Papež Benedikt s husitou Klausem proti všem

Autor: Benjamin Kuras | Publikováno: 22.1.2008 | Rubrika: Zamyšlení
Globe

Je možné, že by se všichni světoví státníci mýlili, jen Václav Klaus měl pravdu? Možné, ale nepravděpodobné. Je možné, že by se všichni světoví státníci mýlili a pravdu měli jen Klaus a papež? O trochu pravděpodobnější, ale přece: papežové už v dějinách navyprávěli hodně nesmyslů. Jenže tentokrát je papežova podpora donedávna osamělého Klause pozoruhodná dvěma zázraky:

            To, že papež neargumentuje dogmatem proti vědě, nýbrž vědou proti dogmatu, je zázrak teologický. A to, že se papež v něčem shoduje s husitou je zázrak ekumenický.

            Oba zázraky se týkají klimatických změn, k nimž Benedikt XVI v novoročním projevu poznamenal, že „proroci katastrofy klimatických změn straší svět na základě neověřeného ideologického dogmatu, spíš než skutečného vědeckého poznání“. Že rozhodování o ochraně prostředí by se mělo provádět „odpovědně, v dialogu s odborníky a moudrými, bez ideologického tlaku na ukvapená rozhodnutí a především s cílem dospět k dohodě o modelu udržitelného rozvoje schopného zabezpečit blaho všech při respektování rovnováhy prostředí“.

            Papež, rozumějme, nepopírá, že obavy politiků jako Al Gore mohou být oprávněné. Žádá jen podrobnější, otevřenější a neomezovanou debatu o příčinách globálních změn a o způsobech, jak jim čelit. A doporučuje, aby se naslouchalo i těm vědcům, kteří klimatické změny vysvětlují jinak, než nezodpovědnou industrializací.

            Mezi těmito vědci jsou vedoucí kateder a ústavů klimatologie, geologie, energetiky, chemie, marinologie, fyzikální chemie, biologie, ekologie, ekonomie, genetiky, geofyziky, atmosférické fyziky a dalších specializací z několika desítek zemí. Stovka z nich v prosinci poslala dopis generálnímu tajemníkovi OSN nadepsaný „Klimatická konference OSN vede svět zcela chybným směrem“.

            Argumentují v kostce takto: Klimatické změny jsou přírodní fenomén přítomný v celých dějinách. Není možné je zastavit, musíme se jim přizpůsobit a naučit se jim odolávat, a to ekonomickým posílením lidstva. Požadované snížení emisí samo o sobě změnám klimatu nezabrání, naopak vede k ekonomickému oslabení, které lidstvu způsobí větší utrpení a menší odolnost ke klimatickým změnám.

            Podepsaní vědci upozorňují, že politici zakládají svou klimatickou politiku na shrnutích vypracovaných poměrně malým týmem, kterému navíc konečné znění upravují vládní činitelé. Desítky tisíc jiných kvalifikovaných vědců se na přípravě těchto shrnutí nepodílejí, takže nejsou konsensem odborníků.

            Mezi příklady vědeckých pochybení současného trendu boje proti klimatickým změnám uvádějí:

            Oteplování je zcela v mezích přírodních změn posledních 10.000 let. Odhady změn vycházejí z dvacet let starých údajů z konce minulého století, které dnes už neplatí. Dnešní počítačová technologie nedokáže předpovídat klima. Současné zaměření na „boj proti klimatickým změnám“ odvádí vlády od možností připravovat se na nevyhnutelné přírodní změny a přizpůsobovat se jim metodami, které by lidstvu umožnily se změnám přizpůsobit. Snahy zabránit změnám jsou marné a zdroje, které se na ně pomýleně vydávají, by měly raději řešit skutečné a naléhavé problémy lidstva.

            Rozumějme: Ne že by někdo tvrdil, že klimatické změny se nechystají. Jde jen o to, že skutečná debata o příčinách byla unesena jedním ideologickým směrem dřív, než se stačila rozvinout tak, aby byla světu užitečná. Jinými slovy, teď teprve naplno začíná.

            Kdosi kdysi kdesi řekl, že aby se Češi dokázali probudit ke skutečné svobodě a demokracii, potřebují 25.000 paličáckých donkichotů. Kde je budou brát, suď Bůh. Ale zaplať pánbůh aspoň za jednoho.

 

vyšlo v MF Dnes

2644 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Studenti na výzvu švédské fanatické aktivistky Grety Thunbergové „stávkují za klima“. Kdyby šli raději vysazovat stromky či uklízet ulice a parky! Migrační vlna nabírá na síle. Na řecké ostrovy, jejichž infrastruktura už teď praská ve švech kvůli náporu migrantů, se v blízké době chystá doplout z Turecka až několik tisíc dalších lidíUSA hledají záminky k napadení Íránu. Je to zase klasika – americká propaganda a americká vláda opět lžou. Hůř než kdy Rudé právo tiskloDojení krav je stejné jako sexuální zneužívání, objevili genderoví vědci New York UniversityUkazuje se, že fanatická feministická genderistická neomarxistická ideologie škodí samotným ženám. Muži se v důsledku kampaně #MeToo proti sexuálnímu obtěžování stále více zdráhají spolupracovat se ženami

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

Eurabia.cz

Proud uprchlíku/imigrantů z Řecka přes Balkán směrem k nám zesiluje! Poděkujte Němcům a EU, kteří vyzývají k nebránění migraciNeziskovky v Německu zuří. Odmítají, aby byli uprchlíci vyšetřování kvůli věku. 40 % uprchlíků lže o tom, že jsou děti

FreeGlobe.cz

Němečtí vědci tvrdí, že lidské rasy neexistují. Vede je k tomu věda nebo náboženství politické korektnosti?Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

„Západ se bál našich výrobků.“ Herec, kterému budou nadávat, o 30 letech po sametu. A o jiných hercích„Zeman? Vůdce hyen!“ Drsná dohra show prezidenta: Zase Polčák!
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění