Charismatický Klaus či nezkušený Švejnar?

Autor: Filip Vurm | Publikováno: 4.2.2008 | Rubrika: Zamyšlení
Klaus - patriot

Česká republika stojí již počtvrté ve své krátké historii před volbou hlavy státu. V letech 1993 a 1998 byl bez větších komplikací zvolen Václav Havel, neboť na jeho osobě se dokázala shodnout většina politického spektra, protože si získal uznání jako dramatik, byl disident v období normalizace, aktivně se podílel na průběhu sametové revoluce v r. 1989 a byl dobře známý i v zahraničí. V Havlův prospěch mluvil i fakt, že nebyl členem žádné politické strany, která se konstituovala v polistopadovém období. To bylo zárukou pokud ne nadstranickosti, tak alespoň nestranickosti.

 Tento politický konsenzus však již při volbě Havlova nástupce neexistoval. Jednalo se tehdy o zdlouhavý proces, který nebyl prost dramatických zápletek, a který vyvolal u mnohých pocit nedůstojného kupčení s hlasy.  Zcela jistě to byl předobraz budoucích prezidentských voleb. Poprvé se zde objevilo určité dilema. Pokud je navrhován silný a charismatický kandidát, jedná se s téměř stoprocentní jistotou o zkušeného politika. Ten musí být už z povahy našeho politického systému spjat s nějakou konkrétní politickou stranou. Nesplňuje tedy kritétium nadstranickosti, které se u českým prezidentů očekává.

 V případě, že je však navrhován kandidát-nestraník, pak jde o osobnost pocházející z prostření vně politické scény. Zpravidla mu chybí zkušenost a ti, kdo předkládají jeho kandidaturu doufají, že bude v úřadě působit co nejméně „rušivě“. Naposledy zvítězila první varianta v osobě Václava Klause. Ten byl ministrem financí, premiérem, předsedou poslanecké sněmovny a nadto i zakladatel dominantní pravicové formace ODS.

 Počet hlasů, který obdržel však svědčí o tom, že získal podporu napříč celým politickým spektrem. Bylo to za situace, kdy politická strana k níž patřil, byla v opozici a nedisponovala nejsilnější frakcí v parlamentu. Následující období „české kohabitace“ nepotvrdilo obavy z toho, že nový prezident republiky bude nejvíce protěžovat stranu, ze které vzešel. Klaus měl podobně jako Havel vždy vyhraněné názory a nikdy se nebál prezentovat je doma i v zahraničí. Dělal to i za cenu, že některé jeho představy byly nepopulární a vyvolaly ostré reakce.  U české veřejnosti se těšil po celou dobu svého mandátu stabilní oblibě, jak to dokazuje celá řada průzkumů veřejného mínění. Tato obliba dalece přesahovala procento voličů ODS.

 V našem parlamentním systému to však není lid, nýbrž jeho zástupci, kdo volí prezidenta. Klausův protikandidát Jan Švejnar podporovaný zelenými a socialisty strávil většinu svého života v USA a vedle českého má i americké občanství. Vůči Klausovi se snaží vymezit tím, že se považuje za více „proevropského“, v sociálních a ekonomických otázkách je bližší chápání levice, v lidskoprávních otázkách je levicově liberální, což se projevuje kupříkladu v jeho podpoře adopce dětí homosexuály.

  Za Klausovu kandidaturu se zatím postavila ODS se silným zastoupením v obou komorách, několik nezávislých v senátu a nejnověji i křesťanští demokraté. Lidovci si jsou se Švejnarem podobní v pohledu na EU, ovšem jako strana mající hájit křesťanské hodnoty se rozcházejí s jeho pohledem na etické otázky. Komunisté jsou k současné EU více kritičtí, avšak sociální akcent a proklamovaná snaha Jana Švejnara plně je integrovat do politického systému, může ovlivnit jejich preference. Volba však bude tajná a dopředu nelze s určitostí říci, kdo je jejich jasný favorit.

 V tuto chvíli naše politická scéna stojí před výše zmiňovaným dilematem. Co je lepší? Zvolit charismatického, silného a zkušeného kandidáta s názory občas vyvolávajícími kontroverzi? Nebo zvolit člověka bez větších zkušeností na politickém kolbišti, který si musí „vylepšovat životopis“ a který žije navíc větší část svého života v cizině a má ve znalostech o zemi, v níž kandiduje, zásadní nedostatky?    

 

Filip Vurm

Autor je historik        

3509 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Nová hrozba od Erdogana, varuje Petr Hampl. „Istanbul“ je k ničemu. Hrůzná čísla z Německa jako důkazVážení čtenáři, pomozte nám prosímČernoši se tedy podílejí na vraždách z 85%, ačkoli tvoří 13% populace. Mají vysoký podíl i v ostatních kategoriích trestných činůArabští imigranti už útočí i v naší zemiFrancie vyhrožuje Polsku, že přijde o peníze z EU, pokud nezavede genderovou totalitu do svého zákonodárství

euServer.cz

Nová ruská ústava Kalousek ví stejně dobře jak to ví generál Flynn, že hnutí Blak Lives Matter je jen dočasnou zástěrkou toho, co má přijít po něm. Což je nová barevná revoluce fašistického střihu

ePortal.cz

Prosíme o pomoc. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneIstanbulská pirueta Andreje Babiše

Eurabia.cz

LGBT: Poskvrnili státní vlajku duhouOpravdu musí čeští vojáci být součásti francouzské okupace Afriky?

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruská armáda má technologií, kterou nemají Američané. Armáda USA je zděšenaByl zprovozněn nový most mezi Ruskem a Čínou

ParlamentniListy.cz

Mafie z Kavčích hor? Drsná slova z Hradu, doplněná osobní zkušenostíNaštvaný zemědělec: Ať pan Prouza lidem řekne, kolik peněz zůstává u nich v supermarketech. Aby to stálo osmkrát více, než za kolik nakoupí?
Články autora
Průzkum
Měla by Česká republika vystoupit z EU?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění