Evropská unie stojí před testem důvěryhodnosti

Autor: Jiří Koníček | Publikováno: 26.4.2005 | Rubrika: Zamyšlení
EU otaznik

Za urážku suverénní členské země EU označil prezident Václav Klaus poslední výroky místopředsedy Evropského parlamentu Roca Vidal-Quadrase a předsedy ústavního výboru EP Jo Leinena. V otevřeném dopise předsedovi EP Josepu Borellovi Klaus napsal, aby zaujal stanovisko. Podle mínění kancléře Weigla jde o tak mimořádnou věc, která se dotýká ČR a jeho prezidenta, že omluva je na místě.

Oba europoslanci se dopustili "hrubých urážek vůči mé osobě, jakožto demokraticky zvolenému prezidentu České republiky", píše Klaus.

"Důvodem jejich urážlivých, nepřijatelných a v dosavadní historii EU naprosto bezprecedentních útoků byla skutečnost, že otevřeně zastávám kritické názory vůči smlouvě o ústavě pro Evropu," citoval Weigl z Klausova dopisu, který včera Borellovi v Bruselu předal český velvyslanec při EU Jan Kohout.

Podle Klause je otevřená diskuse o zásadních otázkách směřování EU "zásadní potřebou a právem všech občanů členských zemí". "Tím spíše pak mají nezpochybnitelné právo otevřeně vyjadřovat své názory a postoje jejich demokraticky zvolení nejvyšší představitelé," napsal prezident v dopise.

Uvedl, že žádný funkcionář EP ani jiného orgánu EU nemá právo je "umlčovat, dehonestovat urážkami či zastrašováním občanů členské země bránit svobodné diskusi o závažných otázkách budoucnosti EU".

Podle Klause poslanci svým jednáním vážně zpochybnili demokratické principy, na něž se EU ve všech svých dokumentech odvolává. "Urážkami hlavy státu se dopustili i urážky suverénní členské země," napsal. V dopise Borella vyzval, aby k této "nepřijatelné situaci zaujal zásadní a veřejné stanovisko".

"EU musí zůstat prostorem otevřeným demokratické diskusi a o její budoucnosti musejí mít občané jejich členských zemí právo rozhodovat svobodně, bez nátlaku, umlčování či zastrašování. Pouze v takovém případě měl vstup ČR do EU smysl," uzavřel Klaus svůj dopis jehož plné znění je k dispozici na internetových stránkách prezidenta republiky.

Nyní se ukáže, zda je EU společenstvím rovnoprávných států a občanů (za něž se vydává), či pouhým sofistikovaným nástrojem k hegemonii eurokratů. Zajímavý bude i postoj českých politiků v exekutivních funkcích k tomuto problému.

3442 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Apokalypsa se blíží pro jednu samostatnou kategorii - finančníky. Světová ekonomika alespoň dvojnásobně prudce splaskneAgent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituályCírkev kráčí ke své zkáze. Byla infiltrovaná komunistyEvropská unie je od základu špatný koncept. A platí na něj základní poučka: i špatné věci jsou schopny vývoje. Vyvíjejí se však vždy v ještě horšíKaždý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

Pokud bude Česká televize nadále vysílat podobné propagandistické paskvily jako s Václavem Moravcem, Rychetským a Čaputovou, poženou je lidé svinským krokemUž i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!

Eurabia.cz

Údajně mu je 16, ale vypadá na 40! Tohle jsou ti dětští uprchlíci političky KDU-ČSL?Pozvánka na konferenci do českého parlamentu: Pronásledování křesťanů v 21. století

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Hamáček toho má už dost. Bouchl do stolu a odhalil, jak je to se „syrskými sirotky“ z Řecka: Sedmnáctiletí Pákistánci a Afghánci. Bezpečnostní riziko pro naši zemi!Doufám, že mě chvilkaři vyslyší... Michael Kocáb předložil, co mají nově žádat. Dosud nezaznělo a je to velké
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění