Proč nemá Kosovo dostat samostatnost

Autor: Raju G. C. Thomas | Publikováno: 9.1.2008 | Rubrika: Zamyšlení
Uck

Směřování Kosova k nezávislosti nabírá na rychlosti, neboť vůdci kosovských Albánců Hašim Thači a Agim Čeku hrozí, že každým dnem vyhlásí jednostrannou nezávislost.
To je něco, co Srbsko nepochybně odmítne, podpořeno Ruskem Vladimira Putina. Značná část světa si podle všeho myslí, že kvůli své roli v balkánských válkách 90. let je Srbsko v neprávu a tím že by se věc měla uzavřít. Srbský úhel pohledu však není neopodstatněný a nejedna další země s územně koncentrovanými etnickými menšinami má důvod k obavám z precedentu, který by mohl vzniknout, kdyby se kosovské deklaraci nezávislosti dostalo uznání.
Vezměme zaprvé v úvahu, že Kosovo je historickým srdcem a náboženskou duší Srbska. Důkazem toho jsou stovky srbských pravoslavných kostelů, klášterů a svatých míst v Kosovu.
Demografická proměna Kosova za posledních sto let, kdy počet Albánců překonal místní srbskou populaci, je navíc zčásti odrazem přílivu Albánců z Albánie, jež byla celá desetiletí kvůli hermetickému komunismu Envera Hodži politickým a ekonomickým odpadkovým košem. Zároveň mnozí Srbové z Kosova odešli před intervencí NATO v roce 1999 a po ní, ať už proto, aby utekli před albánským násilím, nebo proto, že je lákaly lepší příležitosti v samotném Srbsku.
Nárok Srbska na Kosovo je dle Srbů mnohem silnější než nárok Ruska na Čečensko, Číny na Sin-ťiang, Indie na Kašmír (stále zpochybňovaný Pákistánem) a Filipín na ostrov Mindanao.
Všechny tyto oblasti s většinově muslimským obyvatelstvem jsou součástí států s nemuslimskou většinou.
Rusko, Čína a Indie jsou velké státy a odtržení části svého území by nepřipustily. Neexistuje tedy žádné vážné mezinárodní úsilí je k tomu přinutit. Filipíny prakticky ztratily vládu nad Mindanaem, právě tak jako Srbsko nad Kosovem, a přece nikdo jednostrannou deklaraci nezávislosti Mindanaa neuznal. Tak proč by měla být přijata kosovská deklarace?
Proti kosovské nezávislosti se nestaví pouze Rusko, Čína a Indie, ale také většinově muslimská Nigérie, jejíž součástí zůstává Biafra, kde byla na konci 60. let vedena krvavá čtyřletá válka s katolickými Iby.
Podpora kosovské nezávislosti není paušální dokonce ani v Evropě, kde Katalánsko a Baskicko prosazují odtržení od Španělska, někteří lidé ve Flandrech si přejí konec Belgie a ve Skotsku je nejzazším cílem vládní Skotské národní strany odtržení od Británie. Srbové tak před sebou vidí zřetelný mezinárodní dvojí metr. V 90. letech byla prosazena územní celistvost a svrchovanost Chorvatska a Bosny navzdory vyhlášení nezávislosti Republikou Srbská Krajina v Chorvatsku a Republikou srbskou v Bosně. Proč se s Kosovem jedná odlišně?
Dnes je v Srbsku zhruba 700 tisíc srbských uprchlíků z Chorvatska a Bosny, kteří se nemohou nebo nechtějí vrátit do svých domovů, včetně prakticky všech chorvatských Srbů, kromě těch, kteří přestoupili ke katolicismu, aby se stali Chorvaty. V Srbsku dnes žije nejpočetnější populace uprchlíků v Evropě. Jestliže Kosovo získá nezávislost, jejich počet ještě vzroste, neboť je pravděpodobný exodus všech zbývajících Srbů, pokud se jejich územní bašty - zejména v severním Kosovu okolo Mitrovice - nepřipojí k Srbsku.
Obecněji by umožnění kosovské nezávislosti doložilo, že násilný separatismus funguje. V takovém případě by si svět musel zvykat, že využití kosovské „strategie“ zažije i jinde.
Bývalá Jugoslávie už zažila dost zkázy. Zachování celistvosti státu je univerzální princip míru, z něhož by se Srbsko nemělo vyjímat.

 

Vyšlo v MF Dnes 29.12.2007

4989 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Americkou demokracii může zachránit jedině Trump – a jedině s naší pomocí. Všechny současné problémy prezidenta Trumpa pramení z jeho záměru „normalizovat vztahy s Ruskem“Pirátští europoslanci v Evropském parlamentu hlasovali pro to, aby se z Afriky dováželi imigranti do Evropy a pro to, aby se imigranti přerozdělovali do členských států Evropské unie800 až 900 bábätiek sa zabíja v Írsku každý mesiac po legalizácii potratuKopnout si do Gottwalda nebo do Brežněva dnes vyžaduje asi tolik odvahy jako vymezit se proti Čingischánovi a je to politicky přibližně stejně aktuálníKaždý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

Pokud bude Česká televize nadále vysílat podobné propagandistické paskvily jako s Václavem Moravcem, Rychetským a Čaputovou, poženou je lidé svinským krokemUž i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!

Eurabia.cz

2.přikázání podle vítačů: "Milovati budeš jižního svého"Německo: Imigrantské „děti" hromadně znásilnili 14-letou

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Úvěrový podvod. Sedm let kriminálu. A podivný posudek. Hodně silný příběh pokračujePozadí Havlova vzestupu. Role Čalfy pohledem dnešních novin
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění