Co (ne)zlepší Evropská ústava

Autor: Jiří Zahrádka | Publikováno: 26.4.2005 | Rubrika: Zamyšlení
Euroústava

Prezident Klaus napsal předmluvu k analýze euroústavy profesora Trinity College Anthonyho Coughlana. Kromě jiných negativ nové unijní smlouvy zmiňuje její složitost a délku textu. Tento argument není tak povrchní a nevěcný, jak se na první pohled zdá. Proč? Protože zastánci euroústavy, snad z nedostatku jiných, věcnějších kladů rádi zdůrazňují, že ústavní smlouva je přes všechny chyby zjednodušením současného stavu. Nahrazuje prý spoustu nynějších dokumentů, v kterých je obtížné se vyznat. Jaká je ale skutečnost?

Kolik smluv se nahrazuje

V článku IV-437 Smlouvy o Ústavě pro Evropu se výslovně uvádí, že nahrazuje pouze dvě nynější smlouvy – Smlouvu o založení Evropského společenství a Smlouvu o EU a kromě toho smlouvy a akty, které je doplnily nebo pozměnily. Eurooptimisté počítají každou pozměňující smlouvu zvlášť, aby mohli ohromit množstvím dokumentů, které nahradí jediná „přehledná“ Evropská ústava. Je to stejně zavádějící, jako kdybychom tvrdili, že živnostenské podnikání fyzických osob v České republice je upraveno osmdesáti zákony. Zhruba tolik novelizací má totiž zákon o živnostenském podnikání. Jenže každému živnostníkovi stačí podívat se do aktuálního znění uvedeného zákona, kde jsou všechny změny již zahrnuty. Stejně tak každému zájemci o smluvní základ současné Evropské unie stačí nahlédnout do pouhých dvou základních smluv, které byly již vydány v konsolidovaném znění, se všemi změnami a doplňky.

Po takovém nahlédnutí lze zjistit další zajímavost. Srovnáme-li konsolidované znění obou současných smluv a Smlouvu o Ústavě pro Evropu v podobě, v jaké byly vydány v Úředním věstníku, dojdeme k jednoznačnému závěru. Počet stran samotných právních textů (bez stránek s podpisy státníků nebo s ústavní preambulí) je 140 u obou současných smluv dohromady. Euroústava jich má o jednapadesát více! Pro úplnou korektnost je třeba dodat, že velikost písma současných smluv je 12,5 proti 13 v případě euroústavy. Stačí to ale k odůvodnění vyššího objemu „zestručňující“ euroústavy?

Není snad třeba dodávat, že legendární desetitisíce stran směrnic, nařízení a další produkce unijních institucí zůstávají dle článku IV-438 Evropské ústavy v platnosti i po jejím přijetí.

Není nařízení jako nařízení

S těmito tzv. sekundárními zdroji práva je také potíž. Ústava sjednotí formy právních aktů v oblastech ekonomických a ne-ekonomických, což je na první pohled zpřehlednění. Jenže v návaznosti na současnou terminologii může způsobit docela chaos. Například definice „evropského rámcového zákona“ dle euroústavy je shodná s definicí „směrnice“ dle současné Smlouvy o založení ES, případně „rámcového rozhodnutí“ dle Smlouvy o EU. Kromě toho ale evropská ústava definuje také „evropský zákon,“ který odpovídá nynější definici „nařízení.“ Jenže „evropským nařízením“ pro změnu euroústava nazývá právní akt, jehož definice je asi nejbližší definici „rozhodnutí“ dle současné smlouvy. Je ovšem třeba přiznat, že kromě toho ústava zmiňuje i „evropské rozhodnutí,“ které - překvapivě - zhruba odpovídá „rozhodnutí“ dle nyní platné Smlouvy o ES.

V případě ratifikace evropské ústavy budou tedy právníci zřejmě rozlišovat mezi „nařízením“, přijatým v době před euroústavou a „evropským nařízením,“ přijatým po euroústavě. Obě podobně znějící normy mají totiž jiný právní význam.

Jen drobným detailem v přehledu euroústavních nepřehledností je změna názvu klíčového zákonodárného orgánu. Dříve se nazýval Radou, resp. Radou ministrů. Od Maastrichtské smlouvy se oficiálně přejmenoval na Radu Evropské unie. Když se v posledních letech snad konečně začal zlehka vžívat tento nový název, euroústava jej znovu přejmenovala na Radu ministrů. Asi aby se to nepletlo.

Euroskeptici Smlouvu o euroústavě nemají rádi. Jedno plus jí však musí uznat: je s ní sranda. Bohužel jde ale o humor trochu šibeniční.

3296 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Proč feministkám nevadí radikální islám?Emisní povolenky na děti na spadnutí. Zelení extrémisté jsou často diagnostikováni s psychickou poruchou – ekologickou úzkostíPoměr vojenských sil mezi USA, Ruskem a EU – přehledně a na jednom místěPozadí manipulovaného převratu 17. listopadu 1989. Havel byl člověk, který vlastně nikdy nepracoval, který si rád užíval alkoholu a sexu a který se nechal manipulovat svými přáteli Clintonem a AlbrightovouImigrantské „děti" hromadně znásilnily 14-letou dívku. Inspirace pro "sirotky" Šojdrové?

euServer.cz

Presstituce není jen zaměstnání, ale také stav duchaPoliticko-rozvratná činnost „Člověka v tísni“

ePortal.cz

Kdyby stát nevyhazoval šest miliard do luftu, aby si někteří mohli vozit zadky zadarmo, a namísto toho jimi financoval ČT, měli bychom VŠICHNI tu příšernou televizi aspoň zadarmoZměny zákonů z dílny ministerstva vnitra prospívají ČSSD a nikoliv občanům

Eurabia.cz

Nacionalisté z Walesu se zbláznili. Chvěji udělat z Anglie útočiště pro všechny uprchlíky a podporují islámVideo: Napadení při akci pálení Koránu v Norsku

FreeGlobe.cz

Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školách

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Milion chvilek? Ovčáček překvapil: Vidím jasný plán. TOP 09 bude koukatKlaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění