Gordon Brown jako Mr. Bean

Autor: Benjamin Kuras | Publikováno: 17.1.2008 | Rubrika: Zamyšlení
Vlajka - Velká Británie

„Během několika týdnů se Gordon Brown proměnil ze zapšklého stalinisty v nového Mr. Beana,“ napsal jeden vtipálek v Daily Telegraphu po vypuknutí třetího masivního fiaska za několik měsíců Brownova krátkého premiérství.

            „Škoda že už netočíme Gumáky – Brown jako Bean, na tom bych si zgustl,“ dal se slyšet producent slavného maňáskového satirického televizního programu.

Prvím fiaskem byl krach banky Northern Rock, která rozpůjčovala na hypotékách tolik peněz, že ji první záchvěvy britského trhu nemovitostí postavily ke zdi. Mezi rozpůjčovanými penězi bylo několik miliard liber, které bance půjčila vláda a nikdy je už nedostane zpátky. Spořitelé by přišli o všechny své úspory, nebýt toho, že Brown rozhodl je zachránit z peněz daňového poplatníka grantem 25 milionů liber, čili 900 liber na každého daňového poplatníka. Odpovídá to dvojnásobku celostátního rozpočtu na všechny mateřské školky, spočítali ekonomičtí novináři s vědomím, že číslice samotné sdělují míň, než srovnání. „Nástup socialistického vlastnictví bank“, říkali tomu komentátoři pravicového tisku.

            Druhým fiaskem byla ztráta dvou disket s osobními údaji 25 milionů lidí, dospělých i dětí. Včetně adres, dat narození, zdravotních záznamů, finanční situace a čísel bankovních kont. Následkem neschopnosti, nepořádnosti a možná i organizovaného zločinu uvnitř britského berňáku by tak nejrozšířenější britský podvod – falšování identity – mohl vyrabovat konta poloviny národa. Diskety s nezakódovanými informacemi se ztratily při nezabezpečeném a neregistrovaném zaslání vnitřní poštou z berňáku do státního auditního úřadu, kam nikdy nedorazily. Policie je dosud nenašla, ale ministr financí Alastair Darling všechny ujistil, že „nic nedokazuje, že se diskety dostaly do rukou zločinců“, když ztrátu oznamoval parlamentu s téměř měsíčním zpožděním. A přiznal, že to nebyl první kiks bezpečnosti informací na berňáku. V září se ztratila disketa s 15.000 jmény a detaily důchodových úspor, pak počítač s několika stovkami jmen a bankovních kont.

            „Katastrofální porušení procedur a trestuhodné břídilství“ přiznal ředitel berňáku, když podával demisi. Sotva je co se divit, když berňák zaměstnává i osmnáctileté výrostky bez jakýchkoli kvalifikací a bezpečnostních prověrek, jak vyšlo najevo při šetření. Na ty se to ministr taky snažil svést. A pak ještě na doručovací firmu, která diskety s desítkami tisíc zásilek převážela. Po obou fiaskách však zůstává ministrem s „plnou důvěrou“

premiéra.

            Druhý skandál jet neutichl a už se rozjížděl třetí. Začal jako komedie. Na třetím místě seznamu nejštědřejších dárců labouristické strany, s darem 104.000 liber, se objevil jakýsi pan Ray Ruddick, povoláním zedník a natěrač z Newcastlu. Ten ale na otázky novinářů odpověděl: „Můžu vám poctivě říct, že za žádných okolností jsem žádný dar labouristické straně nedal.”

            Jako další nepravděpodobný dárce se objevila jistá paní Janet Kiddová, s 80.000. U obou labourističtí funkcionáři prohlásili, že jsou „naprosto přesvědčeni, že tyto dary byly přijaty podle pravidel.“ Oba však novinářům na tvrdé dotazování nakonec řekli, že se o těchto darech dověděli teprve, až začínalo veřejné šetření reportérů Daily Mailu, které skandál odhalilo jako první. A paní Kiddová dodala:

            „Žádné dary si nemůžu dovolit. Nikdy v životě jsem nevolila. Nesnáším labouristy. Nesnáším žádné politiky.“

            O několik dní později však oba prohlásili, že tyto dary skutečně dali, ale že to bylo poprvé. Novináři ale dodatečně zjistili, že oba dohromady už v plynulých čtyřech letech darovali straně 381.000 liber. To oba vysvětlili tím, že peníze jejich jménem musel darovat  někdo jiný. To je samozřejmě protizákonné a vztahuje se na to jeden rok vězení. Protizákonnost těchto transakcí přiznal i premiér. Pro podezření z nelegálního přijímání darů začala policie vyšetřovat tři ministry.

            Pak se objevili další dva “dárci”: právník John McCarthy a paní Janet Dunnová. Ta sice proti politikům prý nic nemá, ale je registrovaná jako volička konzervativní strany a tvrdí, že si někdo ukradl její jméno. Její příspěvek činil 25.000.  

            U všech čtyř se pak našlo, co mají společné: pracují pro pozemkového developera, majitele šesti stavebních firem, který pod jménem David Martin daroval 25.000 labouristické městské radě Durhamu. Centrální labouristické straně s použitím falešných jmen takto daroval 619.000. Krátce na to dostal povolení postavit business park u hlavní dálnice u Durhamu. Jeho plné jméno je David Martin Abrahams. Je v politických kruzích severní Anglie nejen známou, ale i prominentní osobností a člen strany čtyřicet let. Jako David Abrahams jednou i kandidoval za labouristy do parlamentu, ale byl odvolán, když mu přišli na to, že jim ve svém životopise nalhal manželku a syna, které neměl. Přesně řečeno, najímal si jednu paní se synem, aby při potřebných příležitostech rodinu hráli.

            A tady zápletka nabírá na pikantnosti. Abrahams to přiznal, ale dodal, že o tom straničtí funkcionáři věděli. Až k Brownovi samotnému se podezření nedostalo. Přesto pokládal za nutné vysvětlit, že se sice s Abrahamsem určitě někde setkal, ale nepamatuje si, že by kdy o něčem takovém diskutovali. A že, samozřejmě, nezákonné příspěvky vrátí a provede ve straně nápravu. Takové štěstí už ale neměl generální tajemník strany Peter Watts, který přiznal, že o financování strany ilegální formou nastrčených osob, včetně Ambrahamsových, věděl. A odstoupil.

            Nebude určitě jediný, protože se prý přiznalo i několik dalších vysokých funkcionářů strany. Brown také řekl, že to je teprve “první nutný krok”. Dalším politickým umrlcem bude nejspíš Brownův hlavní finančník Jon Mendelsohn, na něhož Abrahams prozradil, že mu nedávno písemně děkoval za “pomoc a podporu celá ta léta” a žádal ho o setkání na diskusi o “našich plánech”. Což si Ambrahams vysvětlil jako žádost o další peníze. A což také protiřečí Brownovu tvrzení, že nikdo z jeho blízkých spolupracovníků nebyl s Abrahamsem ve styku. Kruhy se stahují i okolo stranického pokladníka Jacka Dromeye, jehož povinností bylo takovéto transakce prověřovat. A povezou se s tím předsedové či předsedkyně organizačního výboru, výboru pro společnou politiku a celostátní výkonné rady. Celkem zřejmě deset funkcionářů. A Abrahams naznačil, že systém příspěvků prostřednictvím fiktivních nastrčených osob prý ve straně běží už nějakou dobu:

            “Straničtí funkcionáři znali mé přání uchovávat si soukromí a velice rádi přijímali moje peníze přes prostředníky. Vždycky s nimi diskutuji o způsobu, jakým na stranu přispívám a nikdy mně nikdy nenaznačil, že dělám něco špatného.” A dodal: “Velmi mě rmoutí, že mě chtěli teď zneužít jako obětního beránka.”

            Média celé aféře dala novou – a vlastně staronovou – zápletku. Celý skandál není záležitost korupce prorůstající celou labouristickou stranou, nýbrž – s echem Goebbelse a Slánského procesu – sionistické spiknutí. Jakže to?

            Inu Abrahams – jak už nám naznačuje jméno – je přece Žid. Žid je i Jon Mendelsohn. A jeho předchůdce Lord Levy, který býval vrchním výběrčím labouristické strany, než se stal lordem a Blairovým poradcem pro Blízký Východ. Abrahams – a dobře si na něho posviťme – si tuhle na jedné loňské fotce potřásá rukou s bývalým izraelským velvyslancem Cvi Hajfecem. Nevadí, že Abrahams si potřásl rukou už snad s deseti tisíci lidmi. Tahle fotka je inkriminující. Hajfec byl totiž nedávno jmenován novým Blairovým poradcem pro Blízký Východ. To je přece sionistická lobby v britské politice, ovládající labouristickou stranu. A o Abrahamsovi se prý ví taky toto: Je to člověk tajnůstkářský, který se rád motá mezi bohatými a vlivnými lidmi na politických a benefičních akcích, a rád je ze zákulisí ovlivňuje. Kdoví, co spolu s Mendelsohnem na tu něšťastnou labourisitickou stranu chystají a co z ní chtějí udělat.

            Na podobné náznaky „dvojí loajality“ Židů jsou britští čtenáři už několik let zvyklí z levicového Guardianu a Independentu. Tohle – i s fotkami – vyšlo v konzervativním Daily Telegraphu. Na titulní stránce.

 

Vyšlo v týdeníku Euro

3205 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Amerika se bez nepřítele obejít nemůže. Nepřítel je totiž to, co vlévá peníze do největšího amerického průmyslu, jímž je průmysl zbrojařskýVe Španělsku letos narostly ilegální vstupy afrických migrantů o 700 %Evropská komise veřejně vyhlásila válku evropským zemědělcům: Jak zlikvidovat zbytky evropské výroby a vše dovážetBez Vás nepřežijeme...Nic takového se zatím ještě nestalo, Čína investuje přes bilion $ do nového plánu na technické předběhnutí USA

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaGeorge Soros. Génius hybridní války

Eurabia.cz

Noví zahraniční pracovníci? Romové se vracejí před koronou do ČRTurecký velvyslanec: Ramadán lepší Vánoc!

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruska vláda zahájila rozsáhlý program finanční podpory pro rodiny postižené koronaviremPrezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinit

ParlamentniListy.cz

Je to tady: Nad Kavčími horami sa blýská, hromy divo bijú. Do Rady ČT míří Xaver. A nejde tam sámKauza Koněv: Kláru Samkovou udal starosta Kolář. A ta už ví...
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění