Klaus: Ano, foukal jsem proti větru

Autor: Redakce | Publikováno: 7.2.2008 | Rubrika: Rozhovory
Klaus

 Rozhovor prezidenta republiky Václava Klause pro zpravodajský server aktuálně.cz

 

 

Podle Tomáše Ježka se ztratil z investičních fondů v letech 1992-97 majetek za padesát miliard korun. Příčinou mělo být, že byl z návrhu zákona o investičních fondech v roce 1992 vyškrtnut paragraf, který odděloval majetek fondu a majetek správce fondu. Souhlasíte s ním?

Nevěřím, že Tomáš Ježek něco tak zjednodušeného vyslovil. Kéž by byl život tak jednoduchý, že by rozhodovala jedna věta v jednom zákoně. Neopakovatelný proces transformace od komunistické ekonomiky v ekonomiku tržní měl tisíce momentů, prvků, rovin, úloh a my jsme je zvládli lépe než kdokoli jiný.

Ztráty investičních fondů jsou i v netransformujících se ekonomikách - bohužel - běžnou věcí, v transformujících se ekonomikách je všechno daleko obtížnější.

Úroveň českých cen dosahuje šedesáti procent úrovně cen evropských. Jak by se měla česká úroveň zvýšit, aby nebyla překážkou pro úspěšné přijetí eura? Je to hlavní překážka přijetí eura?

Relativní úroveň českých cen (ve srovnání třeba se sousedním Německem) je opravdu zhruba na 60 procentech. To je realita, která se bez - nevím jak zorganizovaná zemětřesení - nedá změnit. Odráží to celkovou ekonomickou vyspělost naší země.

Přijetí eura je naopak plánem, projektem, pro někoho dokonce i přáním. Změnit se dá přání, nikoli realita. Proto nemohu přijmout vaši formulaci: "jak by se měla česká úroveň (myšleno cen) zvýšit, aby nebyla překážkou pro úspěšné přijetí eura?" Úroveň našich cen se bude postupně měnit, podobně jako se měnila dosud - na počátku 90. let byla mezi 20 a 30 procenty. V takové situaci přijmout euro by bylo bláhovostí.

Americký ekonom Paul Krugman doporučuje zvýšit daně bohatým, zavést povinné zdravotní pojištění a posílit sociální systém. Obdobné úvahy jako Krugman má nad budoucností české ekonomiky váš protikandidát Jan Švejnar: neomezovat sociální systém, rozmyslet si kroky vedoucí k privatizaci zdravotnictví, zrušit rovnou sazbu daně z příjmu. Máte k jeho radám výhrady?

Paul Krugman, se kterým jsem se zejména na velkém Světovém ekonomickém fóru v Davosu nejednou setkal, je známý, na americké poměry téměř extrémně levicový, ekonomický publicista. Termín "ekonomický publicista" si dovoluji použít, i když je nepochybně kvalitním ekonomem, který má za sebou seriózní vědecké práce. Jeho publicistika je však od jeho vědeckých prací velmi daleko. Našel si jistou mezeru na americkém mediálním trhu a na té se prezentuje.

S jeho názory v zásadě nesouhlasím. Ze stejného soudku je i Jan Švejnar, ten ovšem za sebou nemá ony Krugmanovy vědecké práce.

Co bylo pro vás nejdůležitější zkušeností během pěti let v prezidentské funkci a co považujete za svůj hlavní úkol pro druhé prezidentské období?

Ukázalo se, že je to nelehká funkce, je obtížnější, než jsem si původně myslel.

Nedá se měřit formálními pravomocemi prezidenta, neformální stránka je možná ještě daleko důležitější a náročnější. Jsou mnohé věci, které "nejsou vidět", resp. které jsou normálním "chozením do práce" a žádné tiskové zprávy o nich nejsou vydávány. Role prezidenta je obrovská odpovědnost, možná, že to na první pohled není vidět.

Druhé prezidentské období by bylo více kontinuitou  než diskontinuitou, za klíčové bych považoval přispívat k tomu, aby naše země byla svobodná, demokratická, maximálně suverénní a prosperující. To není specifický úkol pro prezidenta, ale je to vážný úkol i pro něho.

Řekl jste v rozhovoru pro Novu, že povinností prezidenta je bojovat za pravdu. Co byl v tomto ohledu váš největší úspěch?

Nejsem si vědom toho, že bych použil onen otřepaný výrok "bojovat za pravdu". Snažím se respektovat prezidentské pravomoci, ale současně vím, že prezident má významný vliv (nikoli moc) a že je mu nasloucháno. Proto jsem se vždy snažil prosazovat názory, které jsem považoval za správné, i když to nejednou bylo "foukáním proti větru". Skutečnost mi dala za pravdu v otázce námitek proti tzv. evropské ústavě, v otázce pochybností o válce v Iráku a v řadě dalších.

Jsem přesvědčen, že mi dříve či později bude dáno za pravdu i v otázce klimatických změn či globálního oteplování.

Máte vážné výhrady k probíhajícím reformám, anebo je v zásadě akceptujete?

Reformy jdou správným směrem, neboť ozdravění našich veřejných financí (neboli ukončení žití na dluh, tedy na úkor budoucích generací, na úkor našich dětí a vnuků) bylo více než za potřebí. Proto reformy, přesně v souladu s vaší otázkou, "v zásadě akceptuji". Nedělal jsem je, a proto se nepletu do sporů o jednotlivosti.

Souhlasíte s názorem, že premiéra může dělat pouze předseda demokratické strany, která vyhrála ve volbách a že druhou možnou variantou je pouze opakovat volby? (Tento názor publikoval předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř.)

Nevím, jestli někdo tak jednoznačně formuloval tento názor. Mohla to být volná úvaha v kategorii "když - tak". Proto bez komentáře k tomuto výroku říkám, že možností je jistě více. Že má být umožněno předsedovi vítězné strany pokusit se sestavit vládu, je naší zvyklostí, kterou plně respektuji.

Martina Macková, Petr Holub, aktuálně.cz, 7. 2. 2008

www.klaus.cz

 

Rozhovor prezidenta republiky Václava Klause pro zpravodajský server aktuálně.cz
 

3036 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Konec Ukrajiny: Jak Rotschildové zničili „nezávislou“ během několika letStrašné. Afričtí imigranti prodávají na ulicích drogy a ještě se lidem vysmívají. Podívejte seNezletilí imigranti hromadně znásilnili 14-leté děvče. Máme tady děsivou ukázku toho, co by se mohlo stát, kdyby se europoslankyni KDU-ČSL Šojdrové podařilo prosadit přijetí „syrských sirotků“Pozadí manipulovaného převratu 17. listopadu 1989. Havel byl člověk, který vlastně nikdy nepracoval, který si rád užíval alkoholu a sexu a který se nechal manipulovat svými přáteli Clintonem a AlbrightovouImigrantské „děti" hromadně znásilnily 14-letou dívku. Inspirace pro "sirotky" Šojdrové?

euServer.cz

Presstituce není jen zaměstnání, ale také stav duchaPoliticko-rozvratná činnost „Člověka v tísni“

ePortal.cz

Kdyby stát nevyhazoval šest miliard do luftu, aby si někteří mohli vozit zadky zadarmo, a namísto toho jimi financoval ČT, měli bychom VŠICHNI tu příšernou televizi aspoň zadarmoZměny zákonů z dílny ministerstva vnitra prospívají ČSSD a nikoliv občanům

Eurabia.cz

Video: Napadení při akci pálení koránu v NorskuChorvatská policie na hranici zahájila na imigranty palbu

FreeGlobe.cz

Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školách

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Čím víc bude muslimů, tím větší bude jejich moc. Vlastimil Vondruška o budoucnosti Evropy„Jsou v pasti.“ Po Letné a oslavách: Erik Best sčítá a účtuje Milionu chvilek, novinářům a jiným. A vidí změnu
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění