Když už ten starý (dobrý) svět přestal bořit komunismus tím, že skončil, začal tuto destrukci Západ dělat sám

Autor: Václav Klaus | Publikováno: 3.11.2019 | Rubrika: Zamyšlení
argonath3

Na počátku 90. let bych to tak jistě nevěděl, ale teď je jasné, že už dávno není základním tématem naší současnosti to, že skončil komunismus. Neměli bychom nikomu dovolovat, aby to ještě pořád tvrdil a zakládal na tom svou dnešní politickou kariéru. 

Neexistenci komunismu dnes už považujeme za samozřejmost, jakkoli se něco takového v roce 1989 samozřejmostí zdát nemohlo. Daleko důležitější pro náš dnešek je to, že se řada zcela zásadních, našimi generacemi za konstantu považovaných lidských postojů a norem chování v uplynulých třiceti letech výrazně změnila. Z konstant se staly „variables“. Nikoli kvůli konci komunismu. Právě o těchto změnách je do značné míry tento můj text. 

Revoluce po revoluci 

S obavami sleduji nárůst zcela nových, k nové ztrátě lidské svobody směřujících tendencí, které mne znepokojují, ne-li děsí (a které mne v 80. letech ani nenapadly). Za toto – z pohledu historie relativně krátké – období bylo, navíc zrychlujícím se tempem a bez jakékoli přímé souvislosti s naším domácím vývojem, zpochybněno mnoho dosavadních, v průběhu staletí a tisíciletí evolučně vzniklých pevných bodů lidské společnosti. Za nejvýznamnější z nich považuji revoluci v pojetí člověka (muže a ženy), revoluci v pohledu na rodinu, revoluci v názoru na stát (který v průběhu našich životů přestal být považován za základní rámec organizace lidské společnosti). 

Pohlaví člověka je pro mnoho progresivistů či pokrokářů (a pro s nimi spřažený mediální mainstream) už jen „umělý konstrukt“. Tradiční rodina začíná být považována za anachronismus a je všemi silami potlačována (náhradními „registrovanými“ partnerstvími na straně jedné, ambicemi moderního státu – v extrémní variantě norského Barnevernetu – svévolně odebírat děti rodičům na straně druhé). Národní stát je považován za dávno překonaný relikt minulých staletí (v nichž došlo k historicky unikátnímu vzniku národních nebo kolem dominantního národa vytvořených států a spolu s nimi ke vzniku demokracie). 

Dlouhou dobu byl názor na tyto základní aspekty lidské společnosti v podstatě nesporný, alespoň v její západní variantě. Jedince, rodinu a stát jsme považovali za tři základní nezpochybnitelné entity lidské společnosti. To, co se s touto triádou děje dnes, je zásadním zlomem, kterému se bohužel brání už jen menšina z nás. Mlčící většina sice nevěřícně kroutí hlavou, ale stala se – bombardována záplavou ji zahlcujících, málo srozumitelných informací – vůči tomu indiferentní, ne-li lhostejnou. Mlčí, protože nechce být považována za hloupou, nechápající moderní trendy, zpátečnickou. 

Čtěte ZDE: Západ: Od komunismu k progresivní zkáze. Spadli jsme do maléru. Věční bojovníci studených válek. Globální "sametovka" je už nevratná? Kladivo na lidské hodnoty. Opět na osudové křižovatce

Ostražitost zmizela 

Má i nemá to souvislost s komunismem, resp. s prožitkem komunismu. Komunismus nám mnoho vzal, ale svou myšlenkovou i faktickou uzavřeností (železná opona) a svými autarkními tendencemi nás před vpádem moderního či postmoderního uvažování – zdánlivě paradoxně – bránil. O to méně jsme na vpád progresivismu byli po konci komunismu připraveni. 

Troufám si říci, že jsme byli v roce 1989 jakž takž připraveni na přijetí tradičního, už tehdy v jednotlivostech opouštěného západního modelu společnosti, tak jak dominantně existoval před rokem 1989, ale na dálku jsme dobře neviděli změny, které tam už tehdy probíhaly. Nebyli jsme připraveni na posuny, které v té době začaly na Západě narůstat – hrozba komunismu je i na Západě do té doby držela pod pokličkou a nedovolila jim, aby se plně rozvinuly. 

Západ přece jenom býval do roku 1989 trochu ostražitý (nedovolil si být úplně bezstarostný), pádem komunismu však jakákoli ostražitost zmizela. Všechno začalo být dovoleno. I bourat starý svět. Bourat starý svět chtěl v předcházejících dekádách hlavně komunismus, a proto musel Západ starý svět chtě nechtě bránit. To však pádem Berlínské zdi skončilo. Když už ten starý (dobrý) svět přestal bořit komunismus tím, že skončil, začal tuto destrukci Západ dělat sám. 

Tato destrukce Západu, resp. změna podstaty starého světa, je dnes uskutečňována v mnoha oblastech. Kde je ta změna největší, resp. kde nás nejvíce trápí a kde na nás – kteří jsme s takovým elánem a nadějí vykročili po listopadu 1989 do najednou svobodného světa – nejvíce doléhá?

Text je částí první kapitoly knihy Václava Klause k výročí roku 1989 s názvem „Třicet let cesty ke svobodě. Ale i zpět“. Zdroj.

Klíčová slova: nový světový řád  | Klaus  | neomarxismus
1476 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

A tak zme se opět stali pitomcama, jako už mnohokrat, tentokrat ovšem před očima celeho světa...Ale aji ta prostytutka, kera prodava sama sebe, za to dostane jakusik protihodnotuChcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?Tři měsíce po nástupu Bidena do úřadu hrozí v Evropě válka. NATO si zaslouží, aby se ztratilo ze světaZvrácený pastýř papež František. Ničí Církev a fakticky kryje korupční a hospodářské zločiny i sexuálně zvrácené biskupy i kněžíJsme kolonií západu

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavit

Eurabia.cz

Akce Vrbětice byla zřejmě "konzultována" spíše s USA než s EUArgentina spouští výrobu Sputniku

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Takto mluvit s Ruskem nemá smysl, ozvalo se z Moskvy. A to ještě netušili, co schválí český SenátUmělci mluví: „Rusko nás obsadí za 23 minut, do pr...” sekl Ivan Vyskočil. Jiní naženou Kremlu hrůzu
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění