Židé i křesťané společně připomenou výročí transportů v Plzni

Autor: Redakce | Publikováno: 9.1.2008 | Rubrika: ShortNews
Znak 01

Výročí prvního transportu plzeňských Židů do koncentračního  tábora si 18. ledna 2008 křesťané v Plzni připomenou společnou modlitbou  v katedrále. O den později se připojí k pietnímu shromáždění před Velkou  synagogou.


Památku zavražděných plzeňských Židů uctí v pátek 18. ledna 2008 od 18  hodin křesťané při vzpomínkovém modlitebním shromáždění v katedrále sv.  Bartoloměje na Náměstí Republiky v Plzni. Bohoslužbu povede biskup  František Radkovský za účasti představitelů plzeňských křesťanských  církví a zástupců židovské obce. V tento den před 66 lety proběhl první  transport židovských spoluobčanů do koncentračního tábora. Následovaly další dva 22. a 26.1. Během nich bylo odvlečeno do Terezína 2605 Židů.  Pouze 112 z nich se po válce vrátilo domů.


 Na bohoslužbu naváže v učebnách plzeňského biskupství (Náměstí Republiky  35) od 19 hodin přednáška Radovana Kodery s názvem „Osudy zmizelých“.  Události z roku 1942 budou ilustrovat rovněž dobové fotografie.


 „Jsme solidární s našimi židovskými spoluobčany nejen proto, že jsme  obyvateli jednoho města, ale také proto, že je vnímáme jako naše starší  bratry a sestry ve víře,“ říká plzeňský římskokatolický biskup František  Radkovský. Křesťané při bohoslužbě připomenou události z roku 1942,  které přinesly utrpení tisícům lidí. Pokojnou vzpomínkou a modlitbou se  chtějí postavit proti šíření nenávisti, antisemitismu a extremismu v  české společnosti. „Společnost, která zapomíná, riskuje, že se zlé věci  mohou opakovat,“ zdůrazňuje předseda Plzeňské ekumeny pastor Karel Řežábek.


 O den později, v sobotu 19. ledna 2008, se křesťané připojí k pietnímu  shromáždění, které Židovská obec v Plzni pořádá od 14 hodin před Velkou  synagogou v Sadech pětatřicátníků. Po jeho skončení přítomní přejdou v  průvodu do katedrály, kde symbolickým zapálením svící shromáždění  završí. Pořadatelé zvou každého, kdo chce svou účastí uctít památku  obětí nacistické genocidy a současně vyjádřit nesouhlas s narůstajícími  aktivitami neonacistů v České republice.

Karel Šimr – mluvčí akce a farář Českobratrské církve evangelické

 -
 V sobotu 19. ledna se před Velkou synagogou v Plzni možná setkají dva průvody – pochod neonacistů a vzpomínkové shromáždění k příležitosti prvního transportu plzeňských Židů do koncentračního tábora v Terezíně.  Co se vlastně v Plzni 18. ledna 1942 stalo a co se v ní bude dít po 66  letech? Kde leží kořeny historického i současného českého antisemitismu? A jak můžeme jeho zlu společně čelit? Odpovědi na tyto a další otázky  budeme hledat v Pátečním azylu s vedoucí Katedry blízkovýchodních studií  Západočeské univerzity Věrou Tydlitátovou, její kolegyní Alenou Hanzovou a panem Jiřím Löwym, místopředsedou Židovské obce v Plzni. Ptát se bude  na vlnách Českého rozhlasu Plzeň 11. ledna po 21. hodině Karel Šimr.

5042 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Konec Ukrajiny: Jak Rotschildové zničili „nezávislou“ během několika letStrašné. Afričtí imigranti prodávají na ulicích drogy a ještě se lidem vysmívají. Podívejte seNezletilí imigranti hromadně znásilnili 14-leté děvče. Máme tady děsivou ukázku toho, co by se mohlo stát, kdyby se europoslankyni KDU-ČSL Šojdrové podařilo prosadit přijetí „syrských sirotků“Pozadí manipulovaného převratu 17. listopadu 1989. Havel byl člověk, který vlastně nikdy nepracoval, který si rád užíval alkoholu a sexu a který se nechal manipulovat svými přáteli Clintonem a AlbrightovouImigrantské „děti" hromadně znásilnily 14-letou dívku. Inspirace pro "sirotky" Šojdrové?

euServer.cz

Presstituce není jen zaměstnání, ale také stav duchaPoliticko-rozvratná činnost „Člověka v tísni“

ePortal.cz

Kdyby stát nevyhazoval šest miliard do luftu, aby si někteří mohli vozit zadky zadarmo, a namísto toho jimi financoval ČT, měli bychom VŠICHNI tu příšernou televizi aspoň zadarmoZměny zákonů z dílny ministerstva vnitra prospívají ČSSD a nikoliv občanům

Eurabia.cz

Video: Napadení při akci pálení koránu v NorskuChorvatská policie na hranici zahájila na imigranty palbu

FreeGlobe.cz

Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školách

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Čím víc bude muslimů, tím větší bude jejich moc. Vlastimil Vondruška o budoucnosti Evropy„Jsou v pasti.“ Po Letné a oslavách: Erik Best sčítá a účtuje Milionu chvilek, novinářům a jiným. A vidí změnu
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění