Hledá Klausova protikandidáta kněžna Libuše?

Autor: Marek Bartoš | Publikováno: 23.1.2008 | Rubrika: Zamyšlení
Klaus

Bájná kněžna Libuše pradávno pronesla slavný výrok: „Hle, za oněmi horami je nevelká řeka Bílina a na jejím břehu je vidět vesnici, jež slove Stadice… Tam Váš kníže oře s dvěma strakatými voly…“ A poslala tam své lokaje, aby jí přivedli jejího budoucího chotě a knížete Přemysla. Je až neuvěřitelné, že k volbě bájného zakladatele mnoho následujících let vládnoucí dynastie Přemyslovců, došlo takovýmto způsobem. Sedlák, podle některých vážený geometr, kterého našli Libušini sluhové podle jejího vidění, se stal knížetem a prvním Přemyslovcem.

            Proč začínám tímto exkurzem do dějin českého národa? Je to prosté. Historie se opět, pokolikáté už? opakuje. V tomto případě však musím konstatovat, že nejsem z tohoto historického návratu nikterak nadšen a potěšen nejsem už vůbec. Předpokládám, že je zcela zřejmá paralela mezi volbou dávného českého knížete a volbou dnešního kandidáta na prezidenta.

            Dneska se hledá kohokoliv. Kdokoliv, kdo není Václav Klaus může být prezidentem. Je to smutné a trapné a svědčí to o pokleslé úrovni naší politiky. Dovolil bych si upravit výrok kněžny Libuše tak, aby odpovídal dnešní realitě. Paroubek a Bursík měli vizionářskou vidinu a prohlásili: „Hle, za onou velkou louží je stát jezer pln a na zemi zdejší univerzita jest, kde  Váš kandidát od Klause jiný jest…!“  Vyslali lokaje, aby ho přivedli a udělali z něho kandidáta na prezidenta. Proboha jenom, aby to nebyl Klaus a aby byl aspoň trochu průchodný ve volitelských klubech. A tak se z neznámého, amerického profesora stal prezidentský kandidát, kterého vynáší jeho objevitelé na Hrad.

            Víte, mně nevadí, že má Klaus protikandidáta. Naopak jsem za to rád, protože žijeme v plnohodnotné demokracii, kde pluralitní politická soutěž o post hlavy státu je jenom ku prospěchu národa. Dokonce si přeji pro prezidenta Klause silného a dobrého protikandidáta. Protože v takovém případě je prezidentskému úřadu vtisknuta nutná důležitost a serióznost, kterou tak potřebuje. Jaká je však dnešní situace? Jsme v situaci, kdy se hledá kandidát, který je jako Oráč! Je kdesi za oněmi horami, oře se strakatými voly a je nám úplně jedno, kdo je to. Je nám jedno, že tento oráč-prezident, není vůbec žádným způsobem spjat s Českou republikou a její minulostí i současností. Ano. Je to sice člověk, který se narodil v Československu, mluví česky – sice s anglickým akcentem, ale nic víc. Dokonce má americkou manželku, která česky neumí vůbec. A při představě, že první dáma hraje roli, kdy je patronkou řady charitativních aktivit, nadací apod., je docela klíčové, aby česky uměla. Nebo snad nebude proto, že neumí česky chodit do dětských domovů a domovů důchodců? I takové problémy musíme vzít totiž v potaz a je naprosto nutné je zhodnotit a jasným způsobem identifikovat.

            „Oráčovský“ kandidát emigroval do Spojených států v době těžkého komunismu. Emigroval tzv. „za lepším“ a to je další věc, kterou já osobně ve srovnání s prezidentem Klausem nesu jenom velmi těžce. Emigrovat a vyhřívat se na americkém středozápadě je poněkud jednoduché. Sbírat doktorské tituly a profesury taktéž. Ale zůstat v komunistickém Československu se svým národem a prožívat jeho trablem, jeho utrpení a jeho radosti je umění. To dokázal Klaus a jeho choť. A měli nejednu možnost emigrovat, nevrátit se z nesčetných zahraničních cest na západ. Klausovi se vždycky vrátili domů – do komunistického pekla, které řádilo v jejich zemi. Toto je pro mě důkaz, že Klaus je ten pravý muž do čela našeho národa. To je důkaz, že mu můžu věřit, že mu nejde ani tak o svůj politický prospěch, ale o službu své zemi. Můžu toto říct o nalezeném kandidátovi? Sotva mu můžu věřit, že přijel sloužit svému národu. Je fascinující, že sloužit chce až dneska! Navíc to, že nemá s dnešní Českou republikou společného téměř nic je evidentní – musí nahonem organizovat jakési turné po městech, aby alespoň studenti a radní a par lidí na náměstí věděli, kdo je. To je velmi nelichotivá vizitka prezidentského kandidáta, když musí jezdit po městech, aby ho lidé poznali. Kandidát by měl být známý, uznávaný a respektovaný u většiny Čechů. Přesně tak, jako je nynější prezident Klaus. Ten navštěvuje regiony ne proto, aby ho lidé poznali a zjistili, co je vlastně zač, ale proto, aby poznal problémy toho kterého kraje, poznal a povzbudil tamější lidi v jejich práci. Je radost sledovat, když je Klaus na cestě po české zemi. Radostné přijetí se mu dostává všude a proto je Klaus dobrý prezident a dobrý vůdce.

            Často jsem si povšimnul ještě jedné věci: americký profesor je poněkud velmi líbivý

a populistický. Nemá na nic vyhraněný názor – chce se zalíbit všem stejně, černým i bílým. Říká to, co by všichni jeho chtěli volitelé slyšet – neřekl např. jasně, že komunisté nemají ve vládě co dělat, tak jak to řekl Klaus. Můžu proto slyšet nějaký jasně formulovaný, rázný a důrazný názor na cokoliv z kandidátových úst? Ne, nemůžu. Protože se bojí, že jasným vyjádřením ztratí tu či onu skupinu lidí. A to je špatně. Prezident musí mít jasné a veřejnosti dostatečně známé názory na jejich problémy. Na problémy dnešní společnosti i problémy jiné a další.

            Ano. Mám rád Václava Klause. Ano. Nemyslím si, že kandidát, kterého našli kdesi za mořem, by byl dobrý ba dokonce lepší prezident nežli stávající hlava státu Klaus. A je naprosto skandální, ubohé a kolosálně trapné, jakým způsobem dochází u nás k hledání kandidátů na nejvyšší ústavní post – prezidentský úřad.

3987 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Amerika se bez nepřítele obejít nemůže. Nepřítel je totiž to, co vlévá peníze do největšího amerického průmyslu, jímž je průmysl zbrojařskýVe Španělsku letos narostly ilegální vstupy afrických migrantů o 700 %Evropská komise veřejně vyhlásila válku evropským zemědělcům: Jak zlikvidovat zbytky evropské výroby a vše dovážetBez Vás nepřežijeme...Nic takového se zatím ještě nestalo, Čína investuje přes bilion $ do nového plánu na technické předběhnutí USA

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaGeorge Soros. Génius hybridní války

Eurabia.cz

Noví zahraniční pracovníci? Romové se vracejí před koronou do ČRTurecký velvyslanec: Ramadán lepší Vánoc!

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruska vláda zahájila rozsáhlý program finanční podpory pro rodiny postižené koronaviremPrezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinit

ParlamentniListy.cz

Je to tady: Nad Kavčími horami sa blýská, hromy divo bijú. Do Rady ČT míří Xaver. A nejde tam sámKauza Koněv: Kláru Samkovou udal starosta Kolář. A ta už ví...
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění