Evropská unie stojí před testem důvěryhodnosti

Autor: Jiří Koníček | Publikováno: 26.4.2005 | Rubrika: Zamyšlení
EU otaznik

Za urážku suverénní členské země EU označil prezident Václav Klaus poslední výroky místopředsedy Evropského parlamentu Roca Vidal-Quadrase a předsedy ústavního výboru EP Jo Leinena. V otevřeném dopise předsedovi EP Josepu Borellovi Klaus napsal, aby zaujal stanovisko. Podle mínění kancléře Weigla jde o tak mimořádnou věc, která se dotýká ČR a jeho prezidenta, že omluva je na místě.

Oba europoslanci se dopustili "hrubých urážek vůči mé osobě, jakožto demokraticky zvolenému prezidentu České republiky", píše Klaus.

"Důvodem jejich urážlivých, nepřijatelných a v dosavadní historii EU naprosto bezprecedentních útoků byla skutečnost, že otevřeně zastávám kritické názory vůči smlouvě o ústavě pro Evropu," citoval Weigl z Klausova dopisu, který včera Borellovi v Bruselu předal český velvyslanec při EU Jan Kohout.

Podle Klause je otevřená diskuse o zásadních otázkách směřování EU "zásadní potřebou a právem všech občanů členských zemí". "Tím spíše pak mají nezpochybnitelné právo otevřeně vyjadřovat své názory a postoje jejich demokraticky zvolení nejvyšší představitelé," napsal prezident v dopise.

Uvedl, že žádný funkcionář EP ani jiného orgánu EU nemá právo je "umlčovat, dehonestovat urážkami či zastrašováním občanů členské země bránit svobodné diskusi o závažných otázkách budoucnosti EU".

Podle Klause poslanci svým jednáním vážně zpochybnili demokratické principy, na něž se EU ve všech svých dokumentech odvolává. "Urážkami hlavy státu se dopustili i urážky suverénní členské země," napsal. V dopise Borella vyzval, aby k této "nepřijatelné situaci zaujal zásadní a veřejné stanovisko".

"EU musí zůstat prostorem otevřeným demokratické diskusi a o její budoucnosti musejí mít občané jejich členských zemí právo rozhodovat svobodně, bez nátlaku, umlčování či zastrašování. Pouze v takovém případě měl vstup ČR do EU smysl," uzavřel Klaus svůj dopis jehož plné znění je k dispozici na internetových stránkách prezidenta republiky.

Nyní se ukáže, zda je EU společenstvím rovnoprávných států a občanů (za něž se vydává), či pouhým sofistikovaným nástrojem k hegemonii eurokratů. Zajímavý bude i postoj českých politiků v exekutivních funkcích k tomuto problému.

3729 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

To je nehorázné. Evropský soudní dvůr rozhodl, že zákon, kterým si chce Maďarsko posvítit na politické neziskovky financované ze zahraničí a chce docílit toho, aby byly transparentní, je diskriminační…Švédský premiér zavrhuje jakékoliv limity na žadatele o azyl a velikost migraceMetropolitní policie Khanova pokrokového Londýna najímá ‚vyhledávače rasistů‘, aby prověřovali uchazeče o místo u policieUž to jede: Zničit bílé jako třídu! Slavné univerzity líhní katastrofy. Indická profesorka chce bílou rasu vymýtitChcete, aby imigranti a suníčkářská lůza rabovali i v našich městech?

euServer.cz

Koněvobijci a churchillobijci vyvolávají dojem fašistů. Na které straně stály za okupace a protektorátu rodiny pana Hřiba, Koláře a Novotného?Evropská komise vypracovala další dokument, jenž počítá s rozmísťováním migrantů do členských zemí, které bude možno provádět i bez jejich souhlasu. Solidaritu si v EU prostě rozvracet nedáme

ePortal.cz

Sluníčkáři chtějí vyvolat anarchii a urychlují svou revoluci a totální převzetí moci. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneTurečtí Šedí vlci ve vídeňských ulicích

Eurabia.cz

Německo se vrací k praktikám nacistů a komunistů. Novodobé GESTAPO začne nejprve na internetuVeřejnoprávní media ovládá skupina, která šíří propagandu proti většině obyvatel České republiky

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Byl zprovozněn nový most mezi Ruskem a ČínouTakže když potřebují zničit Trumpa, tak kvůli tomu zničí i USA?

ParlamentniListy.cz

Proč odchází Kalousek? Nůž na krku od Pirátů, zaznělo. Foldyna, Okamura a další se s tím už vůbec nepáraliKalousek nemluví pravdu, dokazuje poslanec Volný, kterému kradl transparent. Liberální demokraté dnes ve jménu jediného povoleného hesla neváhají vraždit
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění