Co (ne)zlepší Evropská ústava

Autor: Jiří Zahrádka | Publikováno: 26.4.2005 | Rubrika: Zamyšlení
Euroústava

Prezident Klaus napsal předmluvu k analýze euroústavy profesora Trinity College Anthonyho Coughlana. Kromě jiných negativ nové unijní smlouvy zmiňuje její složitost a délku textu. Tento argument není tak povrchní a nevěcný, jak se na první pohled zdá. Proč? Protože zastánci euroústavy, snad z nedostatku jiných, věcnějších kladů rádi zdůrazňují, že ústavní smlouva je přes všechny chyby zjednodušením současného stavu. Nahrazuje prý spoustu nynějších dokumentů, v kterých je obtížné se vyznat. Jaká je ale skutečnost?

Kolik smluv se nahrazuje

V článku IV-437 Smlouvy o Ústavě pro Evropu se výslovně uvádí, že nahrazuje pouze dvě nynější smlouvy – Smlouvu o založení Evropského společenství a Smlouvu o EU a kromě toho smlouvy a akty, které je doplnily nebo pozměnily. Eurooptimisté počítají každou pozměňující smlouvu zvlášť, aby mohli ohromit množstvím dokumentů, které nahradí jediná „přehledná“ Evropská ústava. Je to stejně zavádějící, jako kdybychom tvrdili, že živnostenské podnikání fyzických osob v České republice je upraveno osmdesáti zákony. Zhruba tolik novelizací má totiž zákon o živnostenském podnikání. Jenže každému živnostníkovi stačí podívat se do aktuálního znění uvedeného zákona, kde jsou všechny změny již zahrnuty. Stejně tak každému zájemci o smluvní základ současné Evropské unie stačí nahlédnout do pouhých dvou základních smluv, které byly již vydány v konsolidovaném znění, se všemi změnami a doplňky.

Po takovém nahlédnutí lze zjistit další zajímavost. Srovnáme-li konsolidované znění obou současných smluv a Smlouvu o Ústavě pro Evropu v podobě, v jaké byly vydány v Úředním věstníku, dojdeme k jednoznačnému závěru. Počet stran samotných právních textů (bez stránek s podpisy státníků nebo s ústavní preambulí) je 140 u obou současných smluv dohromady. Euroústava jich má o jednapadesát více! Pro úplnou korektnost je třeba dodat, že velikost písma současných smluv je 12,5 proti 13 v případě euroústavy. Stačí to ale k odůvodnění vyššího objemu „zestručňující“ euroústavy?

Není snad třeba dodávat, že legendární desetitisíce stran směrnic, nařízení a další produkce unijních institucí zůstávají dle článku IV-438 Evropské ústavy v platnosti i po jejím přijetí.

Není nařízení jako nařízení

S těmito tzv. sekundárními zdroji práva je také potíž. Ústava sjednotí formy právních aktů v oblastech ekonomických a ne-ekonomických, což je na první pohled zpřehlednění. Jenže v návaznosti na současnou terminologii může způsobit docela chaos. Například definice „evropského rámcového zákona“ dle euroústavy je shodná s definicí „směrnice“ dle současné Smlouvy o založení ES, případně „rámcového rozhodnutí“ dle Smlouvy o EU. Kromě toho ale evropská ústava definuje také „evropský zákon,“ který odpovídá nynější definici „nařízení.“ Jenže „evropským nařízením“ pro změnu euroústava nazývá právní akt, jehož definice je asi nejbližší definici „rozhodnutí“ dle současné smlouvy. Je ovšem třeba přiznat, že kromě toho ústava zmiňuje i „evropské rozhodnutí,“ které - překvapivě - zhruba odpovídá „rozhodnutí“ dle nyní platné Smlouvy o ES.

V případě ratifikace evropské ústavy budou tedy právníci zřejmě rozlišovat mezi „nařízením“, přijatým v době před euroústavou a „evropským nařízením,“ přijatým po euroústavě. Obě podobně znějící normy mají totiž jiný právní význam.

Jen drobným detailem v přehledu euroústavních nepřehledností je změna názvu klíčového zákonodárného orgánu. Dříve se nazýval Radou, resp. Radou ministrů. Od Maastrichtské smlouvy se oficiálně přejmenoval na Radu Evropské unie. Když se v posledních letech snad konečně začal zlehka vžívat tento nový název, euroústava jej znovu přejmenovala na Radu ministrů. Asi aby se to nepletlo.

Euroskeptici Smlouvu o euroústavě nemají rádi. Jedno plus jí však musí uznat: je s ní sranda. Bohužel jde ale o humor trochu šibeniční.

3521 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Ve Španělsku letos narostly ilegální vstupy afrických migrantů o 700 %Evropská komise veřejně vyhlásila válku evropským zemědělcům: Jak zlikvidovat zbytky evropské výroby a vše dovážetBez Vás nepřežijeme...Nic takového se zatím ještě nestalo, Čína investuje přes bilion $ do nového plánu na technické předběhnutí USANáš blok by byl bez migrantů ochuzen, káže eurokomisařka . Jedinými lidmi, kteří popisují imigraci jako problém, jsou podle Johansson „pravicoví extremisté“

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaGeorge Soros. Génius hybridní války

Eurabia.cz

Uprchlík v Německu znásilňoval a vraždil. Potrestán ovšem bude policista, který jej pomohl dopadnout ...Přímý přenos oslav Ramadánu: Norská televize

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruska vláda zahájila rozsáhlý program finanční podpory pro rodiny postižené koronaviremPrezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinit

ParlamentniListy.cz

Babiš se ve sněmovně zcela mimořádně vytočil: Co to tady předvádíte? Takhle oblbovat lidi bych nedokázalBoj o ČT vrcholí. Xaver a jeho otevřená zpověď jen pro PL: lahvičky koňaku, byznys, ale i pochvala. Budete koukat
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění