Židé i křesťané společně připomenou výročí transportů v Plzni

Autor: Redakce | Publikováno: 9.1.2008 | Rubrika: ShortNews
Znak 01

Výročí prvního transportu plzeňských Židů do koncentračního  tábora si 18. ledna 2008 křesťané v Plzni připomenou společnou modlitbou  v katedrále. O den později se připojí k pietnímu shromáždění před Velkou  synagogou.


Památku zavražděných plzeňských Židů uctí v pátek 18. ledna 2008 od 18  hodin křesťané při vzpomínkovém modlitebním shromáždění v katedrále sv.  Bartoloměje na Náměstí Republiky v Plzni. Bohoslužbu povede biskup  František Radkovský za účasti představitelů plzeňských křesťanských  církví a zástupců židovské obce. V tento den před 66 lety proběhl první  transport židovských spoluobčanů do koncentračního tábora. Následovaly další dva 22. a 26.1. Během nich bylo odvlečeno do Terezína 2605 Židů.  Pouze 112 z nich se po válce vrátilo domů.


 Na bohoslužbu naváže v učebnách plzeňského biskupství (Náměstí Republiky  35) od 19 hodin přednáška Radovana Kodery s názvem „Osudy zmizelých“.  Události z roku 1942 budou ilustrovat rovněž dobové fotografie.


 „Jsme solidární s našimi židovskými spoluobčany nejen proto, že jsme  obyvateli jednoho města, ale také proto, že je vnímáme jako naše starší  bratry a sestry ve víře,“ říká plzeňský římskokatolický biskup František  Radkovský. Křesťané při bohoslužbě připomenou události z roku 1942,  které přinesly utrpení tisícům lidí. Pokojnou vzpomínkou a modlitbou se  chtějí postavit proti šíření nenávisti, antisemitismu a extremismu v  české společnosti. „Společnost, která zapomíná, riskuje, že se zlé věci  mohou opakovat,“ zdůrazňuje předseda Plzeňské ekumeny pastor Karel Řežábek.


 O den později, v sobotu 19. ledna 2008, se křesťané připojí k pietnímu  shromáždění, které Židovská obec v Plzni pořádá od 14 hodin před Velkou  synagogou v Sadech pětatřicátníků. Po jeho skončení přítomní přejdou v  průvodu do katedrály, kde symbolickým zapálením svící shromáždění  završí. Pořadatelé zvou každého, kdo chce svou účastí uctít památku  obětí nacistické genocidy a současně vyjádřit nesouhlas s narůstajícími  aktivitami neonacistů v České republice.

Karel Šimr – mluvčí akce a farář Českobratrské církve evangelické

 -
 V sobotu 19. ledna se před Velkou synagogou v Plzni možná setkají dva průvody – pochod neonacistů a vzpomínkové shromáždění k příležitosti prvního transportu plzeňských Židů do koncentračního tábora v Terezíně.  Co se vlastně v Plzni 18. ledna 1942 stalo a co se v ní bude dít po 66  letech? Kde leží kořeny historického i současného českého antisemitismu? A jak můžeme jeho zlu společně čelit? Odpovědi na tyto a další otázky  budeme hledat v Pátečním azylu s vedoucí Katedry blízkovýchodních studií  Západočeské univerzity Věrou Tydlitátovou, její kolegyní Alenou Hanzovou a panem Jiřím Löwym, místopředsedou Židovské obce v Plzni. Ptát se bude  na vlnách Českého rozhlasu Plzeň 11. ledna po 21. hodině Karel Šimr.

5246 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Pro-migračního francouzského aktivistu zamordoval migrant, se kterým spalSpojené národy ovládnuté gender ideologií vyhlašují za politicky nekorektní říkat „manžel“ nebo „manželka“Bez Vás nepřežijeme...Panna Marie se naklonovala a Ježíš byl transsexuál, objevili v pokrokovém ŠvédskuŽerte brouky, vyhlašuje nová pokroková potravinová politika EU prosazující méně masa a více alternativních proteinů

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaV tomto půlbilionovém plánu EU se skrývá naprosto fantastický korupční potenciál...

Eurabia.cz

Vláda Itálie odsouhlasila Kataru ideologickou kontrolu nad muslimskou komunitou ve své zemi ...Před pár dny Česká televize v dětském vysílání vyzvala děti, aby oslavily islám

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruska vláda zahájila rozsáhlý program finanční podpory pro rodiny postižené koronaviremPrezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinit

ParlamentniListy.cz

EU jako Hitler? Jaroslav Bašta připomněl projev z roku 1938, ze kterého mrazíManažer ČT vůbec poprvé ke konkrétním pořadům. Škrt. Škrt. Taky škrt. Zrušit. Co to zase je? Kulový, ať jdou k lopatě!
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění