Evropská unie stojí před testem důvěryhodnosti

Autor: Jiří Koníček | Publikováno: 26.4.2005 | Rubrika: Zamyšlení
EU otaznik

Za urážku suverénní členské země EU označil prezident Václav Klaus poslední výroky místopředsedy Evropského parlamentu Roca Vidal-Quadrase a předsedy ústavního výboru EP Jo Leinena. V otevřeném dopise předsedovi EP Josepu Borellovi Klaus napsal, aby zaujal stanovisko. Podle mínění kancléře Weigla jde o tak mimořádnou věc, která se dotýká ČR a jeho prezidenta, že omluva je na místě.

Oba europoslanci se dopustili "hrubých urážek vůči mé osobě, jakožto demokraticky zvolenému prezidentu České republiky", píše Klaus.

"Důvodem jejich urážlivých, nepřijatelných a v dosavadní historii EU naprosto bezprecedentních útoků byla skutečnost, že otevřeně zastávám kritické názory vůči smlouvě o ústavě pro Evropu," citoval Weigl z Klausova dopisu, který včera Borellovi v Bruselu předal český velvyslanec při EU Jan Kohout.

Podle Klause je otevřená diskuse o zásadních otázkách směřování EU "zásadní potřebou a právem všech občanů členských zemí". "Tím spíše pak mají nezpochybnitelné právo otevřeně vyjadřovat své názory a postoje jejich demokraticky zvolení nejvyšší představitelé," napsal prezident v dopise.

Uvedl, že žádný funkcionář EP ani jiného orgánu EU nemá právo je "umlčovat, dehonestovat urážkami či zastrašováním občanů členské země bránit svobodné diskusi o závažných otázkách budoucnosti EU".

Podle Klause poslanci svým jednáním vážně zpochybnili demokratické principy, na něž se EU ve všech svých dokumentech odvolává. "Urážkami hlavy státu se dopustili i urážky suverénní členské země," napsal. V dopise Borella vyzval, aby k této "nepřijatelné situaci zaujal zásadní a veřejné stanovisko".

"EU musí zůstat prostorem otevřeným demokratické diskusi a o její budoucnosti musejí mít občané jejich členských zemí právo rozhodovat svobodně, bez nátlaku, umlčování či zastrašování. Pouze v takovém případě měl vstup ČR do EU smysl," uzavřel Klaus svůj dopis jehož plné znění je k dispozici na internetových stránkách prezidenta republiky.

Nyní se ukáže, zda je EU společenstvím rovnoprávných států a občanů (za něž se vydává), či pouhým sofistikovaným nástrojem k hegemonii eurokratů. Zajímavý bude i postoj českých politiků v exekutivních funkcích k tomuto problému.

3689 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Trump žádá Putina o pomoc v ropné válceŽidé v Izraeli napadají křesťany, upozorňuje Latinský patriarchát JeruzalémaSv. Bernard: Výzva k druhé křížové výpravě: Pospěšte tedy odčinit své hříchy vítězstvími nad nevěřícími, a vysvobození svatých míst nechť je odměnou vašeho pokáníPomozte nám, prosím, bez Vás to nedáme. Byla by škoda, kdybychom po 15 letech existence museli skončitSpěchají, aby dokončili přípravu protektorátu v rámci 4. říše - EU

euServer.cz

Pražská špína se vypořádala s maršálem, který Prahu uchránil před osudem VaršavyČT v nejvyšším vzepětí své nestrannosti. Zatím vystoupili herec Mádl, kněz Halík, sportovec Hašek a dramatik Svěrák. Další podobní jsou připraveni...

ePortal.cz

Překonejme protikorupční „paranoiu“V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončena

Eurabia.cz

Turecká armáda nacvičuje letecké útoky na hranice EU. Zaplatí Brusel opět výpalné?Přední bezpečnostní analytik: Česká republika nemá nic, čemu by se dalo říkat armáda

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...Hejtman Půta o dramatech v krizovém štábu: Nejhorší byl minulý pátek, trnuli jsme, že to přeskočí do domovů důchodců. Co řekl Hamáčkovi, když mu ujely nervy?
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění