimky, které najdeme jistě také ve všech politických stranách.

Navíc dnešní strany, deklarující se za pravicové, nemají s autentickou pravicí skoro nic společného. Když se náhodou dostanou k moci, zvyšují daně. Neprotestují nad rámec salónního žvanění proti eurobyrokratickému socialismu. Nemají ve svém čele charismatické lídry, nýbrž nudné úředníky, kteří by úplně stejně obstáli na opačné straně spektra. Pojmy pravice a levice zdánlivě ztratily obsah. Proto se nelze divit tomu, že pod vlivem zjednodušujících mediálních kampaní se jedno či druhé stává v očích veřejnosti společným nepřítelem.

Důležité je vědět, že je to jenom zdání, a to, jak víme, klame.

Klíčová slova: pravice  | levice
1774 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Deset bodů, proč už nepotřebujeme NATOČtyřiačtyřicetiletý profesionální záchranář Petr G. byl v Kraslicích na Sokolovsku málem umlácen k smrti třemi nepřizpůsobivými Romy...Chcete, aby imigranti a suníčkářská lůza rabovali i v našich městech?EUROKOMISAŘKA PRO ROVNOST TROUBÍ DO BOJE PROTI NORMÁLNÍ RODINĚ. Vše se točilo kolem utrpení LGBT+ komunity...Sluníčkáři požadují odstranění soch a obrazů „bílého Ježíše“. Prý se jedná o rasismus

euServer.cz

Evropská komise vyvíjí iniciativu, která má dosáhnout toho, aby se internetem šířila pravda, pouze pravda a nic než pravda... Splnění tohoto plánu garantuje Věra JourováObchod s lidskými orgány odebraným asi třem stům zajatým nebo uneseným Srbům. Měl se na tom podílet právě Hashim Thaçi, tehdy již premiér nezávislého Kosova

ePortal.cz

Sluníčkáři chtějí vyvolat anarchii a urychlují svou revoluci a totální převzetí moci. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneForum 24 a Hlídací pes. Dva dezinformační weby, které si hrají na arbitra pravdy, peskují ty druhé a jiný názor než svůj označují za fake news. Sami ale fake news pilně šíří

Eurabia.cz

I v Polsku změna ústavy: Žádné adopce dětí homosexuály!Nadnárodní firmy požadují cenzuru internetu na Západě! Brzy to bude jako v Číně ...

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Byl zprovozněn nový most mezi Ruskem a ČínouTakže když potřebují zničit Trumpa, tak kvůli tomu zničí i USA?

ParlamentniListy.cz

USA: „Auto, auto!“ A lidé letí vzduchem. Krvavý svátek, střelba všude. I malé dítě mrtvé. A ozvala se HillaryKauza „udavačka z Lidic“: Máme svědectví, které se Wollnerovi z ČT líbit nebude. Právě to totiž v jeho reportáži nezaznělo
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění