"Sociální realita Evropy" aneb když eurokrati nemají co na práci

Autor: Tomáš Břicháček | Publikováno: 18.2.2008 | Rubrika: Humor
EU da ruda

Po akčním plánu "Důstojné stárnutí v informační společnosti" přinášíme další perlu z kuchyně Evropské komise. Tentokrát citujeme ze zprávy "Sociální realita Evropy". Tento vpravdě humoristický text evropských úředníků můžete stahovat zde.

Evropští úředníci kladou v textu členským státům např. následující otázky:

 

1)             DOBRÉ ŽIVOTNÍ PODMÍNKY

a)     Co pojmem dobré životní podmínky („well-being") rozumíte? Co je vedle materiálního jmění pro šťastný a spokojený život opravdu podstatné?

b)      Jak byste seřadily podle pořadí důležitosti klíčové faktory, jež životní pohodě přispívají: zaměstnání, práce přinášející uspokojení, možnost hodnotného rodinného života, přiměřené bydlení, přístup ke vzdělávání, vyhlídky na sociální mobilitu, dobří sousedé a přátelé, pevné vazby uvnitř komunity, pocit bezpečí na ulici doma? Co ještě?

c)      Co pokládáte za největší překážky na cestě k životní pohodě v dnešní Evropě? Nedostatek peněz, nouzi o solidní práci, přílišný tlak na rodinu a volný čas, chudobu a nerovnost, neodpovídající veřejné služby jak je zdravotnictví či školství, trestnou činnost, nedostatek úcty, potíže s migrací a multikulturalismem?


2)       PŘÍLEŽITOSTI A PŘÍSTUP

Jaké jsou nejvýznamnější faktory pro udržení anebo zvýšení příležitostí v dnešní společnosti (vzdělání, sociální postavení, bohatství, zdraví, veřejné služby atd.)?

 

3) ZAMĚSTNÁNÍ A PRACOVIŠTĚ
a)   Jaké jsou hlavní překážky při hledání dobré práce a snahy udržovat si       kvalifikaci, díky níž nalezne v případě potřeby pracovník jiné zaměstnání? Jaké       jsou účinná řešení k překonání těchto překážek a rozšíření přístupu k pracovním       příležitostem? Jak má být na moderním pracovním trhu správně vyvážena jistota       práce a nových příležitostí?

b)      Nezvyšuje se stres na pracovišti? Pokud ano, co jej způsobuje (např. nové pracovní nároky, nejistota zaměstnání, nedostatečné vyvážení rodinného a pracovního života)?

c)      Jak je zapotřebí pomoci párům se dvěma příjmy zvládat práci, rodinu a volný čas? Co lze učinit pro snížení tlaku vyvíjeného na muže a ženy, kteří chtějí budovat kariéru a kombinovat ji s fungující rodinou a soukromým životem?


4)       SPOLEČNOST A SPOLEČENSKÉ VZTAHY

a)      Jaký je sociální dopad měnících se hodnot, měnící se role žen a mužů a jiné úlohy mužů? Jaké překážky musí společnost překonávat na cestě za šťastným rodinným životem? Může vláda učinit něco, aby tyto překážky odbourala? Je klesající porodnost čistě soukromou věcí, nebo by se na ni mělo začít aktivně pohlížet jako na věc veřejnou?
      
b)      Proč se v Evropě stále vyskytuje tolik chudoby, zejména u dětí? Co je příčinou, jaké následky společnost ponese a co by se mělo případně dělat?
       
c)      Není vážné, že v našich společnostech začínají sílit nerovnosti? Jak může být stále rozmanitější společnost zároveň také soudržná? Jak rozmanitost ovlivňuje solidaritu? Kterak lze zlepšit integraci? Jak lze zaručit pro všechny přístup k (veřejným) službám, jako je soudnictví, veřejná správa, kultura, sociální služby (a sociální bydlení) a sociální zabezpečení?
      
d)      Co se týče prodlužující se délky života: O kolik se zvýší břemeno péče o zestárlé a kdo jej ponese – jak z hlediska finančních nákladů, tak i svého času? Jaké sociální dopady má vzrůstající počet starých lidí žijících osaměle? Jak vyvážit odpovědnost mezi rodinu, komunitu a stát? Jaké sociální a ekonomické bariéry nedovolují seniorům pracovat déle? Čím si vysvětlujete přetrvávání chudoby u jedné šestiny starých lidí EU?

4136 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Pro-migračního francouzského aktivistu zamordoval migrant, se kterým spalSpojené národy ovládnuté gender ideologií vyhlašují za politicky nekorektní říkat „manžel“ nebo „manželka“Bez Vás nepřežijeme...Panna Marie se naklonovala a Ježíš byl transsexuál, objevili v pokrokovém ŠvédskuŽerte brouky, vyhlašuje nová pokroková potravinová politika EU prosazující méně masa a více alternativních proteinů

euServer.cz

Proč se Nálezy Ústavního soudu o Colloredo–Mansfeldech staly Stalingradem protektorátních restituentůSkryté záměry pomníkové války

ePortal.cz

Pane premiére Bbiši, odmítněte záludný plán Leyenové!V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončena

Eurabia.cz

Důvod proč se zhoršuje situace Francouzů: Skoro polovina sociálních dávek je vyplácena cizincůmCikáni zabili v centru Budapešti dva mladé Maďary

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruska vláda zahájila rozsáhlý program finanční podpory pro rodiny postižené koronaviremPrezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinit

ParlamentniListy.cz

Profesor Tomský rozhání obavy z budoucnosti. Nejvíc toho mohou pokazit příliš aktivní vládyEuroblbost, úplně pokroucená logika. Chceme takovou čuňárnu? Markéta Šichtařová překládá do normální řeči hezké bruselské fráze o pomoci
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění