Švejnarova stoprocentní oddanost

Autor: Tomáš Haas | Publikováno: 30.1.2008 | Rubrika: Zamyšlení
USA

Nevím, zda titulek článku „Lidé se o mě nechtějí dělit s USA, říká Švejnar“ v mfDNES 26. ledna 2008, je citací Jana Švejnara nebo jen vyjádřením dojmu, kterým na autora článku působilo Švejnarovo tiskové prohlášení a rozhovor s kandidátem. V každém případě to ale dokonale ilustruje vztah Jana Švejnara k občanství státu, kterému chce dělat prezidenta i k státu, který se stal jeho domovem a jemuž přísahal věrnost.

Ve svém tiskovém prohlášení Švejnar říká:

“Funkce prezidenta republiky je službou národu, závazkem k stoprocentní oddanosti zájmům České republiky”.

Stoprocentní oddanost ano - ale jen pokud mě uděláte svým prezidentem a jen po dobu, kdy tím vaším prezidentem budu.
Tak si stoprocentní oddanost představuje kandidát na nejvyšší státní úřad Jan Švejnar. Je dokonce, „po častých, často velmi dojemných kontaktech“ s našimi občany, ochoten přinést oběť nejvyšší – dočasně se, pokud jej uděláme naším prezidentem, vzdát amerického občanství a nehledět na to, že v „praktické rovině mu toto rozhodnutí může do budoucna přinést jisté komplikace.“
 
Úmluva mezi USA a Českou republikou, která znemožňovala vznik dvojího občanství, přestala platit v srpnu 1997. Od roku 1999 platil zákon, který umožňoval bývalým českým občanům, kteří přišli v době komunistického režimu o československé občanství, jeho znovunabytí. Zákon znovu otevřel možnost získat české občanství těm bývalým občanům, kteří o ně nechtěli žádat dříve, protože by riskovali ztrátu svého druhého občanství. Zmiňovaná norma se vztahuje na ty bývalé občany Československa, kterým bylo v období od 25. února 1948 do 28. března 1990 občanství odňato československými úřady, nebo o něj přišli v důsledku přijetí občanství jiného státu, s nímž ČR měla či má uzavřenou smlouvu zamezující vznik dvojího občanství.
 

Švejnar se mohl stát českým občanem kdykoliv po roce 1990. Až do srpna 1997 by to ovšem znamenalo, že by tím automaticky ztratil americké občanství. Od roku 1999 pak platil nový zákon, který českým občanům dvojí občanství v některých případech (na Švejnara a mnohé  jiné Američany českého původu se to vztahovalo) povoloval.

Švejnar byl, jak je známo, osloven prezidentem Havlem – měl se stát na konci roku 1997 premiérem. Nebyl ale českým občanem a tak se premiérem nestal. Nakonec se jím stal Josef Tošovský. Ani tehdy Švejnar o tom, že by se stal českým občanem neuvažoval.

Českým občanem se pan profesor znovu stal až 30. ledna 2001, jedenáct let potom, co se jím stát mohl, kdyby o to skutečně stál, dva roky potom, co se jím stát mohl, aniž by to nějak ohrožovalo jeho americký status. Ani v jednom svém zveřejněném životopise to datum ale neuvedl, zřejmě to nepovažoval za až tak důležité.

V pondělí, jak oznámil, pokud bude zvolen prezidentem republiky, vzdá se amerického občanství. Plánuje též, že po skončení prezidentského mandátu o navrácení amerického občanství znovu požádá. To ovšem znamená, že bude muset mít “permanent residency”, stálé bydliště, ve Spojených státech (to je jedna z těch “jistých komplikací” v praktické rovině) a bude nás muset opět opustit. Plánuje tedy, že se snese mezi nás, naučí nás politické kultuře, otevřenosti, odpovědnosti, nadstranickosti a stoprocentní loajalitě, jinými slovy zcivilizuje nás - a pak se zase vrátí domů, do USA.

Švejnar uvedl, že jeho rozhodnutí vzdát se amerického občanství bylo těžké. "Udělal jsem to především po setkáních se stovkami občanů v různých částech republiky. Zjistil jsem, že pro ně je funkce prezidenta opravdu velmi hlubokým symbolem a že očekávají, že loajalita hlavy státu k zemi bude stvrzena tím, že bude mít výlučně české občanství," prohlásil.

Stoprocentní oddanost zájmům České republiky, kterou, jak právě s překvapením zjistil, od něho čeští občané vyžadují ale zatím Švejnar neprokázal. Rozhodně ji nedokazují jeho hrátky s dvojí loajalitou – ani jeho dlouhodobý nezájem o české občanství, ani jeho podmínečné a dočasné zřeknutí se amerického občanství. S oddaností se nekšeftuje, nedá se prodávat ani kupovat. Ani pětiprocentní, natož ta stoprocentní, kterou nám - výměnou za nejvyšší státní funkci - chce pan Švejnar na několik let tak velkomyslně propůjčit.

 

3431 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

„Zvykněte si,“ říká holandská mešita nepřizpůsobivým občanům, kteří si stěžují na svolávání k modlitbámTento návrh je nejlepší, co se tu objevilo od roku 1989. To se nesmí stát, reaguje vyděšeně Kalousek. Oč jde?Bez Vás nepřežijeme...Amerika se bez nepřítele obejít nemůže. Nepřítel je totiž to, co vlévá peníze do největšího amerického průmyslu, jímž je průmysl zbrojařskýVe Španělsku letos narostly ilegální vstupy afrických migrantů o 700 %

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaGeorge Soros. Génius hybridní války

Eurabia.cz

Noví zahraniční pracovníci? Romové se vracejí před koronou do ČRTurecký velvyslanec: Ramadán lepší Vánoc!

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruska vláda zahájila rozsáhlý program finanční podpory pro rodiny postižené koronaviremPrezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinit

ParlamentniListy.cz

Roman Šmucler byl u řešení viru. A promlouvá: Hamáček a špatný rádce. Co padlo o rouškách. Prymula, jiní a zmatekŠlachtovo svlékání Nečase? Senátor Červíček má svůj názor. A protože celou věc zažil...
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění