Pomůže Švejnar Paroubkovi?

Autor: Jan Zahradil | Publikováno: 16.1.2008 | Rubrika: Zamyšlení
Paroubek

Od roku 2003, kdy z Pražského hradu zmizel Václav Havel, bloudí českou politikou malý, leč intelektuálně a mediálně vlivný sirotek v podobě bratrstva "Pravdy a lásky".

V posledních volbách vzala jeho část nejspíš zavděk zelenými. Jinak ale tato těkající vrstvička voličů nadále toužebně vyhlíží spasitele, který se zvenčí snese do (dle nich zabahněného) českého politického rybníku, aby jej konečně vyčistil. Co na tom, že to už párkrát nevyšlo, zkusme to znovu - říkají si. Že za takovým "mesiášstvím" často bývá chladný politický kalkul nebo konkrétní ekonomické zájmy? To emocemi zmítané "Pravdělásce" zpravidla buď nedojde, nebo si to nepřipustí.

Nyní přichází další adept na spasitele v řadě, Jan Švejnar. Pro tuto chvíli se zdá být ideálním koagulantem, jenž vysráží ve zmíněném rybníku z pár rozptýlených procent "Pravdylásky" cosi dočasně existujícího a zdánlivě nového.

Jiří Paroubek to ví a zde hledejme jeho motivy pro podporu Švejnarovy kandidatury. Paroubek se od nástupu do vysoké politiky netají chutí usednout v hradním křesle sám. K tomu potřebuje uspět v příštích volbách a poskládat prezidentskou koalici, která jej pak v roce 2013 dostrká ze Strakovky na Hrad. Paroubek věří, že spřízněný a jemu zavázaný prezident "předskokan" mu tento cíl usnadní.

Zároveň by se mu hodila nějaká "Švejnarparty", s níž by mohl v případě volebního úspěchu stvořit středolevou vládu, podobnou té Špidlově z roku 2002 ("Švejnarparty" by tam nahradila tehdejší US), místo vládnutí s komunisty. To by sice Paroubkovi vůbec nevadilo, ale v EU by takové spojení mnohým asi nevonělo - a Paroubek se přece nade všechno rád v EU líbí. A také postavení komunistů v Senátu bude vždy pro jeho prezidentskou ambici bezvýznamné.

Kámen úrazu je, že pro svůj záměr potřebuje Paroubek právě teď komunistické hlasy. A tak komunistům slibuje a tlačí, aby dali své hlasy Švejnarovi. V minulých dnech se k němu připojil exprezident Havel, při chuti konečně si vyřídit účty s rivalem Václavem Klausem. Ani jeden z nich nedodává, že komunisté by tím paradoxně resuscitovali havlovskou "Pravdulásku", vyrobili Paroubkovi možného koaličního partnera a místo touženého podílu na moci si pak nejspíš vysloužili další léta v opozici a možná nějakou tu ohlodanou kost z vládního stolu.

To vše navíc za předpokladu, který dnes není ničím než přáním - otcem myšlenky: totiž že se Paroubek udrží v čele své strany až do nových voleb a že je vyhraje. Pokud ne, nic z uvedeného neplatí. Stratégům KSČM sice do hlav nevidím, ale řekněte - být jimi, vsadili byste na takovouto "jistotu"?

Právo, 09.01.2008

2845 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Apokalypsa se blíží pro jednu samostatnou kategorii - finančníky. Světová ekonomika alespoň dvojnásobně prudce splaskneAgent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituályCírkev kráčí ke své zkáze. Byla infiltrovaná komunistyEvropská unie je od základu špatný koncept. A platí na něj základní poučka: i špatné věci jsou schopny vývoje. Vyvíjejí se však vždy v ještě horšíKaždý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

Pokud bude Česká televize nadále vysílat podobné propagandistické paskvily jako s Václavem Moravcem, Rychetským a Čaputovou, poženou je lidé svinským krokemUž i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!

Eurabia.cz

Údajně mu je 16, ale vypadá na 40! Tohle jsou ti dětští uprchlíci političky KDU-ČSL?Pozvánka na konferenci do českého parlamentu: Pronásledování křesťanů v 21. století

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Hamáček toho má už dost. Bouchl do stolu a odhalil, jak je to se „syrskými sirotky“ z Řecka: Sedmnáctiletí Pákistánci a Afghánci. Bezpečnostní riziko pro naši zemi!Doufám, že mě chvilkaři vyslyší... Michael Kocáb předložil, co mají nově žádat. Dosud nezaznělo a je to velké
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění