No nekup to! Předražené, nekvalitní a hlučné vrtulníky z USA? Babiš: Ano, samozřejmě! Že nemají kolečka a je v nich zima? Tím líp! A bez výběrového řízení! Patolízalství za 10 miliard. Nechce je ani americká armáda

Autor: Ondřej Höppner | Publikováno: 28.10.2019 | Rubrika: Zamyšlení
babis

Ani armáda USA je nechce, takže kam s nimi? Nákup 12 amerických vrtulníků Venom a Viper od firmy Bell domluvil český premiér Andrej Babiš na návštěvě amerického prezidenta Donalda Trumpa letos v březnu. Chceš fotečku s americkým prezidentem? Tak si kup předražené a hlučné americké vrtulníky. Fotoset cca 10 miliard.


Do té doby byla největším favoritem na dodávku vrtulníků pro českou armádu italská firma Leonardo. Její vrtulníky jsou nejen lepší než ty americké, ale také o více než polovinu levnější. Smlouvu s Američany chce Babišův ministr obrany Metnar (ANO) podepsat do konce roku.

Poznámka: Bylo by dobré tento článek sdílet a přispět tak tomu, aby se to nestalo.


FOTO ZA 10 MILIARD. Prezident USA Donald Trump prodal českému premiérovi Andreji Babišovi americké vrtulníky během schůzky v Bílém domě letos v březnu. Do té doby byla hlavní favoritem na dodávku 12 vrtulníků italská firma Leonardo.


Americké vrtulníky Bell stojí 14,6 miliard korun, ty italské pouhých 7 miliard. Americká cena přitom není zdaleka konečná a s různými dodělávkami a školeními se může vyšplhat až na 30 miliard korun.

Ve vrtulnících Bell je zima, nemají kolečka a dělají takový hluk, že se bouří místní obyvatelé u výcvikového střediska v Texasu. U nás by zřejmě byly takto postižené pražské Kbely, kde je letiště.


Americký vrtulník Venom UH-1Y. Nemá kolečka, prý to nevadí, dají se přidělat. Původně jsou určené pro podporu námořní pěchoty, tedy na starty z paluby lodí.


Sama armáda USA tyto vrtulníky Bell nechce a při posledním nákupu (modernizaci) dala přednost variantě vrtulníků italské firmy Leonardo ve spojení i s firmou Boeing. Obří kontrakt za 2 miliardy dolarů (50 miliard korun) podepsali loni v září.

O obřík kontraktu armády USA s italskou firmou Leonardo na nákup vrtulníků ZDE


Dělají takový randál, až se lidé bouří

Velký problém vrtulníků Bell je hlučnost. U nás by byly takto postižené pražské Kbely. Jak říkají obyvatelé Tarrant County nedaleko Dallasu (Texas), kde má firma Bell sídlo a výcvikovou základnu: “Dělají takový randál, že ani nemůžeme ven. Ten strašný hluk je slyšíte, i když vám vrtulníky nelétají přímo nad hlavou.”


 

“Je to strašně frustrující, opravdu nevím, co mám dělat. Budu se muset odstěhovat,” řekla televizi CBS obyvatelka městečka Tarrant paní Cindy Mc Laughlin. “Trpí tím všichni, dospělí, důchodci, děti i tělesně postižení. To se prostě nedá vydržet,” dodává paní Cindy.

Video o zoufalá obyvatelích Tarrant County též ZDE


V Tarrant County vznikla kvůli hlučným vrtulníkům Bell občanská iniciativa, která volá po zrušení letů. Firma Bell slíbila, že se pokusí s hlukem něco udělat, ale nestalo se nic.

12 amerických vrtulníků Bell by mělo v České republice základnu zřejmě na letišti Praha – Kbely, kde žije 6 tisíc obyvatel.


Je v nich zima a nemají kolečka

Ve velkých mrazech, kdy vrtulníky Bell zůstanou stát v hangárech, jsou italské schopny akce. Ve strojích Bell je navíc zima.


Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) se svým šéfem Andrejem Babišem. Poslouchá na slovo. Ostatně je bývalým příslušníkem pohotovostního pluku SBN (1988-89)

Česká strana po vyřazení italských vrtulníků sestavila “potěmkinovu” komisi, kde vybírala jen mezi dvěma nabídkami vrtulníků od amerických dodavatelů. O tom, že šlo především o zastírací manévr, svědčí toto vyjádření výběrové člena komise:

„Zima nevadí. Kdyby mi nějaký voják řekl, že nikam neletí, protože mu bude zima, tak bych s ním do války jít nechtěl,“ říká k tomu člen komise, který americké vrtulníky “vybírala” a pilot vrtulníku plukovník Miloslav Synek.

Další problém je ten, že vrtulníky Bell nemají kolečka, ale tzv. lyžiny (lyže). „To nám nevadí. Pro pohyb po letišti se jednoduše kolečka přidělají,“ dodal Synek. Komisi nevadí ani fakt, že jsou americké stroje určeny primárně pro námořní pěchotu.


Havárie vrtulníku Bell 525 v červenci 2016. Zahynuli při ní oba testovací piloti.

Vrtulník firmy Bell měl před třemi lety nehodu, při které zahynuli oba testovací piloti. Příčinou byli vibrace stroje. ZDE


Podezřelé “výběrové řízení”

K výběru vrtulníků Bell došlo za velmi podivných okolností. Výběrového řízení se vůbec nezúčastnily. O dodávky kromě Italů ucházeli Němci a Jihokorejci. Letos v červnu však předal americký velvyslanec se strašidelným jménem Stephen King ministrovi obrany Lubomírovi Metnarovi obálku se dvěma nabídkami:

1) Back Hawk (americká firma Sikorsky)
2) Venom a Viper (americká firma Bell)

V tu chvíli šel celý tendr i s italským favoritem do koše a vybíralo se jen mezi dvěma americkými firmami. Vrtulníky tak nebyly vybrány na základě výběrového řízení, ale po politické dohodě. Přitom nejde o žádné troškaření. Řeč je o desítkách miliard korun vyhozených z okna.


Naprostá špička: Víceúčelový vrtulník AW139 firmy Leonardo


Ministerstvo obrany, které řídí spolustraník premiéra Babiše pan Lubomír Metnar (bývalý příslušník SNB, nyní za ANO), chce podepsat smlouvu s Američany do konce roku. První stroj firmy Bell by k nám měl přiletět až v roce 2023. Tedy ne letos, nebo napřesrok, ale až za čtyři roky. Jejda.


Velký průšvih

Nákup amerických stroj předznamená osud vrtulníků v Česku na desítky let dopředu. Evropská unie s novým vedením (Ursula von Leyen, bývalá ministryně obrany Německa) přitom razí cestu vlastní armády a nákupu zbraní od evropských zbrojařských firem.

Česká republika tak kupuje osm nevhodných amerických víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové AH-1Z Viper od firmy Bell za předražených 14,5 miliardy korun ve zcela nevhodnou dobu.

Prezident USA Donald Trump si namazal Babiše na chleba. Firma Bell zatím sponzoruje americký fotbal, ale množí se hlasy, že má finanční potíže… Česká zakázka je tak pro firmu Bell vítanou vzpruhou, kterou zaplatí daňoví poplatníci České republiky.

Klíčová slova: armáda  | Babiš  | USA
1335 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Viktor Orbán prohlásil, že středoevropské národy by se měly semknout, aby zachovaly své křesťanské kořeny v době, kdy západní Evropa experimentuje s homosexualismem, přistěhovalectvím a ateismemDalší buzerace z Bruselu...‚Bílé privilegium‘? Bílé děti z pracující třídy jsou v britském školském systému nejznevýhodněnější, jelikož systém upřednostňuje menšinyPodpořte prosím EUportal.czDnes je snadné prohlásiti se v souladu s vlastními pocity za osobu opačného pohlaví, případně některého z dalších 57 neopačných pohlaví. I my můžeme respektovat, že se pan Vystrčil cítí být Taiwancem...

euServer.cz

Nepodmíněný příjem? – Cesta do pekelÚtok na Navalného nebo na naši první signální soustavu?

ePortal.cz

Pomozte nám, prosímPovinná solidarita: Necháme se raději podplatit - nebo donutit? Orwellův newspeak. Bude EU kšeftovat s "bílým" masem?

Eurabia.cz

Lyon: Řeznictví s vepřovým napadli imigranti plynemFrancie: Tatínek má z teroristického synka radost !

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Miláček Západu Navalný je lhář a skončil v exekuci za své lži ...Mýtus malé produktivity Čechů aneb jak český otrok dře na německý blahobyt

ParlamentniListy.cz

To česká média zvorala. Musí se omlouvat. Útok na Trumpa se vymstilVy sobci! Je mi zle! Umělec, co trpí s covidem, má drsný vzkaz
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění