Klaus není v žurnálech? Hayek by také nebyl...

Autor: Lukáš Kovanda | Publikováno: 29.1.2008 | Rubrika: Zamyšlení
Klaus

Bitvu o hradní křeslo, jež momentálně dme českými zeměmi, lze nahlédnout i jako střet odlišných akademických světonázorů. „Český“ profesor Klaus i „americký“ professor Švejnar jsou oba ekonomové. To nezaručuje, že jejich pohled na svět je alespoň principiálně tentýž.

Ekonomie není jednolitá věda. Už její unikátní ukotvení na samém pomezí věd společenských a přírodních způsobuje drolení do mnoha škol myšlení. V pozadí každé ze škol je – jakkoliv se navenek věda tváří převážně technicistně – filozofický světonázor.

Professor Švejnar je ukázkovým představitelem takzvané ekonomie hlavního proudu. Filozofie, jež je ukryta za teoriemi této dnes zřetelně dominující školy, se dá velmi zkratkovitě směstnat do poselství: jedinečnost lidského bytí je nakonec vždy kvantifikovatelná v podobě rovnic a parametrů (na jejichž základě lze pravděpodobnostně předpovídat budoucnost).

Profesor Klaus plave v hlavním proudu ekonomické vědy „napůl“. Ne že by plaval zcela mimo, ale, mnohem více než Švejnar, zdůrazňuje filozofické aspekty, jež leží na pozadí teorií. V jistém smyslu je Klaus hlubinně filozofující, intuitivní ekonom, jenž užívá i selského rozumu, a Švejnar ekonom povrchně počtářský, který holduje exaktnímu dokazování. Klausovou filozofií je vize liberálního trhu (a prostředí vůbec), kde nejméně je omezováno a šablonováno jedinečné lidské jednání.

To vysvětluje mnohé. Například, proč, jak připomíná Švejnar, se Klaus nedokázal prosadit ve špičkových ekonomických žurnálech. Tyto žurnály dnes neotisknou to, co ukázkově neplave v hlavním proudu. Abyste v současnosti byli považováni za špičkové ekonomy, musíte být zejména matematiky. Kdo míní, že lidský život je neměřitelný, nemá šanci. Jeden z největších myslitelů všech dob – Friedrich August von Hayek – by dnes, přesto že je ekonomickým nobelistou, do špičkového žurnálu žádný svůj klasický text neprosadil.

Hayek by o to pravděpodobně ani nestál – k měření lidské společnosti měl silný odpor, viděl v něm souvislost se sociálním inženýrstvím, potažmo s totalitárními režimy. Těmito myšlenkami, jak známo, není Klaus (kvůli němuž byl Hayekův pohřeb v roce 1992 o dvacet minut odložen – aby jej tehdejší ministr financí ČSFR mohl stihnout) neovlivněn.

Lze argumentovat, že „švejnarovská“ ekonomie hlavního proudu má svoji vírou v měřitelnost lidského osudu mnohem blíže k sociálnímu inženýrství než volnotržní filozofie Klausova. Americký ekonom demiurgem? Proč ne, dle aktuálního výzkumu, se sedmnáct procent profesorů v USA nad padesát let (Švejnarova věková skupina) označilo za „levicového radikála“.

Nepřekvapí pak ani, že Klaus je v kampani zatím více lidský, intuitivní (říká alespoň nějaké názory), zatímco ze Švejnara čiší bezpohlavnost. Plave totiž zase uprostřed (tentokrát politického) hlavního proudu: jen nic nezkazit, vše matematicky precizně vyvážit.

Převzato z http://kovanda.blog.tyden.cz/clanky/1561/klaus-neni-v-zurnalech-hayek-by-take-nebyl.html

Rozšířená verze komentáře z Týdne 21.1.2008.

3890 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Takže lidi, kteří mají jiný názor, jsou podle pana senátora Drahoše „šmejdi“? Proč si anticivilizační aktivisté připadají užiteční? Práce expertů gender studies má tak vyšší přínos pro národní bohatství než práce energetiků nebo strojařů. Oni tomu opravdu upřímně věří!Grafy dat z ledovcových vrtů Grónsku považované za nejlepší teplotní rekonstrukce planetárních teplot posledních geologických ér, odhalují, že CO2 vůbec teploty neřídíŠvédsko sklízí otrávené plody masové imigrace a multikulturalismu. Švédsko vloni zaznamenalo šedesátiprocentní nárůst počtu bombových útoků spojených s drogovou kriminalitou a válkou gangůTomáš Halík může slavit. Muslimové nás opět „obohatili“. Pokračuje vypalování a vandalské útoky na kostely ve Francii

euServer.cz

Když na Kongresu ODS naslouchají choromyslní choromyslnémuZelený úděl, Velký skok, kulturní revoluce a Zelení gardisté

ePortal.cz

Meghan nedokázala ustát ani sebemírnější kritiku médií, která ji už delší dobu nabádala k pokoře...Čtenáři a přátelé Eportalu, podpořte nás prosím, nebo ukončíme činnost

Eurabia.cz

Česká muslimka vzkazuje: Nenávidím nevěřící a pokud se vrátím do Čech, tak Vás budu zabíjetSalafitský islám - lidově wahabismus

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

ODS bez Kubery? Firemní sociolog varuje: Pokud se jeho role ve straně někdo co nejrychleji neujme...Programátor Cimbál: Šabatová, to byla pohroma. Tohle vše má na krku. Ani se neptejte, kolik to stálo...
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění