reklama

USA jako světový hegemon skončily

Autor: odjinud | Publikováno: 17.10.2019 | Rubrika: Politika
USA

Třicátého září bývalý předseda vlády Slovenské republiky Ján Čarnogurský zveřejnil na svém Facebooku post, ve kterém okomentoval současné stanovisko USA ve světové politice. 

Na začátku komentáře Čarnogurský odkázal na dvě statistiky. Podle jedné z nich země BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína, JAR) již v roce 2015 překonaly v objemu hospodářství země G7 (USA, Velká Británie, Německo, Francie, Itálie, Kanada, Japonsko).

„Podle druhé statistiky nějaká americká agentura dělala průzkum veřejného mínění v Evropě ohledně otázek zahraniční politiky. Na otázku „Kdyby vypukla válka mezi USA a Ruskem, na které straně by měla stát vaše země?“ si 20 % respondentů na Slovensku přálo, abychom stáli na ruské straně a jen 6 % (nebo 8 %?), abychom stáli na americké straně. To je nejvíce v Evropě. (…) Většina si přála, a to nejen na Slovensku, ale ve všech zkoumaných zemích, abychom se do toho nemíchali,“ uvedl.

Kromě toho Čarnogurský ve svém příspěvku také připomněl, že jemenské hnutí Hútíové, které podporuje Írán, zaútočilo pomocí dronů na ropná zařízení v Saúdské Arábii a polovinu jich zničilo.

„Saúdská Arábie před tím nakoupila za miliardy dolarů americký protiraketový systém Patriot, který totálně selhal. Pro srovnání, na ruskou leteckou základnu Hmímím v Sýrii pravidelně útočí drony islámských teroristů, ale zatím bezúspěšně. V ruské televizní show Večer s Vladimirem Solovjevem izraelský expert Jakov Kedmi řekl, že si USA nemohou dovolit zaútočit na Írán, protože nemají tak silnou armádu, aby jej bleskově porazily. Během války s Íránem by zcela uvolnily ruce Číně na Dálném východě, která by ho ovládla,“ pokračoval.

Jak sám bývalý předseda vlády píše, jde jen o pár perliček ze světové politické scény. A následně vyjádřil i svůj pohled na věc.

„USA jako světový hegemon skončily. Kdy už si to evropští a slovenští politici uvědomí a odváží se to říci nahlas,“ napsal Čarnogurský.

Reakce na sociální síti


Na post Čarnogurského okamžitě reagovali jeho sledující, kteří velmi aktivně komentovali jeho slova.

„Děkujeme, pane Čarnogurský, za vaše aktivity. Byl bych velmi rád, kdybyste se spojil s panem Matovičem nebo panem Kolářem v příštích parlamentních volbách a přeorientoval je a jejich strany na větší vstřícnost vůči Rusku a celkově Asii. Velmi by prospělo, aby Směr už nevyhrál a aby tyto strany měly šanci, protože pokud nezmění v OĽaNO a v Jsme Rodina, případně v SaS, rétoriku vůči Rusku a nepřestanou piedestalizovat EU a NATO, obávám se, že volby nevyhrají, protože jejich prozápadní orientace mnoha lidem velmi vadí. A tím se mafie na Slovensku zakoření asi už navždy. Byli byste tak laskavý a dal se s nimi do spolupráce a přivedl je k rozumu? Předem vám děkuji a zdravím vás. Všechno dobré,“ napsal jeden z uživatelů.

Další z nich se pokusil odpovědět na otázku expředsedy země, kdy si tuto skutečnost o USA evropští a slovenští politici uvědomí a odváží se to nahlas říci. „1. Když budou svobodní, 2. Když budou moudří, 3. Když se přestanou bát jít za posláním vlastní duše, ať už národní nebo individuální – tedy když uvěří,“ napsal další.

Čarnogurský přirovnal smlouvu Slovenska s USA ke smlouvě s nacistickým Německem

V dubnu Čarnogurský okomentoval v rozhovoru pro portál srspol.sk návrh smlouvy mezi Slovenskem a Spojenými státy, který se týkal dočasného pobytu amerických vojsk na slovenském území. Domnívá se totiž, že je daná smlouva srovnatelná se smlouvou s nacistickým Německem. A možná, že je dle něj dokonce i horší.

„Je tedy jasné, že smlouva více omezuje svrchovanost Slovenska než Ochranná smlouva s nacistickým Německem. Vztahuje se také na větší území, na celé Slovensko. Pokud ji Slovensko podepíše, nepochybně se stane cílem ruských raket. Pokud ji Slovensko podepíše, Američanů nás zbaví jen násilí, jehož obětí se staneme i my. Ale ti, kteří ji podepíší, ponesou odpovědnost jako ti, kteří podepsali v březnu roku 1939 Ochrannou smlouvu,“ upozornil tehdy Čarnogurský.

Zdroj: snews.com

Klíčová slova: Rusko  | USA
1327 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Islámského teroristu z Londýna, který vraždil na London Bridge, vydávali za úspěch převýchovy! ODS, lidovci, STAN, TOP 09, Piráti i ČSSD a ANO de facto prosazují cenzuru internetu a potlačení svobody slovaMusíme bránit svobodu a demokracii, proti těm, kteří chtějí státní orgány zneužívat pro potírání opozice a jiných názorů!Chcete, aby EUportal.cz dále vycházel? Za svobodu a bezpečnost je potřeba něco obětovat...Skutečný necenzurovaný životopis Tomáše Halíka. No to si tedy počtete. Fakt

euServer.cz

Mám pro premiéra Babiše dvě zprávyTa nejhrubší protiruská propaganda v České televizi... Aneb právo Krymu na odtržení od Ukrajiny

ePortal.cz

Čtenáři a přátelé Eportalu, podpořte nás prosím, nebo ukončíme činnostProdej kovů ze státních hmotných rezerv je naším bezpečnostním ohrožením.

Eurabia.cz

Totální selhání českých bezpečnostních složek v Ostravě? Jak by nás ubránili pří útoku islámských teroristů?!I Norsko pláče nad imigračním výdělkem

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Krach! Rada ČT hodila Dvořákovi rozpočet na hlavu. Info o dalším vývojiSračka, hnůj, děvka! Chvilkaři řádili: FOTO, jak dopadla Praha. To budete koukat
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění