Švejnar v Klausově knize o transformaci není, protože nebyl relevantní osobou

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 4.2.2008 | Rubrika: Ekonomika
Klaus - tricolora

Na akci Centra pro ekonomiku a politiku představil prezident Václav Klaus svou novou knihu s názvem Makroekonomická fakta české transformace, kterou napsal se členem bankovní rady ČNB Vladimírem Tomšíkem. Sál autoklubu byl naplněný k prasknutí a v hledišti jste mohli zahlédnout několik exministrů z Klausových vlád, konkrétně Vladimíra Dlouhého, Jindřicha Vodičku či Ivana Kočárníka. Nechyběli ani Robert Holman a Miroslav Singer z bankovní rady ČNB. Z dalších známých osobností se na akci ukázali Miroslav Ševčík, Karel Steigerwald a Dušan Tříska.

            „Zklamaně vidím, že jste si úplně všichni knihu ještě nekoupili,“ zavtipkoval prezident na úvod. O odbyt své publikace však nemusel mít obavu, protože byla brzy vyprodaná a na mnohé se již nedostalo. Myšlenka napsat tuto knihu napadla autory někdy loni na jaře. Klaus chtěl vydat tuto knihu, protože se na některá fakta transformace zapomíná. Nepsal ji vůbec s úmyslem, že by se měla stát prostředkem prezidentské kampaně. Je podle něj psaná suchým ekonomickým jazykem, má charakter hodnotově neutrální analýzy a není pro běžného čtenáře.

„Čelil jsem otázkám, proč není v knize zmíněno jméno pana Švejnara. Důvodem je, že jsme se zabývali relevantními osobnostmi transformace a autory, kteří v té době na toto téma něco řekli, a to pan Švejnar nebyl,“ řekl favorit prezidentské volby.

            Knížka navazuje na předcházející práce obou autorů a vychází z oficiálních dat. Má zachytit hlavní makroekonomické fenomény a trendy. V práci jsou zahrnuty kapitoly pojednávající o vlastní teorii transformačního procesu založené na radikální změně relativních cen, sekvenci transformačních kroků, měření výkonu ekonomiky, problematice inflace v transformačních ekonomikách, o volbě režimu měnové politiky, volbě kurzového režimu, inflaci transformačních zemí po případném vstupu do eurozóny a o měnové politice uskutečňované prostřednictvím cílování inflace.

            Klaus připomenul některé konkrétní údaje, například to, že v roce 1990 byl reálný kurz koruny vůči marce (v korunách roku 1989) 10,15 a v roce 2006 3,34. „Dotáhli jsme se téměř ke slavné komárkovské marce za tři koruny,“ řekl Klaus pobaveně. Průměrná reálná mzda byla v roce 2006 na 144 procentech mzdy roku 1990. Export byl v roce 1990 4,7 miliardy eur, zatímco v roce 2006 již 71,7 miliardy.

            Tranformační pokles byl jiným fenoménem než recese ve standardních ekonomikách. Šlo o informační otřes, kdy se přecházelo k cenám, které nebyly direktivně určované, ale vytvářely se na trhu. Klaus na tabulkách ukázal, že transformační pokles a inflace byla v ČR nejmenší ze všech transformujících se zemí.

            Při transformaci se řídil Klaus hayekovskou a misesovskou myšlenkou, že alokační efektivnosti není možné dosáhnout sebedůmyslnější reformou cen, ale pouze jejich liberalizací, jedině tak ceny poskytují subjektům na trhu relevantní informace. Privatizace má předcházet restrukturalizaci podniků.

            Monetární problematiku tranformace odprezentoval Vladimír Tomšík. Obecně kritizoval politiku fixního kurzu, protože floating může pružněji reagovat na šoky. Rozkolísaný ekonomický růst měly díky politice pevného směnného kurzu Bulharsko, Estonsko a Litva. Hodilo by se rovněž připomenout fakt, o kterém hovořil Milton Friedman, že krize v Pinochetově Chile v osmdesátých letech byla zapříčiněná stínováním dolaru, podobně jako pokles v Británii na konci osmdesátých let byl zaznamenán, když ministr financí Nigel Lawson bez vědomí a proti vůli premiérky Thatcherové začal stínovat marku.

Tomšík rovněž připomenul restriktivní politiku ČNB a podstřelování inflačních cílů, které poškodilo investory. Ohledně případného vstupu do EMU připomenul Tomšík nebezpečí inflace a obtížnou otázku, jakou konkrétní hodnotu kurzu zafixovat.

            V následné diskusi se řešila problematika fixního měnového kurzu a vstupu do eurozóny. Klaus upozornil na rizika vzdání se suverénní měnové politiky. Poukázal na to, že pokud vznikne měnová unie v oblastech s rozdílnými ekonomickými parametry, přinese to velké problémy. Uvedl historický příklad sjednocení Itálie, kdy se spojil bohatý sever a chudý jih.

ČNB podle prezidenta za guvernéra Tošovského nekriticky přijímala politiku fixního kurzu ordinovanou MMF. Kancléř Jiří Weigl navrhl, že by bylo vhodné napsat komplexnější práci o transformaci. „Napíšeme to v druhé polovině Klausova dalšího prezidentského období,“ ozval se Vladimír Dlouhý.

            Klaus dále připomněl fakt, že Slováci chtěli před 16 lety oddělení slovenské měny od československé měnové unie, kdy rozdíly mezi ekonomikou ČR a SR nebyly zas tak velké, a nyní paradoxně usilují o vstup do eurozóny, kde výkonnost jednotlivých ekonomik je značně odlišná. Kamil Janáček z Komerční banky upozornil na vzestup inflace ve Slovinsku po přijetí eura. Moderátor Petr Mach diskusi škodolibě uzavřel tím, že ekonomové se těší, až budou komentovat velký růst inflace na Slovensku po plánovaném přijetí eura.      

           

Lukáš Petřík

vyšlo v týdeníku Euro 4. 2. 2008

http://www.euro.cz/id/0n07eg8d4r/seznam.jsp?id=11&typ=3&value=-1&def=1

 

 

kniha k objednání zde: http://knihy.abz.cz/prodej/makroekonomicka-fakta-ceske-transformace

3591 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Václav Havel omilostnil v roce 1990 pedofilního vraha Jaroslava Oplíštila a ten poté odnesl z nemocnice Na Bulovce sedmiměsíční holčičku Barborku, kterou pedofilně zneužil a zavraždil. Nyní je na svoboděAmerický generál hovoří o puči, který proběhl v USA po 11. září, a plánu o napadání států – Irák, Afghánistán, Sýrie...a ÍránProč tedy Maláčová nesebere sociální dávky těm, kteří dlouhodobě odmítají jakoukoli práci a proč nepodpoří zastropování dávek na bydlení, které zneužívají majitelé ubytoven?Nejtěžší otázka pro Trumpa: Jak dostat USA z okraje útesu smrti? Má napětí v Zálivu ještě mírové řešení? Jsou Saúdové opravdu kamarádi Ameriky? Válka s Íránem zničí světŘízená invaze pokračuje: Už nejde o Syřany, stěhuje se sem Afrika. Elity chtějí sebevraždu Evropy. Nový mechanismus přerozdělování

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

Eurabia.cz

Uprchlíci již obohacují Německo. V Hessensku již oženili a vdali 125 děti ...Proud uprchlíku/imigrantů z Řecka přes Balkán směrem k nám zesiluje! Poděkujte Němcům a EU, kteří vyzývají k nebránění migraci

FreeGlobe.cz

Němečtí vědci tvrdí, že lidské rasy neexistují. Vede je k tomu věda nebo náboženství politické korektnosti?Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Sesadit Zemana, řekla Němcová. Zdeněk Zbořil má pro ni vzkaz. A nejen pro niTakže vy se nestydíte, uhodila Drtinová na Klause juniora. A jelo to celých dvacet minut
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění