Zvláštní také je, jak si ve vztahu k sudetoněmeckému Landsmanschaftu notují ČSSD, KDU-ČSL a Piráti, kterým sekundují ODS a TOP 09...

Autor: Jiří Kobza | Publikováno: 20.7.2019 | Rubrika: Zamyšlení
SKS

JIŘÍ KOBZA a Tomáš Doležal podrobněji sledují podivné aktivity ministra zahraničních věcí Petříčka a velvyslance Podivínského na nedávném sjezdu Sudetoněmeckého Landsmanšaftu

Témata spojená s konáním posledního sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení, a zejména s vystoupením českého velvyslance tamtéž, rezonují ve veřejném politickém prostoru i nyní, více než měsíc po jeho konání.

Snad nejdiskutovanější záležitostí je v tomto kontextu důvod i obsah vystoupení českého velvyslance v Německu na této akci.

Europoslankyně Konečná (KSČM) se na toto dotázala ministra Petříčka a poslanec Kobza (SPD) v této věci písemně interpeloval premiéra Babiše.

Nyní, když máme k dispozici jak oficiální text vystoupení velvyslance a původní videonahrávku jeho vystoupení, tak i oficiální písemné reakce ministra zahraničních věcí Petříčka a premiéra Babiše na na tuto událost, můžeme se na tuto diplomatickou (přinejmenším) podivnost podívat již i z mírného odstupu a pojmenovat některé její hlavní aspekty a odkrýt další okolnosti pochybného vedení české zahraniční politiky:

Kdo vůbec pana Podivínského na sudetskou akci vyslal?

Nyní je jasné, že nešlo ani o záležitost, kterou by nařídil nebo schválil premiér, schválila vláda (jejímž - a prezidentovým - zástupcem je velvyslanec 24 hodin denně), ani o soukromou aktivitu pana velvyslance Podivínského, nýbrž o výsostnou iniciativu ministra Petříčka (cituji z odpovědi na dotaz Kateřiny Konečné: "Pan velvyslanec byl o účast na sněmu v roli zástupce České republiky požádán mým jménem… Účast pana velvyslance navazovala na dosavadní vládní linii sousedského sbližování České republiky se Svobodným státem Bavorsko... Vláda ČR velvyslancovu účast v konkrétní podobě neprojednávala.").

Takže co vlastně nejvyšší zástupce české vlády v Německu a reprezentant české zahraniční politiky u všech všudy bez mandátu vlády pohledával na sjezdu obskurního spolku revizionistů? 

Velmi zajímavé je i to, že pan ministr nepovažuje za nutné jednu z klíčových otázek zahraniční (i vnitřní) politiky se stále živými historickými reminiscencemi v návaznosti na samotnou podstatu české státnosti řešit na úrovni vlády a rozhoduje o ní sám "od stolu". 

Novinkou je i obdiv sociálnědemokratického ministra k zahraniční politice Nečasovy vlády, na které dosud ČSSD nenechávala nit suchou. 

Podivná je i zmínka o prioritě sbližování ČR a Bavorska. Spolková země přece není samostatným státem a není tedy z institucionálního, právního a diplomatického hlediska žádným plnohodnotným partnerem vlády našeho státu - tím je výhradně Spolková republika Německo. Z těchto důvodů není vystoupení českého velvyslance na sudetské akci standardní diplomatickou záležitostí, ale nezpochybnitelným faktickým povýšením sudetské organizace na partnera české vlády. Co k tomu ministra Petříčka vedlo?

Čtěte ZDE: Kolaboranti znovu na scéně: Vracení majetku a lokajské zdravice. Co by na to řekli Kubiš s Gabčíkem? Dějepis je třeba stále opakovat. Nejdůležitější Benešův čin. Posseltovo kodrcání

Samotný obsah řeči českého velvyslance si rovněž zaslouží pozornost

Když vyšla najevo skutečnost, že Podivínský na sudetském sněmu vystoupil s projevem, začaly zainteresované úřady (hlavně MZV) zlehčovat tuto událost poukazem na to, že obsah vystoupení byl v pořádku a prakticky neškodný. Skutečně? Kdo tomu má věřit? Když pomineme rozdíl mezi německým originálem a českým „překladem“ vystoupení, velvyslanec řekl mj. toto:

V úvodu oslovil sudetského vůdce Posselta jako „Mein lieber Freund Berndt“ (Můj milý příteli Berndte“), což oficiální překlad, zveřejněný MZV, jaksi „opomněl“ uvést.

A pokračoval:

"Nelze jinak než začít s nejbolestivější zkušeností dějin, druhou světovou válkou, která způsobila také dlouhotrvající následek v rozštěpení a rozdělení mezi lidmi a národy, v rozdělení Evropy a světa. Na dlouhá desetiletí vytvořila tato válka mezi námi hluboké příkopy, které byly dále prohlubovány také systematicky podporovaným a často masově organizovaným nepřátelstvím mezi lidmi a zeměmi. Teprve po sametové revoluci – pádu Berlínské zdi - před 30 lety - vznikla historicky vůbec první možnost začít s procesem překonávání těchto následků jak horké tak později i studené války, který byl s jistotou na obou stranách náročný a mnohdy též osobně značně bolestivý." 

Toto má být politické stanovisko české vlády a České republiky? Toto je pohled české vlády na naše moderní dějiny, na události spojené s vyprovokováním druhé světové války, na zásadní podíl viny nacistů, včetně těch sudetských? Kde je zmínka o příčinné souvislosti? Kde je 350.000 Čechoslováků, vyhnaných ordnery z jejich domovů? Viník a oběť jsou stavěni na stejnou úroveň? Mají stejnou odpovědnost? Neuvěřitelné... 

A toto vše je korunováno tím, že Bernd Posselt prezentuje Podivínského vystoupení jako oficiální zdravici vlády České republiky? Z jakého titulu? A proč nenásleduje odpovídající reakce iniciátora akce Petříčka?

Premiér Babiš píše v odpovědi

na Kobzovu interpelaci, že velvyslanec Podivínský na předmětné akci vystoupil bez vědomí a souhlasu vlády a jejího předsedy (premiérův dopis). A zde už narážíme na docela podstatný rozpor, dejme tomu z hlediska kompetencí ústavních a exekutivních orgánů. Protože Podivínský na sněmu hovořil jako reprezentant české vlády (kterým z pozice velvyslance je) a jejím jménem, aniž by k tomu měl její pověření. Pokyn ministra Petříčka nelze za stanovisko vlády považovat v žádném případě. Spíše za jeho dlouho skrývanou individuální akci, o jejímž záměru a cíli se lze jen dohadovat. Rozhodně jím nebyla a není obhajoba českých národních zájmů.

Pozoruhodné - v negativním slova smyslu - je i Petříčkovo vyjádření

k touze sudetských Němců uspořádat v budoucnu sjezd v České republice. Ministr uvádí, že se k této věci nebude vůbec vyjadřovat, jelikož nejde o konkrétní plán, ale pouhé přání Bernda Posselta. Což není pravda, protože tento záměr výslovně podpořil i spolkový ministr vnitra Seehofer - ale také někteří čeští politici, mj. Marek Výborný, Daniel Herman a Jan Lipavský. A proto je tolerující mlčení našeho sociálnědemokratického ministra zahraničí nemístné a nepochopitelné. Stejně tak jako mlčení premiéra Babiše k "sudetoněmeckým" partyzánským aktivitám ministra Peříčka. 

Když to celé shrneme,

dostaneme pozoruhodný koktejl jasných i podivných zájmů stejně podivných skupin na obou stranách hranic. Zvláštní také je, jak si ve vztahu k sudetoněmeckému Landsmanschaftu notují ČSSD, KDU-ČSL a Piráti, kterým sekundují ODS a TOP 09. Ukazuje se také hluboký rozpor mezi premiérem, vládou a ČSSD, toho času stále ještě koaliční stranou vládnoucího hnutí ANO. Ukazuje na odtrženost zahraniční politiky ministra Petříčka od formální linie vlády, je zde patrný silný vliv politických neziskovek se zahraničním napojením a liberálních socialistů, kteří se snaží zahraniční politiku vést proti zájmům ČR, proti zájmům českého národa, v duchu revize výsledků 2. světové války a přepisování dějin - a důsledně ve směru chaosu, do kterého nás vede EU. 

Někdo si zde zahrává s velice nebezpečným tématem, ale současně se snaží bagatelizovat dalekosáhlé důsledky, které tato hra s ohněm může v budoucnosti mít (zpochybnění a následné prolomení Benešových dekretů).

Celou "sudetoněmeckou otázku" a aktivity jak ministra zahraničních věcí, tak i různých aktivistických sdružení a politických stran „demobloku“ ve vztahu k sudetským spolkům tak opravdu stojí za to bedlivě sledovat.

Klíčová slova: nacismus  | Německo  | sudetští Němci
1893 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Aktuálně nejčtenější
Čtěte také

euPortal.cz

Podpořte prosím EUportal.czAmeričané se podílejí na svém zánikuJak se rozpad amerického impéria projeví v českých zemíchČas utíká. 20 let už uplynulo ode dne, kdy mrakodrapy Světového obchodního centra, které byly vystavěny tak, aby odolaly nárazu letadel, byly strženy k zemi řízenou demolicíZlí Češi, Lidice se postřílely samy, uslyšíme. Za německé peníze. Historik a zásadní fakta o Němcích u nás

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

ePortal.cz

Stabilizace Afghánistánu začíná?EU rozhazuje peníze ve snaze zblbnout mladé voliče pro sen o celoevropské říši

Eurabia.cz

Die Welt: Ve Francii enormě narůstá skepse vůči EU - i ve vláděNechce imoše: Seehofer pro společné polsko-německé pohraniční patroly

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Bez souhlasu rodiny. ,,Vystrčilův” profesor. Sesazení Zemana: Co neřekliBabiš třísknul dveřmi, posadil se a začal. Hodnocení voleb za zavřenými dveřmi. Pouze na PL
Články autora
Průzkum
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění