Jan Zahradil: Předsednictví EU prezident Klaus obohatí

Autor: Jan Zahradil | Publikováno: 20.2.2008 | Rubrika: Politika
Klaus

EVROPSKÁ UNIE Klaus kritizuje evropskou integraci. Škodí tím Česku, nebo brání naše zájmy?

Před pěti lety jsem po prezidentské volbě napsal, že by Václav Klaus jako prezident mohl sehrát důležitou roli katalyzátoru při krystalizaci debaty o Evropské unii. To se do značné míry splnilo, přesto toto tvrzení platí dnes ještě více než tehdy.

Za těch pět let se totiž EU posunula jinam, než si přejí Klausovi kritici. V roce 2003 se tančily povinné rituální tance kolem návrhu tzv. euroústavy, která měla vyřešit všechny evropské problémy. Smetla ji však referenda ve Francii a Nizozemsku a kouzlo se vytratilo.

Německo sice úspěšně propašovalo podstatné části euroústavy do nové reformní smlouvy, ale už to není ono. Původní plán nevyšel a s ním zmizel okázalý a nabubřelý euroústavní patos. Změnila se i rétorika, dnes již není svatokrádež kritizovat ten či onen aspekt evropské integrace. Naopak kritický tón, jehož byl Klaus průkopníkem, zaznívá daleko častěji.

Ukázalo se, že od reality odtržené projekty evropských sociálních inženýrů nemusí vždy vyjít. Je zřejmé, že - na rozdíl od přání eurofederalistů - nevzniká "stát Evropa". Chybí celoevropský étos i démos, evropská identita i loajalita. EU není konečnou definicí evropské civilizace, je to "jen" servisní organizace založená na smlouvě evropských států a národů. Nic více, nic méně. Očekávat od ní více se ukázalo jako chyba. I o tom mluví Klaus už léta.

Po případném vstupu nové evropské smlouvy v platnost utichnou - možná na celá desetiletí - spory o procedurální a institucionální fungování EU. O to více zbyde času na analýzu smyslu a obsahu evropských politik. Například tolik vzývaná společná zahraniční politika EU se, bez ohledu na nově zřízenou funkci "vysokého představitele" EU, jeví jako nedosažitelná chiméra. Ale v poslední době Unii dominuje nová móda - ortodoxní boj proti změnám klimatu. Nepodřízneme si sami kvůli této ortodoxii větev ekonomiky, na které sedíme? Evropský průmysl, od energetiky až po automobilky, už nespokojeně mručí, podívá-li se na chystaná opatření na snižování emisí.

Ano, evropští politici se tohoto tématu vděčně chytili - je populární a lidem se to (zatím) líbí. Ale každá legrace něco stojí. Budou je voliči podporovat, až zjistí, že tuto legraci zaplatí oni - počínaje cenami energií a konče cenami výrobků? I tady se Klaus už dopředu zmocnil tématu a se známou razancí udal tón diskuse. Jeho oponenti se zatím zmohli spíše na osobní útoky než na racionální protiargumenty.

Proto není třeba brát vážně ty, kdo v souvislosti s českým předsednictvím EU malují na zeď bubáka v Klausově podobě, ať už doma, nebo venku. Jde zpravidla o ty, kdo s ním mají z minulosti nevyřízené politické účty, nebo ti, kdo se bojí ostrých a zřetelně formulovaných názorů, protože tuší, že jejich mělká "politická korektnost" ve střetu s nimi neobstojí. Václav Klaus, pokud využije příležitosti, české předsednictví EU jedině obohatí. Zatímco vláda bude organizovat a řešit denní evropskou agendu, český prezident může - jako onen katalyzátor - iniciovat celoevropskou debatu nad dlouhodobějšími trendy evropské integrace.

Toho se možná jeho odpůrci bojí nejvíce -ukázalo by se totiž, že na budoucnost EU nemají monopol a že jimi propagovaná a prosazovaná představa EU není jediná správná.

 

MF DNES, 18.02.2008

2340 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Existuje mnoho nevysvětleného kolem 11. září a v průběhu osmnácti let od útoku nevysvětlené ještě přibylo. Není jen shodou okolností, že přes 4 tisíce poškozených onemocnělo rakovinou?Kdo si myslel, že se nás problém islámského fanatismu a džihádismu bezprostředně netýká, byl velmi rychle vyveden z omyluJde zcela nepokrytě a nepochybně o cílený útok na naší suverenitu v oblasti justice, a do budoucna bezpochyby půjde o skvělý nástroj na trestání a vydírání neposlušných členských států EUPřátelé, pomozte, prosím, a přispějte na dobrou věc...Tehdy se Havel dozvěděl, že se stane prezidentem… George Soros hovoří o svých setkáních s Václavem Havlem a Karlem Schwarzenbergem…

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

Eurabia.cz

Politicky nekorektní vtipy o islámu, migraci a EU aneb Již brzy zakázané a trestné?Heslo Evropského parlamentu: "Národní suverenita je kořenem nejhroznějšího zla naší doby."

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Švédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituály

ParlamentniListy.cz

Bomba: Babiš navrhuje zrušit poplatek pro ČT. V tomto případě…Babiš pro PL: Koněv? Je to jinak. Rusko zpět do hry. Nový úder neziskovkám. Bakalova sekta. Vzkaz Petříčkovi
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění