Rusko se zbavilo hrozby defoltu a vydírání finančními sankcemi

Autor: odjinud | Publikováno: 26.9.2019 | Rubrika: Ekonomika
rusko

Ljubov Stěpušová 12. 9. 2019     pravda
Rusko se zbavilo hrozby defoltu tím, že plně zajistilo možné jednorázové vyplacení svého státního dluhu. Tím se také zbavilo hrozby politického vydírání sankcemi Západem. Ruský čistý státní dluh poprvé od roku 2014 klesl pod nulu a dostal se do záporných čísel díky rekordním rezervám, které pokryly státní dluh, oznámila agentura RBC. Čistý dluh ukazuje schopnost společnosti splatit celý dluh v době uskutečnění analýzy. Srovnává velikost dlouhodobých a krátkodobých půjček s vysoce likvidními aktivy, která jsou k dispozici subjektu analýzy.

To znamená, že v našem případě, pokud by země musela okamžitě splatit své dluhy, bylo by možné to udělat na úkor pouze vládních vkladů u Centrální banky Ruska a u komerčních bank.

Jak řekl Pravdě.Ru ředitel CEFK GROUP Oleg Alexandrov, "plus samozřejmě spočívá v tom, že to může pozitivně ovlivnit ratingy Ruska, včetně mezinárodních, což budou pozitivně vnímat externí investoři". "Stát si nyní může dovolit nasměrovat více investic do ekonomiky, včetně rozvoje infrastruktury", poznamenal Oleg Alexandrov. Podle vyjádření experta se změnou konjunktury cen na uhlovodíky "můžeme přejít ke zvýšení objemu dluhu, takže je třeba rozvíjet nesurovinový export a nesurovinový sektor jako takový".

Rusko může nyní vstoupit na trh půjček za mnohem výhodnějších podmínek. Gazprom již nyní umístil své obligace za 1,1% ročně. A například ukrajinský Naftogaz za 12% ročně. To znamená, že ukrajinská společnost musí platit mnohem vyšší bonusy kvůli rizikům investorů. Ministerstvo financí RF oznámilo, že vstoupí na úvěrový trh pod podmínkou, že si půjčí za nižší úrokové sazby, než jsou stávající úrokové sazby 3,4% ročně.

Hromadění státního dluhu v rozvinutých zemích, v zemích emitentech, zejména v USA, není vnímáno jako nebezpečné, protože prodávají svou měnu jako komoditu a mají z toho procenta. A pro splacení a obsluhu předchozích dluhů jsou vydávány nové, přičemž za nižší sazby. To znamená, že ekonomika je neustále rozehřívána kredity.

V zemích, které jsou v konfrontaci se Spojenými státy, je hromadění veřejného dluhu nebezpečné, protože se může přijít o možnost jeho refinancování kvůli nepřipuštění ke krátkodobých půjčkám, například tím, že jsou pod příslušnými sankcemi. Rusko zažilo tuto situaci v roce 1998 v důsledku krize světového finančního systému, došlo k defoltu, prudkému poklesu rublu a životní úrovně obyvatelstva.

Existuje však i druhá "strana mince" stability dluhu. Ruská ekonomika vykazuje na pozadí zvyšujících se státních rezerv nízké tempo růstu: v první polovině roku 2019 HDP vzrostl pouze o 0,7% ročně. Vláda provádí velmi přísnou rozpočtovou politiku, a to jak z hlediska kontroly státních výdajů, tak z hlediska zvýšení daňového zatížení. Rozpočet vytváří úspory, v podstatě vybírá prostředky od soukromého sektoru.

Ani ve vyspělých zemích není vše bez mráčku, dluhové břemeno roste nepřiměřeně vzhledem k ekonomickému úspěchu - dokonce i v USA a v Evropě je vůbec zaznamenávána stagnace. Vyřešit existující problémy státního dluhu rozvinutých zemí lze vyřešit pouze devalvací rezervních měn, což povede k inflaci a poklesu blahobytu obyvatelstva zemí, které jsou emitentem. Zároveň může dolar ztratit svůj status rezervní měny na světě, který bude velmi obtížné obnovit.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Klíčová slova: ekonomika  | Rusko
1207 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Jsou zde: Pustili jsme je dobrovolně. Výročí záchrany Evropy. Měli bychom se za osvobození od Turků stydět? Neznat dějiny - znovu je prožít. Padli za násEvropská unie nás chce donutit k přijímání uprchlíků. Musíme z EU vystoupit, nebo nás unie zničíŠkoly musí děti ochránit před ‚genderovou ideologií a duhovou propagandou,‘ říká Viktor OrbánPodpořte prosím EUportal.czDnes je snadné prohlásiti se v souladu s vlastními pocity za osobu opačného pohlaví, případně některého z dalších 57 neopačných pohlaví. I my můžeme respektovat, že se pan Vystrčil cítí být Taiwancem...

euServer.cz

Nepodmíněný příjem? – Cesta do pekelÚtok na Navalného nebo na naši první signální soustavu?

ePortal.cz

Prymula nenávidí hospodyPomozte nám, prosím

Eurabia.cz

Francouzský soud chrání muslimského uprchlíka, který před pár dny terorizoval PařížSoužití křesťanů a muslimů nemůže být pokojné! Orbán odmítl nový pakt Leyenové EU na relokaci imigrantů

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Miláček Západu Navalný je lhář a skončil v exekuci za své lži ...Mýtus malé produktivity Čechů aneb jak český otrok dře na německý blahobyt

ParlamentniListy.cz

Letiště Václava Havla si půjčí miliardu. Letadla stojí, potřebujeme vakcínu! zní poplach„Babiš na vás žárlí,“ řekl Moravec Fialovi. Hamáček jen zíral, z jakého úhlu jde kritika za roušky
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění