Vystoupení prezidenta republiky na poslaneckém klubu Zelených

Autor: Václav Klaus | Publikováno: 31.1.2008 | Rubrika: Zamyšlení
Klaus

Jsem kandidátem ODS, ale jsem tady dnes proto, že mi jde o Vaše hlasy.

Asi mne, do jisté míry znáte, já Vás asi znám méně, ale určitě by bylo dobře ubrat vzájemné démonizace.

1) Hodně jsem se v posledních letech v tzv. „zelené“ problematice angažoval. Možná si proto myslíte, že mé názory dobře znáte. Obávám se však, že znáte spíše jejich mediální interpretaci, či spíše desinterpretaci. V té jsou odlišnosti větší.

2) Zásadní je rozdíl mezi ochranou životního prostředí, které jsem vždy podporoval (viz i výsledky vlád VK v této oblasti a zlepšení parametrů ŽP v naší zemi) a ekologismem a environmentalismem.

3) Na ochraně životního prostředí mi záleží stejně jako Vám. Usilujeme o stejnou věc, lišíme se v názoru na to, jakými cestami lze životní prostředí nejlépe chránit a zlepšovat.

a) Věřím v racionalitu lidského chování, v to, že každý člověk bude životní prostředí dobrovolně chránit svou spontánní aktivitou, pokud se bude pohybovat ve svobodném prostředí s racionálními pravidly chování, s nimiž se může ztotožnit.

b) Nevěřím, že životní prostředí lze chránit shora regulacemi, zákazy a příkazy, která lidská svobodu omezují. Odmítám falešný antagonismus člověk versus příroda, nedomnívám se, že ekonomický růst a rozvoj a ochrana přírody jsou ve vzájemném rozporu. Naopak, podle mě je růst a hospodářský rozvoj podmínkou zlepšení životního prostředí, protože pouze tak lze pro tento účel vytvářet dostatečné zdroje.

c) Praxe mi dává za pravdu, k největšímu zlepšení životního prostředí u nás došlo nikoliv v důsledku přijímání restriktivní legislativy, ale zavedením svobodné tvory cen, které svou přirozenou motivační silou změnily chování podniků a lidí, změnily strukturu průmyslu a spotřeby, omezily plýtvání a poškozování věcí, které nikomu nepatřily.

d) Jsem proti tomu, aby se ochrana životního prostředí ideologizovala, aby se z tohoto vážného tématu stal nástroj k omezování svobody občanů. Takové tendence na mezinárodní scéně vidím a vystupuji proti nim. Věřím však, že česká strana Zelených není reprezentantem takovýchto extrémních tendencí. Svědčí o tom i Vaše členství v současné vládní koalici a Váš podíl na programu této vlády, který zodpovědně plníte.

e) Oceňuji i to, že Vaší prioritou je otevřená politika a důraz na svobodné jednání v souladu se svým přesvědčením u Vašich zástupců. Vím, že nejste – navzdory názvu – stranou jednoho tématu, chápu Vás jako stranu liberálně občanského charakteru, kladoucí důraz na občanská práva a svobody. V tom vidím jistou blízkost názorů.

4) Již jsem v posledních dnech veřejně řekl, že jsem se mýlil, když jsem měl na počátku výhrady k Vašemu ministru zahraničí K.S. Dobře se mi s ním spolupracuje.

5) Chtěl bych, aby tato vláda vydržela celé funkční období a měla tak dost času k prosazení další části nezbytných reforem, které sice nejsou populární, ale žádná jiná vládní konstelace k nim v posledních deseti letech nenašla odvahu.

Václav Klaus, Poslanecká sněmovna PČR, 28.1.2008

 

2894 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Je třeba, aby nyní promluvil Putin – a to ještě dříve, než promluví děla. A to proto, že je jen malá naděje na to, že se Rusko bude moci budoucímu střetu vyhnout. Jinak hrozí ArmageddonTakovéto děsivé věci se opravdu dějí v českém zdravotnictví... Čtěte příběhy konkrétních lidíTragédie antických rozměrů: Lidový vůdce Salvini zradou odstaven od moci. Conteho vláda dosazena z Bruselu. Přístavy se migrantům opět otevírají. Kdy italský kotel vybuchne?Papežova apostaze? Odpor vůči Františkově snaze zničit Církev a její nauku podřídit marxismus, environmentalismu, genderismu a dalším zhoubným ateistickým naukám dneška, rosteKauza brutálně zavražděného saúdského opozičního novináře Džamála Chášukdžího, jasně ukazuje dvojí metr a pokrytectví sluníčkářů a západních velmocí

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

Eurabia.cz

Poslanec SPD a zkušený ex-diplomat Kobza analyzuje krizi kolem útoků na saúdskoarabskou rafineriíDnešní Londýn - dav v černém zahalených muslimek oslavuje multikulturalismus

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Švédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituály

ParlamentniListy.cz

Profesor od Zelených varoval: Na zemi je moc lidí. Moc skleníkového plynu, omezte hovězí maso. A stavte větrníkyEmir Kusturica potrestán za medaili od Zemana? Na FAMU, kterou proslavil, se prý chystá velká akce progresivních levičáků
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění