"Sociální realita Evropy" aneb když eurokrati nemají co na práci

Autor: Tomáš Břicháček | Publikováno: 18.2.2008 | Rubrika: Humor
EU da ruda

Po akčním plánu "Důstojné stárnutí v informační společnosti" přinášíme další perlu z kuchyně Evropské komise. Tentokrát citujeme ze zprávy "Sociální realita Evropy". Tento vpravdě humoristický text evropských úředníků můžete stahovat zde.

Evropští úředníci kladou v textu členským státům např. následující otázky:

 

1)             DOBRÉ ŽIVOTNÍ PODMÍNKY

a)     Co pojmem dobré životní podmínky („well-being") rozumíte? Co je vedle materiálního jmění pro šťastný a spokojený život opravdu podstatné?

b)      Jak byste seřadily podle pořadí důležitosti klíčové faktory, jež životní pohodě přispívají: zaměstnání, práce přinášející uspokojení, možnost hodnotného rodinného života, přiměřené bydlení, přístup ke vzdělávání, vyhlídky na sociální mobilitu, dobří sousedé a přátelé, pevné vazby uvnitř komunity, pocit bezpečí na ulici doma? Co ještě?

c)      Co pokládáte za největší překážky na cestě k životní pohodě v dnešní Evropě? Nedostatek peněz, nouzi o solidní práci, přílišný tlak na rodinu a volný čas, chudobu a nerovnost, neodpovídající veřejné služby jak je zdravotnictví či školství, trestnou činnost, nedostatek úcty, potíže s migrací a multikulturalismem?


2)       PŘÍLEŽITOSTI A PŘÍSTUP

Jaké jsou nejvýznamnější faktory pro udržení anebo zvýšení příležitostí v dnešní společnosti (vzdělání, sociální postavení, bohatství, zdraví, veřejné služby atd.)?

 

3) ZAMĚSTNÁNÍ A PRACOVIŠTĚ
a)   Jaké jsou hlavní překážky při hledání dobré práce a snahy udržovat si       kvalifikaci, díky níž nalezne v případě potřeby pracovník jiné zaměstnání? Jaké       jsou účinná řešení k překonání těchto překážek a rozšíření přístupu k pracovním       příležitostem? Jak má být na moderním pracovním trhu správně vyvážena jistota       práce a nových příležitostí?

b)      Nezvyšuje se stres na pracovišti? Pokud ano, co jej způsobuje (např. nové pracovní nároky, nejistota zaměstnání, nedostatečné vyvážení rodinného a pracovního života)?

c)      Jak je zapotřebí pomoci párům se dvěma příjmy zvládat práci, rodinu a volný čas? Co lze učinit pro snížení tlaku vyvíjeného na muže a ženy, kteří chtějí budovat kariéru a kombinovat ji s fungující rodinou a soukromým životem?


4)       SPOLEČNOST A SPOLEČENSKÉ VZTAHY

a)      Jaký je sociální dopad měnících se hodnot, měnící se role žen a mužů a jiné úlohy mužů? Jaké překážky musí společnost překonávat na cestě za šťastným rodinným životem? Může vláda učinit něco, aby tyto překážky odbourala? Je klesající porodnost čistě soukromou věcí, nebo by se na ni mělo začít aktivně pohlížet jako na věc veřejnou?
      
b)      Proč se v Evropě stále vyskytuje tolik chudoby, zejména u dětí? Co je příčinou, jaké následky společnost ponese a co by se mělo případně dělat?
       
c)      Není vážné, že v našich společnostech začínají sílit nerovnosti? Jak může být stále rozmanitější společnost zároveň také soudržná? Jak rozmanitost ovlivňuje solidaritu? Kterak lze zlepšit integraci? Jak lze zaručit pro všechny přístup k (veřejným) službám, jako je soudnictví, veřejná správa, kultura, sociální služby (a sociální bydlení) a sociální zabezpečení?
      
d)      Co se týče prodlužující se délky života: O kolik se zvýší břemeno péče o zestárlé a kdo jej ponese – jak z hlediska finančních nákladů, tak i svého času? Jaké sociální dopady má vzrůstající počet starých lidí žijících osaměle? Jak vyvážit odpovědnost mezi rodinu, komunitu a stát? Jaké sociální a ekonomické bariéry nedovolují seniorům pracovat déle? Čím si vysvětlujete přetrvávání chudoby u jedné šestiny starých lidí EU?

3791 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Pomozte, prosím, bránit Vaše blízké, Vaše domovy a naši vlastŘada výzkumů shodně ukazuje, že v evropských zemích s každou další generací klesá IQ, a to i když je zohledněna imigrace. Evropská civilizace: Jako přežrané myši?Tichá invaze mladých bolševiků: Ministerstva, neziskovky placené státem, ČT, ČRo a spol. Už se ani neskrývají. Kdo je kdo? Tady je máte přehledněTehdy se Havel dozvěděl, že se stane prezidentem… George Soros hovoří o svých setkáních s Václavem Havlem a Karlem Schwarzenbergem…Skutečný necenzurovaný životopis Tomáše Halíka. No to si tedy počtete. Fakt

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

Eurabia.cz

Orbán elegantně setřel notorického opilce a šéfa EU: Lucembursko? A co ten národ dokázal? Na co může být hrdý?Socialisté s vedením EU otevřeli italské přístavy a již mají úspěšné výsledky: Nový africký uprchlík zneužil desetiletou holčičku

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Bomba: Babiš navrhuje zrušit poplatek pro ČT. V tomto případě…Třesk v Jablonci. Piráti po Praze 5 přišli o další radnici. Důvod překvapí
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění