Vystoupení prezidenta republiky na poslaneckém klubu Zelených

Autor: Václav Klaus | Publikováno: 31.1.2008 | Rubrika: Zamyšlení
Klaus

Jsem kandidátem ODS, ale jsem tady dnes proto, že mi jde o Vaše hlasy.

Asi mne, do jisté míry znáte, já Vás asi znám méně, ale určitě by bylo dobře ubrat vzájemné démonizace.

1) Hodně jsem se v posledních letech v tzv. „zelené“ problematice angažoval. Možná si proto myslíte, že mé názory dobře znáte. Obávám se však, že znáte spíše jejich mediální interpretaci, či spíše desinterpretaci. V té jsou odlišnosti větší.

2) Zásadní je rozdíl mezi ochranou životního prostředí, které jsem vždy podporoval (viz i výsledky vlád VK v této oblasti a zlepšení parametrů ŽP v naší zemi) a ekologismem a environmentalismem.

3) Na ochraně životního prostředí mi záleží stejně jako Vám. Usilujeme o stejnou věc, lišíme se v názoru na to, jakými cestami lze životní prostředí nejlépe chránit a zlepšovat.

a) Věřím v racionalitu lidského chování, v to, že každý člověk bude životní prostředí dobrovolně chránit svou spontánní aktivitou, pokud se bude pohybovat ve svobodném prostředí s racionálními pravidly chování, s nimiž se může ztotožnit.

b) Nevěřím, že životní prostředí lze chránit shora regulacemi, zákazy a příkazy, která lidská svobodu omezují. Odmítám falešný antagonismus člověk versus příroda, nedomnívám se, že ekonomický růst a rozvoj a ochrana přírody jsou ve vzájemném rozporu. Naopak, podle mě je růst a hospodářský rozvoj podmínkou zlepšení životního prostředí, protože pouze tak lze pro tento účel vytvářet dostatečné zdroje.

c) Praxe mi dává za pravdu, k největšímu zlepšení životního prostředí u nás došlo nikoliv v důsledku přijímání restriktivní legislativy, ale zavedením svobodné tvory cen, které svou přirozenou motivační silou změnily chování podniků a lidí, změnily strukturu průmyslu a spotřeby, omezily plýtvání a poškozování věcí, které nikomu nepatřily.

d) Jsem proti tomu, aby se ochrana životního prostředí ideologizovala, aby se z tohoto vážného tématu stal nástroj k omezování svobody občanů. Takové tendence na mezinárodní scéně vidím a vystupuji proti nim. Věřím však, že česká strana Zelených není reprezentantem takovýchto extrémních tendencí. Svědčí o tom i Vaše členství v současné vládní koalici a Váš podíl na programu této vlády, který zodpovědně plníte.

e) Oceňuji i to, že Vaší prioritou je otevřená politika a důraz na svobodné jednání v souladu se svým přesvědčením u Vašich zástupců. Vím, že nejste – navzdory názvu – stranou jednoho tématu, chápu Vás jako stranu liberálně občanského charakteru, kladoucí důraz na občanská práva a svobody. V tom vidím jistou blízkost názorů.

4) Již jsem v posledních dnech veřejně řekl, že jsem se mýlil, když jsem měl na počátku výhrady k Vašemu ministru zahraničí K.S. Dobře se mi s ním spolupracuje.

5) Chtěl bych, aby tato vláda vydržela celé funkční období a měla tak dost času k prosazení další části nezbytných reforem, které sice nejsou populární, ale žádná jiná vládní konstelace k nim v posledních deseti letech nenašla odvahu.

Václav Klaus, Poslanecká sněmovna PČR, 28.1.2008

 

2998 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Žádat od Boha, aby ukončil tento pontifikát a dal církvi nového papeže, není projevem nerozumnosti, pýchy ani lehkomyslnostiNedivíme se Rusům, že nechtějí mít v Rusku neziskovku Člověk v tísni financovanou Sorosem, USA a EUPozadí manipulovaného převratu 17. listopadu 1989. Havel byl člověk, který vlastně nikdy nepracoval, který si rád užíval alkoholu a sexu a který se nechal manipulovat svými přáteli Clintonem a AlbrightovouKaždý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…Tehdy se Havel dozvěděl, že se stane prezidentem… George Soros hovoří o svých setkáních s Václavem Havlem a Karlem Schwarzenbergem…

euServer.cz

Presstituce není jen zaměstnání, ale také stav duchaPoliticko-rozvratná činnost „Člověka v tísni“

ePortal.cz

K čemu a komu slouží Templetonova cena? A proč ji dostal Halík?Kdyby stát nevyhazoval šest miliard do luftu, aby si někteří mohli vozit zadky zadarmo, a namísto toho jimi financoval ČT, měli bychom VŠICHNI tu příšernou televizi aspoň zadarmo

Eurabia.cz

Boj proti IRA inspiraci na strategie boje proti islámu? Na teror je třeba odpovědět větším terorem?Exministr vnitra varoval před imigračními fanatiky a multikulti blouznivci

FreeGlobe.cz

Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školách

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Hrabe jim v hlavě. Kdyby toho nedostudovaného studenta viděl Havel, hodně by se divil. Jen poroučejí, to nemá s demokracií nic společného, varuje národ právník OrtmanPodvod, sviňárna. EU z nás dělá pitomce a vymýšlí čím dál větší kraviny, účtuje rocker Aleš Brichta
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění