Švejnar a občanství jako zimník

Autor: Petr Nečas | Publikováno: 7.2.2008 | Rubrika: Zamyšlení
Vlajka - Česká Republika

Leden je magickým měsícem, majícím vliv na občanství prezidentského kandidáta pana Švejnara. V lednu 2001 získal české občanství a v lednu 2008 oznámil, že je připraven se zřeknout občanství USA. Je s podivem, že mu toto rozhodnutí trvalo tak dlouho. Copak opravdu věřil, že mohou současně platit slova naturalizační americké přísahy, kdy se pod přísahou zříká věrnosti jakémukoliv jinému státu (!), a úvodu české prezidentské přísahy "slibuji věrnost České republice"? Až v těchto dnech pan Švejnar zjistil, že pro naše občany "je funkce prezidenta opravdu velmi hlubokým symbolem a že loajalita hlavy státu k zemi bude stvrzena tím, že bude mít výlučně české občanství".

To, že prezident v naší zemi je opravdu důležitým a hlubokým symbolem, je jeden z nejdůležitějších parametrů českého prezidentství. Kandidáta, který napřed vyhlásí svou kandidaturu a teprve pak mezi lidmi zjišťuje základní podstatu této funkce, nelze považovat za seriózního. Pochopil už pan Švejnar, že kandidovat na pozici prezidenta republiky je opravdu něco jiného, než se ucházet o místo někde v bance? Hledá spíše atraktivní job, nebo službu své vlasti?

Další otazníky se objevují. O české občanství se pan Švejnar začal zajímat až v roce 1997, kdy se o něm mluvilo jako o horkém kandidátu na ministra či dokonce premiéra. Překážkou na cestě k nejvyšším postům se stala právě neexistence českého občanství. Uděleno mu bylo v lednu 2001. Mimochodem v době vrcholících preferencí tehdejší čtyřkoalice a jejích velkých nadějí formovat vládu. Pomiňme nyní, že na prezidenta naší země kandiduje někdo, kdo je opět naším občanem pouze sedm let. Otázka, proč pan Švejnar čekal více než desetiletí v demokratických poměrech s rozhodnutím získat naše občanství, však zůstává.

Neexistence českého občanství se stala překážkou jeho možného působení ve vládní funkci, existence občanství USA pak překážkou působení ve funkci prezidentské. Zřeknutí se občanství USA sotva ohlásil, ale už se pouští do zdůvodňování, jak po skončení politické dráhy mu pomůže jeho americká manželka a americké občanství dětí urychlit jeho znovuzískání.

Vedle sdělení, že k českému prezidentství si jen odskočil z Ameriky, kam po ukončení mandátu opět odkráčí, je to opět důkaz, že spíše než o službu vlasti se jedná o získání atraktivní pozice, která v budoucnosti s nápisem bývalý český prezident v závorce za jménem jen zvýší tržní hodnotu kandidáta na americkém přednáškovém a univerzitním trhu.

Jedno občanství chybí k získání atraktivní pozice. Tak se opatří. Jiné občanství překáží získání jiné atraktivní pozice. Tak se odloží. Občanství se získávají, odkládají a mění jako zimníky. Potřebuji nový, koupím. Starý překáží, odložím. Pak ho ze skříně opět vytáhnu.

Rychlé změny názorů na tak závažné problémy, jako je reforma či americký protiraketový radar, lze vyčítat nejen panu Švejnarovi. Ale zacházení s občanstvím jako se zimníkem si nezaslouží ani jedna z jeho "vlastí".

Nechci se dočkat, že v případě zvolení pana Švejnara prezidentem bude poprvé český prezident zpívat úvod národní hymny "Kde domov můj" opravdu s otazníkem. Pokud ten text ale vůbec zná.

04.02.2008, Právo

 

www.virtually.cz

3628 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

KORONAVIRUS: Domácí vězení pro Evropany... ... amnestie pro ilegální imigranty67 ilegálních migrantů se zase vylodilo na řeckém ostrově LesbosUzákoněná lež jako metoda práce EUBez Vás nepřežijeme...Německá policie při zatýkání v no-go zóně musela svést bitvu s 200 obyvateli imigrantské čtvrti

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaGeorge Soros. Génius hybridní války

Eurabia.cz

Švýcarsko vypoklonkovalo karavanu Cikánů (tj. les Gitans)Proč eurohujeří a germanofilové nenávidí Zemana? Protože jasně říká: Dokážeme si vládnout sami!

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Prezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinitCílem Německa je zničit Čechy a nacismus je jen jednou z etap této staleté strategie ...

ParlamentniListy.cz

„Já tam byl. Když Kalousek pil. A blil." Další dosud neznámé svědectví o propojení kšeftů a politiky s kořalkou v krkuJsme ocas, budeme mlčet? 500 miliard pro EU: Silná věta Merkelové. Vážné výpočty, temný odhad
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění