Reakcionáři a moherové barety v Iowě?

Autor: Agnieszka Poremska | Publikováno: 13.1.2008 | Rubrika: Zamyšlení
USA

Začnu poněkud neobvykle. Často se v českých i polských médiích dozvídám, v souvislosti s polskou konzervativní rozhlasovou stanicí "Radio Maryja", o tzv. "moherových baretech", jak její posluchače nazývají jejich odpůrci. Potom se dozvídáme, že necelou polovinu jejích posluchačů tvoří lidé nad 60 let a přibližně stejný podíl mají lidé z venkova. To jsou jasné argumenty, proč tu stanici neposlouchat, je mi přece 23 a bydlím ve třetím největším městě ČR. Navíc ani jedna moje babička nežila v dospělosti na vesnici, a moji předkové z velké části přestali být rolníky, jakmile se roztočila kola průmyslové revoluce. Je to přece naprosto jasné ... Ale pro mě je to právě důvod, zajímat se, co je obsahem vysílání českými médii tak odsuzovaného rádia.

 

Část vysílacího času Radia Maryja je totiž orientována na děti. A rozhodně nejen z polského venkova, do vysílání volají polské děti z Británie, USA, nebo Skandinávie. Jejich rodiče tam odešli za prací ze své zbídačené země. Naopak ve vysílání pro dospělé jsem zaslechla i volání z území ČR, konkrétně z Petřvaldu. Jak je to vůbec možné, že v tak liberálních zemích někdo poslouchá Radio Maryja? Neměly by "otevřeně demokratické" země vysílání za peníze daňových poplatníků rušit? Že by to připomínalo dřívější zásahy proti "Radiu Svobodná Evropa"? Nedobře se na to díváte, řekl by Vám leckdo, je třeba rozlišovat vysílání, šířící svobodu a demokraci z USA, a štvavé relace zpátečníků, tmářů a neonacistů z Polska.

 

Jen nedovedu pochopit, jak mohou ti neonacisté opěvovat hrdiny protinacistického odboje a zvát je do vysílání? I když, možná i na to by mohlo být vysvětlení. Oni bojovali proti Třetí říši, aby mohli zavést ještě horší diktaturu. A největší kritik Radia Maryja, majitel deníku "Gazeta Wyborcza" Adam Michnik, měl bratra Stefana, který část těchto antisemitů a vrahů po válce odsoudil k smrti. Jen se k němu dnes jaksi nehlásí. Proč?

 

A teď zpátky do Ameriky, první primárky se konaly v Iowě. Tedy ve státě, kde je 93 % bílých, vyšší věkový průměr, poměrně velký podíl osob pracujících v zemědělství. Navíc téměř polovina jsou muži a v naprosté většině heterosexuální. Pro zajímavost, hymnou tohoto státu je Novosvětská symfonie Antonína Dvořáka. To jsou skoro moherové barety, snad jen to v průměru vyšší vzdělání, než ve zbytku USA, by posluchači Radia Maryja mít neměli (nebyli třeba v přístupu ke vzdělání diskriminováni), i když porovnáme-li úroveň znalostí absolventů škol v USA a Polsku, možná by bylo vzdělání posluchačů Radia Maryja a občanů státu Iowa srovnatelné.

 

Takže v Iowě vlastně žijí americké moherové barety, a podle toho dopadly primárky, především republikánské. Mike Huckabee je totiž protestantský Tadeusz Rydzyk. Jistě také v jiných státech, kde žije dostatek černochů, hispánců, homosexuálů a uvědomělých žen, nemá šanci. Tam musí v republikánských primárkách zvítězit Rudolf Giulliani. Přece to psali v novinách, a říkali na ČT, Nově, Primě, CNN, Fox News, TVP i TVN.

 

Nakonec navíc stejně zvítězí demokraté. Přece nesmí mít navrch lidé, kteří milují zbraně, jsou pro trest smrti a proti potratům. Ještě dodnes si vzpomínám, jak mi před patnácti lety moje babička vysvětlovala, že u nás je to všechno převrácené, a že republikáni u nás nejsou tím, čím by měli být, a čím jsou v USA. Když se na to tak dívám, republikáni v ČR a v USA mají společnou asi jen touhu zavést trest smrti. Ale to mnoho Čechů nechápe, a rozdíl mezi Bushem a Sládkem nevidí. Prohlášení, že Tadeusz Rydzyk a Mike Huckabee se navzájem liší pouze zemí, kde se narodili, a konkrétním křesťanským vyznáním, se mi možná podařilo jako první, ale obávám se, že nebudu poslední, a že ti ostatní to budou myslet vážně.

 

Autorka je vysokoškolská studentka a začínající podnikatelka. Žije v Ostravě, pochází ze smíšené polsko-české rodiny.

3064 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

KORONAVIRUS: Domácí vězení pro Evropany... ... amnestie pro ilegální imigranty67 ilegálních migrantů se zase vylodilo na řeckém ostrově LesbosUzákoněná lež jako metoda práce EUBez Vás nepřežijeme...Německá policie při zatýkání v no-go zóně musela svést bitvu s 200 obyvateli imigrantské čtvrti

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaGeorge Soros. Génius hybridní války

Eurabia.cz

Švýcarsko vypoklonkovalo karavanu Cikánů (tj. les Gitans)Proč eurohujeří a germanofilové nenávidí Zemana? Protože jasně říká: Dokážeme si vládnout sami!

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Prezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinitCílem Německa je zničit Čechy a nacismus je jen jednou z etap této staleté strategie ...

ParlamentniListy.cz

„Já tam byl. Když Kalousek pil. A blil." Další dosud neznámé svědectví o propojení kšeftů a politiky s kořalkou v krkuJsme ocas, budeme mlčet? 500 miliard pro EU: Silná věta Merkelové. Vážné výpočty, temný odhad
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění