Patero důvodů začínajících na K. L. A. U. S.

Autor: Pavel Bém | Publikováno: 7.2.2008 | Rubrika: Zamyšlení
Klaus - tricolora

Jen pár dnů nás dělí od data prezidentské volby a v mediálním prostoru je to náležitě znát. Nemine dne, aby se titulní stránky novin a magazínů či hlavní zpravodajské relace obešly bez obličeje jednoho či druhého z kandidátů, případně obou najednou. Spekuluje se, zda volit tajně či veřejně, kdo hlas dá, komu ho dá a co za to dostane či nedostane. K sáhodlouhým litaniím opěvujícím jednoho či druhého kandidáta bych se nerad přidával, čtenářům svého blogu ale velmi rád poskytnu několik krátkých a stručných důvodů, proč si myslím, že Václav Klaus je dobrým prezidentem naší země a měl by být zvolen znovu.

Kontinuita.
Rozumná a vyspělá společnost se pozná podle toho, že navazuje na to dobré a osvědčené ze své minulosti i přítomnosti a naopak přetrhává vazby s tím, co v testu doby neobstálo. Jsem přesvědčen, že Václav Klaus v testu doby obstál v rolích, které mu byly přisouzeny. Stál u všech výrazných milníků naší polistopadové historie a jeho role byla vždy jasná a viditelná, i když ne jednoduchá. Příkladem je samotná transformace socialistického molochu v úspěšnou tržní ekonomiku, rozdělení Československa, jednání o členství v NATO a Evropské unii a další zlomové momenty. S jeho osobou se také pojí snad až nezvyklá kontinuita názorová. Známe prezidentovy názory na obecnou problematiku role státu v životě občana (čím menší, tím lepší), známe jeho postoje k celé škále společenských problémů a otázek, a dokonce známe i jeho nezvratný názor na vodu v plastové lahvi ("falešně levicová"). Jsou mnozí, kteří s jeho názory souhlasí a mnozí, kteří často a hlasitě nesouhlasí. Je ovšem dost nepravděpodobné, že by názory Václava Klause a především jejich pevnost někdo zpochybňoval.

Lidovost.
Prezidentský úřad se těší již od dob první republiky skoro nábožné úctě. Dost se změnilo, ale místy mocnářský charakter prezidentské funkce v některých rysech přetrval. A byl to právě Václav Klaus, kdo na začátku svého prvního funkčního období deklaroval vůli úřad zcivilnit, přiblížit občanům. Od doby jeho inaugurace, která byla symbolizována nikoliv projevem z hradního balkonu, ale projevem na nádvoří a bez bariér oddělujících občany, projezdil Václav Klaus v pravidelných intervalech celou zemi a některá místa navštívil dokonce opakovaně. Nekladl při tom důraz na oficiální akce za zavřenými dveřmi, ale naopak na setkání s občany kdekoliv v ulicích měst. Takové zcivilnění prezidentské funkce je mi bytostně sympatické a považuji jej za jeden z důležitých, nejen symbolických úspěchů stávajícího prezidenta.

Asertivní obhajoba zájmů naší země.
Mohou-li kritici stávajícího prezidenta hledat tisíc a jeden důvod proč ho nevolit, rozhodně neobstojí s kritikou schopnosti Václava Klause spoludefinovat a hájit české národní zájmy. Toto odhodlání se zrcadlí v trpělivé a fundované polemice s procesem evropské integrace, který ve snaze Evropu unifikovat, sešněrovat jednotnými pravidly a regulacemi plodí neustále nové smluvní dokumenty, jejichž důsledkem je přenos většího množství kompetencí na nadnárodní úroveň. Tomuto trendu Václav Klaus vždy oponoval a obhajoval důraz na mezivládní model evropské integrace jako protiklad k federalistickému uspořádání. Jeho dlouhodobé postoje v této a jiných otázkách jsou dokladem toho, že bude vždy kopat jen v českém dresu. Mohou toto říci i příznivci Jana Švejnara? Velmi o tom pochybuji.

Uniformita vyloučena.
Volba Václava Klause znamená volbu člověka s pevnými názory, které navíc umí dobře obhajovat. Volíme tedy státnickou osobnost, nikoliv průměrného politika. V tom někteří vidí nevýhodu, osobně to beru právě naopak. Ať se jedná o spor o povahu globálního oteplování, vývoj evropské integrace nebo investiční pobídky, nemůžeme od českého prezidenta čekat nesrozumitelné oficiální stanovisko, ale vyargumentovaný postoj, který čas o času vybočí z řady umělé politické korektnosti a vyzve k zamyšlení. Podobná vlastnost je ostatně odkazem samotného "zakladatele" prezidentské funkce Masaryka, který také často neváhal jít proti většinovému mínění.

Stabilita a důvěra.
Václav Klaus není svým povahovým založením a ani politickým přesvědčením přívržencem revolucí, rychlých a zkratových řešení. Je to běžec na dlouhou trať a ekonom, kterého jeho vědní obor naučil preferovat dlouhodobé efekty nad těmi krátkodobými. Je člověkem, který s naší zemí prožil dobré i špatné a je proto schopen si vážit nesamozřejmé svobody a stability, kterou dnes zažíváme. Snad proto je dnes suverénně nejdůvěryhodnějším a nejoblíbenějším politikem v naší zemi, který se nabízí jako přirozený garant naší cesty od listopadu 1989 až do dneška.

Sečteno a podtrženo, Václav Klaus nabízí to, co málokdo. Jeho hlavní konkurent Jan Švejnar několikaměsíční kampaní a občasnými návštěvami z USA takový náskok jen těžko dohoní. I proto věřím, že na začátku února zvítězí v poslaneckých a senátorských lavicích zdravý rozum. Už pro vyjmenované důvody začínající na K. L. A. U. S.

www.virtually.cz

 

 

 

Soubor:Flag of the president of the Czech Republic.svg

5184 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Němečtí zemědělci dostávají čtyřikrát vyšší dotace než zemědělci češtíMédia bojující za zájmy globalistů na nás hází špínu. Pomozte nám prosímGlobální pakt "nového humanismu". Katolická jeptiška odsoudila novou iniciativu papeže Františka jako ‚démonickou‘: Do církve vstoupilo zlo a přinesl ho do ní papež sám a ta vysoká hierarchieVystoupení z Evropské unie je výhodné. Zde máte faktaSkutečný necenzurovaný životopis Tomáše Halíka. No to si tedy počtete. Fakt

euServer.cz

Žijeme v době, v níž se vyplňují všechny hororové sny. Sociální důsledky bezuhlíkové energetiky v kombinaci s přistěhovaleckou politikou EU povedou k tomu, že náš dům bude hořetZaslzíte, když na péči Vondry o život nás, Ostraváků, pomyslíte

ePortal.cz

Nikdo se v obraně západní civilizace, jež se před naším zrakem hroutí, za posledních 50 let nevyjádřil lépe a inteligentněji...Čtenáři a přátelé Eportalu, podpořte nás prosím, nebo ukončíme činnost

Eurabia.cz

Přímý přenos: Přednáška exministra vnitra o imigraci "Evropa bez hranic?"Již i u nás aktivisté z neziskovek kradou rodinám děti s podporou soudu. A pak z nich dělají neomarxistické fanatiky!

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

„Všimla si už paní Fridrichová, že je Zeman prezident?“ Irena Ryšánková „vypleskla“ reportérku ČT. A jde dál. Xaver, Rada ČT, poplatkyPaní Geislerová, raději nečtěte. Výhrůžky demonstrací před ČT? „Kámoši“ v radě? Mediální expert Ostrý má jiný názor
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění