reklama

Řecko čekají těžké časy

Autor: odjinud | Publikováno: 10.10.2019 | Rubrika: Studie
Vlajka - Řecko

Anton Veselov
25. září 2019

Na předčasných parlamentních volbách v Řecku byla hluboce poražena koalice radikální levice (blok SYRIZA) a Tsipras složil funkci. Konzervativní Nová demokracie (150 ze tří set míst v parlamentu) začala inventarizovat hospodářství. Ještě v červnu připravila Evropská komise ke zpracování dokument o situaci v řeckém hospodářství. V rozpočtu země objevila „díru“ o objemu 4,75 miliard EUR. Nahromadilo se tolik problémů, že jejich vyřešení v dohledné době není možné.

Po projevu ministra práce Vrucise v parlamentu byla zákonem omezena nejvyšší penze na 4,6 tisíc EUR. Země je v hluboké dluhové jámě, přitom státní zaměstnanci mají penze 10 až dokonce 20 tisíc EUR za měsíc. Jinak dostává 8 z deseti penzistů kolem 370 EUR za měsíc, což není ani životní minimum. Lidé jsou na hranici přežívání. Ve většině obytných domů není ústřední topení, v zimě je v místnostech příliš chladno. Lidé si přihřívají elektřinou, v létě zase musejí zapínat klimatizaci. Takto přijde elektřina na 180 až 220 EUR. K tomu se musejí připočítat další výdaje – strava, doprava, telefon.

Nemožné komunální poplatky jsou přímým důsledkem Tsiprasovy vlády. Hlavním dodavatelem energií Řecku bylo po dlouhé roky Rusko. V roce 2015 dodal Gazprom 1,98 miliard kubíků plynu. Země potřebovala 2,72 miliard. Avšak Athény se připojily ke kampani za dosažení „nezávislosti“ trhu Evropy na ruském plynu. K rozhodnutí řecké vlády došlo pod mohutným nátlakem Washingtonu a Bruselu.

V květnu 2016 proběhl v Soluni ceremoniál k zahájení výstavby řecké části Transadriatického plynovodu (TAP) za přítomnost Tsiprase, zvláštního vyslance USA Hoksteina a místopředsedy EK Šefčoviče.. Tento projekt za 45 miliard má zajišťovat dodávku plynu z Ázerbájdžánu do Itálie. Athény dostaly na stavbu plynovodu investici přibližně 2 miliardy EUR. Řecké ministerstvo energetiky oznámilo, že plynovod bude mít dobrý hospodářský efekt, poskytne 8 až 10 tisíc pracovních míst a svoji účast na něm budou mít i řecké společnosti.. Ale bylo zamlčeno, že podle smlouvy nedostane Řecko nic za úpravu přepravovaného plynu. Navíc Řecko nedostane plyn, počáteční kapacita plynovodu je 10 miliard kubíků za rok a veškerý plyn je určen pro Itálii. Při zvýšení průtoku na 20 miliard se může o odběru Řeckem uvažovat, ale jak to bude ve skutečnosti, není známo. Turecko oznámilo svůj velký zájem o odběr ázerbájdžánského plynu a počítá s přednostními kontrakty.

Řecké úřady udělaly všechno pro to, aby zemi zbavily garantovaných dodávek ruského plynu druhou větví Tureckého proudu – přes 15 miliard kubíků za rok, v době, kdy se Gazprom rozhodl budovat exportní větev do Evropy přes Bulharsko a Srbsko. Athény začaly horečně hledat nové varianty, a to i exotické.

Velké naděje se vkládají do šelfových ložisek na Kypru, ale perspektivy nevypadají dobře. Zkapalněný plyn z Kypru půjde na evropský trh v nejlepším případě od roku 2022. Plynonosná vrstva na ložisku Afrodita sahá do hloubky 6 tisíc metrů pod mořským dnem a hloubka moře je tam 1700 metrů. Naleziště Leviathan leží 135 km od břehu Izraele a tam je hloubka moře přes 1600 metrů a vrstvy s plynem jsou ještě hlouběji – až 7200 metrů pod mořem.

V roce 2017 byly oznámeny plány na budování terminálů Kavala a Alexandrupolis na příjem zkapalněného zemního plynu s kapacitou 5 miliard kubíků a 6,1 miliard kubíků za rok, v propočtu na alžírský plyn, ale asi půjde o futuristický projekt.

Řecko má příjmy z cizineckého ruchu, a to přes čtvrtinu HDP země. Podle místního institutu turistické konfederace INSETE pracuje v posledních letech mezi 36,7 a 44,2 procenta práceschopného obyvatelstva v turistice. Jde především o mladé lidi. Kromě lodního průmyslu již Řecko nemá jiný důležitý hospodářský sektor. Loďařství Řecku přináší asi 7 % HDP. Již předešlý kabinet se rozhodl, že nejjednodušší způsob naplnění státní pokladny je zvýšení daní hoteliérům, zavedení dalších „turistických výběrů“ a podobných metod, jak vyrobit peníze za vzduchu. Na to byly na trhu turistických služeb prudce zvýšeny ceny – v hotelech, na soukromých plážích, v lázních. Výsledkem byla nižší návštěvnost v hotelech hlavního města o 3,8 %.

Západní turisté volí pro své dovolené raději Egypt a Turecko, kde je možno odpočívat lépe a mnohem levněji. Od turistů z Německa klesla rezervace na Kypru v červenci o 6 % oproti témuž období loňského roku, na Rhodu pak o 5 %. Současně Němci navštěvují o 11 % více egyptskou Hurghadu.

Pro Řecko je obzvláště těžký problém migrantů. Oficiálně je odhadnuto množství běženců na 50 až 60 tisíc, ale počet nelegálů se nikdo neodvažuje určit. Podle agentury OSN pro běžence (UNHCR) přišlo od začátku roku z Turecka do Řecka přibližně přes 29 tisíc nelegálů. Evropská komise poskytla v roce 2017 Řecku kromě prostředků z UNHCR 352 milionů EUR na záležitosti migrační krize a ještě 509 milionů EUR na podporu odpovídajících programů do roku 2020. Počítalo se s tím, že migranti budou dostávat měsíčně až 399 EUR hotově a odpovědnost za jejich umístění a udržování má Národní centrum pro sociální solidaritu (EKKA) spolu s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Avšak zvláštní představitel řecké vlády pro běžence Kiritsis uvedl: „V Evropské komisi si mohou ohledně počtů říkat co chtějí, ale realita je naprosto jiná. Evropské peníze nejdou vládě Řecka, ale polovinou z nich jsou placeny západní nevládní organizace pracující s migranty.“

Náměstek ministra pro ochranu občanů Kumutsakos vyzval EU, aby vytvořila nové mechanismy „zaměřené na jedné straně na spravedlivé rozdělení migrantů a na druhou stranu na efektivnější politiku jejich vracení“. Řekl, že „Řecko už své možnosti vyčerpalo“.
Řecko silně snížilo příspěvky migrantům a některé kategorie už nedostávají nic. Dá se předpokládat značný růst kriminality. V místních sdělovadlech se probírá situace na ostrově Lesbos, kde je již více migrantů než místních, policie vyjíždí v posílených skupinách a je velmi ostražitá.

Převzato z Fondsk.ru

Outsidermedia

Klíčová slova: EU  | imigrace  | ekonomika  | Rusko  | USA  | Turecko
525 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Jste připraveni zemřít? Neokonzervativci řídící americkou zahraniční politiku soustřeďují současné své úsilí na likvidaci zbytku dosavadních dohod zaměřených na omezení zbrojeníČeská televize vede tažení proti držitelům zbraní a pomlouvá je. ČT konkrétně šíří dezinformace a fake news ohledně zločinů spáchaných legálně drženou zbraníBakala i expremiér Sobotka podle našeho názoru patří před soud. Co bylo ukradeno, musí být vráceno!Odmítáme, aby slušní lidé živili nepřizpůsobivé, a odmítá, aby nepřizpůsobiví obtěžovali slušné lidi, kteří pracují!Každý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…

euServer.cz

Rasputina na PutinaŽe Praha volí jako rozšířený ústav pro choromyslné, je věcí známou a ostatním lidem českým , moravským i slezským svorně proklínanou

ePortal.cz

Rebelie lhářů. Vzpoura proti neexistujícímu „šestému masovému vymírání“ODS na cestě od modré k červené. K tomu můžeme ještě přičíst návštěvu předsedy ODS Petra Fialy v Řeporyjích, kam přijel podpořit místního hulváta Pavla Novotného

Eurabia.cz

Turecko ukradlo další část území Kypru a EU drží hubu a krok. Asi má strach z Turka?Slovinsko: Imigranti šlohli auto a hned bourali

FreeGlobe.cz

Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxiTak tohle nedokážete! Greta prý vidí oxid uhličitý pouhým okem!

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Klaus ml. má vztek. Jde o uprchlíky. A udeřil na Fialovu ODSPedofilie „není nic trestného“. A Havel... Pavel Novotný si oblékl uniformu a překonal vše, co kdy doposud řekl
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění