Vstup Jany Bobošíkové do druhé presidentské volby

Autor: Tomáš Haas | Publikováno: 14.2.2008 | Rubrika: Zamyšlení
bobosikova2

Není jistě třeba říkat, že komunisté Janu Bobošíkovou chtějí použít pro zvýšení vlastní ceny, a že jsou připraveni jí okamžitě podříznout, pokud Švejnar veřejně přijme jejich podmínky ( t.j. odmítnutí radaru, konec „diskriminace“ KSČM, odmítnutí reformy veřejných financí, kladné stanovisko k zákonu o referendu a negativní stanovisko k reformě veřejných financí) a Paroubek se zaváže, že je přestane považovat za slabšího partnera a přestane za ně mluvit.

Otázkou v tuto chvíli (píši to v úterý večer) je jen to, zda se již nedomluvili a zda nominační listina Jany Bobošíkové skutečně včas dorazila do Sněmovny jak ohlásila media. Pokud ne, tak se už domluvili a hodili jí přes palubu. Pokud ano, mohou to ještě udělat – mají čas až do začátku schůze v pátek.
Pokud jí už nominovali, nemohou to odvolat, mohou jí jen na poslední chvíli odepřít podporu a hlasovat pro Švejnara. Ale Bobošíková bude oficiálně kandidátem a bude mít právo v pátek vystoupit s projevem.

Protože není úplně hloupá, připravuje si jistě verzi projevu pro oba případy. Bobošíková samozřejmě ví, že se nestane presidentkou, ale zcela zjevně celou věc bere jako úžasnou příležitost ke svému zviditelnění a zatím si ani na okamžik nepřipustila, že by to pro ní nemuselo dobře dopadnout.
Pokud zůstane kandidátkou KSČM, ví velmi dobře, že nemůže vyhrát, ale bude se snažit vystupovat jako Joana z Arcu, pranýřovat nepravosti a hříchy a hrát pro galerii. Komunistům zaplatí tím, že je bude šetřit.

Pokud jí ale odhodí, probudí se v ní lvice a pronese tentýž projev v druhé, daleko ostřejší verzi – s tím, že nebude cítit žádný závazek ke komunistům a vrátí jim to.

V každém případě ale jejím hlavním cílem je připravit si posici pro evropské volby a získat si nějaké volitele, což se jí tímto může podařit – je u nás dost lidí, kteří skočí na všechno.

Pro ODS z toho vyplývá jen to, že pokud se komunisté a sociální demokraté nedohodnou, je ve hře třetí kandidát, což sice vezme Švejnarovi přinejmenším v prvním kole několik komunistických hlasů, ale Václavu Klausovi to žádný hlas nepřidá. Snad jen jakýsi další argument pro vyjednavače, což ovšem platí i v případě, že se komunisté a sociální demokraté dohodnou.

Na druhou stranu to, že 17 z 26 poslanců KSČM (podle iDNES) Bobošíkovou nominovalo, sice ještě nedává jistotu, že jí všichni budou v prvním kole skutečně volit, ale pokud ano, dává to ODS šanci (realistcky velmi malou) získat v prvním kole první místo pro V.K. ve sněmovně:

( 81 ODS + 9 KDU + 2 Nezařazení = 92 pro Václava Klause )
( 71 ČSSD + 6 SZ + 4 KDU + 9 KSČM = 90 pro Jana Švejnara )
( 17 KSČM = 17 pro Janu Bobošíkovou )

Tato čísla jsou založena na výčtu hlasování ve třetím kole minulou sobotu a na informaci o výsledku jednání poslaneckého klubu KSČM)
Samo o sobě by to ještě nedalo Václavu Klausovi vítězství ve druhé volbě, ale zajistilo by mu to postup do druhého kola a znamenalo by to Švejnarovo vyřazení.

Poměr je ovšem velmi těsný a komunisté budou zcela jistě taktizovat a dají Švejnarovi dostatek hlasů, aby mu zajistili postup do druhého kola, například tak, že jen několik z nich by ve skutečnosti „pro formu“ volilo Bobošíkovou. V druhém a třetím kole se pak pravděpodobně komunisté zachovají podobně jako v první volbě.

Závěr je celkem jednoznačný – vstup Jany Bobošíkové do soutěže dává sice Václavu Klausovi trochu (ve skutečnosti ale jen o velmi málo, hraje se stále o jeden či dva hlasy) zvýšenou šanci na vítězství v prvním kole druhé volby, (což by pak, vzhledem k tomu, že by zůstal v soutěži sám, značně zvýšilo pravděpodobnost jeho zvolení ve druhém nebo třetím kole), ale jinak nebude pravděpodobně mít žádný závažný dopad na výsledek volby.

Jedinou praktickou cestou ke zvolení Václava Klause je proto pro ODS pokračovat v získávání hlasů jednáním s voliteli ve Sněmovně i v Senátu.

Václav Klaus rozhodně nebude zvolen presidentem zásluhou Jany Bobošíkové nebo KSČM. Můžeme ale s jistotou očekávat, že jeho vítězství bude takto presentováno medii a Sociálními demokraty.

3064 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Imigrantské „děti" hromadně znásilnily 14-letou dívku. Inspirace pro "sirotky" Šojdrové?Martin Fendrych, toho času komentátor Aktuálně.cz, se rozčiluje nad ošklivým nálepkováním, zejména pokud jde o nařčení z neomarxismu, jehož je sám častým terčem...Zhouba křesťanstva: Přizpůsobení se světu. Rozbití komunit, kompromisy a ústupky. Jsme tam, kde nás ďábel chtěl mít. Kdo má strach z Pravdy? Poničenou katedrálu musíme obnovit takovou, jaká původně bylaNelibi se vam reprezentovat stat a narod? Vraťte pul miliardy a valte… Fotbalova asosiace ČR, spolek, kery na svuj provoz dostava každoročně od nas ode všech pul miliardu korun, se asi za svuj narod stydi...Každý, chudý i bohatý, může díky sluníčkářům a islamizaci přijít o vše…

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ePortal.cz

Pokud bude Česká televize nadále vysílat podobné propagandistické paskvily jako s Václavem Moravcem, Rychetským a Čaputovou, poženou je lidé svinským krokemUž i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!

Eurabia.cz

Vojenských zásahů není stále dost, mírem je třeba šetřit. Naštěstí však Washington zbrojí 2.přikázání podle vítačů: "Milovati budeš jižního svého"

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Další otřesné svědectví o brandýské LDN: Buď budeš denně platit, nebo poletíš do černý kobky v patře mezi bezdomovce, sdělili pacientovi po operaciNuly! Novináři, politici a lidé za počítačem. Zeman před 17. listopadem rozdával rány
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění