Saúdská Arábie se stává proruskou. Návštěva Vladimira Putina dne 14. října v Saúdské Arábii ukazuje, že se svazky s Ruskem upevňují i přes silný vliv USA na Rijád. Zde je vysvětlení

Autor: odjinud | Publikováno: 31.10.2019 | Rubrika: Politika
rusko

Návštěva Vladimira Putina dne 14. října v Saúdské Arábii ukazuje, že se svazky s Ruskem upevňují i přes silný vliv USA na Rijád. Vede to k tomu, že Rusko, které není členem OPEC, se připojilo k hlavnímu členu organizace – Saúdské Arábii. K vytvoření aliance OPEC+ došlo za účelem udržování cen ropy prostřednictvím omezení těžby. Užitek z toho mají obě strany, obě doplňují pravidelně svoji státní pokladnu.

Moskva se zachovala moudře, když se veřejně neprobírala saúdským špinavým prádlem ve věci vraždy novináře Džamála Chašúkdžího a záležitost označila za vnitřní věc Saúdské Arábie. Korunní princ Salman má v paměti stisk ruky s Putinem na G20, když pobouření liberálové světa dělali obstrukce.

Po napadení rafinérie v Saúdské Arábii dal Trump jasně najevo, že nehodlá vstoupit do války s Íránem, aby chránil Rijád. Jeho nedávné rozhodnutí na odvelení amerického kontingentu ze Sýrie vyvolává obavy saúdského prince, že se Washington může brzy stejně rozhodnout ve věci války v Jemenu.

Vladimír Putin je ve světě považován za tvůrce a nikoliv za ničitele. Arabským mediím řekl, že může sehrát kladnou roli při zmírnění napětí mezi Rijádem a Theránem, protože má s oběma zeměmi dobré vztahy.

Na setkáních v Saúdské Arábii posuzuje ruský prezident pokračování dohody OPEC+, podle které se těžba ropy od ledna snížila na 1,2 miliony barelů za den. Cena ropy se tak stabilizovala na 60 dolarů za barel. Obě strany by měly podepsat dohodu na více než 2 miliardy dolarů, včetně společných investic státního ropného gigantu Saudi Aramco a ruského fondu přímých investic (RFPI).

V roce 2017 byl vytvořen společný rusko-saúdský investiční fond se společným kapitálem 6 miliard dolarů. Příkladem spolupráce je společná investice do ruského výrobce čerpadel Novomet. Patří do jednoho z hlavních odvětví a vyrábí čerpadla pro Saudi Aramco. Ruský holding Sibur zamýšlí vybudovat v Saúdské Arábii petrochemický celek s investicí 1 miliarda dolarů.

Šéf RFPI Dmitrijev řekl, že řada ruských investorů se zajímá o počáteční veřejnou nabídku akcií Aramco, která je v plánu. Má jít o prodej jednoho až dvou procent akcií v místním obchodování v listopadu, před mezinárodní nabídkou. Ministr energetiky Novak informoval, že se Gazprom zajímá o spolupráci s firmami Saúdské Arábie v oblasti těžby přírodního plynu.

Po změkčení požadavků na přítomnost škůdců v dovážené pšenici se pro ni otevřel saúdský trh. Ruská pšenice se může stát nejvíce konkurenceschopnou vzhledem ke své ceně a může vytlačit ze saúdského trhu Německo, Francii, Litvu, Polsko a Lotyšsko.

Podle profesora Grigorije Kosače z katedry současného Východu Ruské státní univerzity pro humanitární vědy dochází k Putinově druhé návštěvě Saúdské Arábie za 12 let po první proto, že mezi oběma stálo období jiného prezidenta. Pro arabská media Kosač uvedl, že Putin „vynaložil všemožné úsilí na to, by neřekl nic špatného o Íránu“, a proto sdělil, že neví kdo útočil na rafinérii Saudi Aramco. Profesor poznamenal: „Pro Rusko je Írán principiálně důležitý, nakonec je to spojenec a současně odpůrce v Sýrii a v principu v blízkovýchodní věci. Proto nemůže Putin otevřeně říci, zda Írán stojí nebo nestojí za tímto útokem.“ A dále: „Politická vůle obou stran, Ruska i Saúdské Arábie spočívá v tom, že bez ohledu na politické neshody, a je jich mnoho (Írán, Sýrie, Jemen), jedna i druhá strana usilují o rozvoj hospodářských i kulturních vztahů a tyto neshody překonávají.

Převzato z Pravda.ru

Klíčová slova: Rusko
1250 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Deset bodů, proč už nepotřebujeme NATOČtyřiačtyřicetiletý profesionální záchranář Petr G. byl v Kraslicích na Sokolovsku málem umlácen k smrti třemi nepřizpůsobivými Romy...Chcete, aby imigranti a suníčkářská lůza rabovali i v našich městech?EUROKOMISAŘKA PRO ROVNOST TROUBÍ DO BOJE PROTI NORMÁLNÍ RODINĚ. Vše se točilo kolem utrpení LGBT+ komunity...Sluníčkáři požadují odstranění soch a obrazů „bílého Ježíše“. Prý se jedná o rasismus

euServer.cz

Evropská komise vypracovala další dokument, jenž počítá s rozmísťováním migrantů do členských zemí, které bude možno provádět i bez jejich souhlasu. Solidaritu si v EU prostě rozvracet nedámeEvropská komise vyvíjí iniciativu, která má dosáhnout toho, aby se internetem šířila pravda, pouze pravda a nic než pravda... Splnění tohoto plánu garantuje Věra Jourová

ePortal.cz

Sluníčkáři chtějí vyvolat anarchii a urychlují svou revoluci a totální převzetí moci. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneForum 24 a Hlídací pes. Dva dezinformační weby, které si hrají na arbitra pravdy, peskují ty druhé a jiný názor než svůj označují za fake news. Sami ale fake news pilně šíří

Eurabia.cz

Trump: V USA se objevil nový krajně levicový fašizmus!Austrálie odrazila nájezd imigrantů

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Byl zprovozněn nový most mezi Ruskem a ČínouTakže když potřebují zničit Trumpa, tak kvůli tomu zničí i USA?

ParlamentniListy.cz

Ondřej Hejma a Xaver o Witowské z ČT. Na tenkém ledě. Zas bude zleDominik Hašek už nejde na koncert Jarka Nohavici. Proč? Začalo to černochy
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění