Strach ze Švejnara - Kam s ním?

Autor: Tomáš Haas | Publikováno: 21.2.2008 | Rubrika: Zamyšlení
USA

Antiklausovská koalice stvořila monstrum, ze kterého se šíří strach - ve stranách nešťastné koalice.

Sociální demokraté se Švejnarem nepočítají. Spíše se zdá, že se od něho distancují. Nemluví o svém neúspěchu, je to již oficiálně Švejnarův neúspěch. ČTK ve zprávě z nedělního zasedání nejvyššího orgánu ČSSD mezi sjezdy, Ústředního výkonného výboru, popisuje stanovisko ČSSD téměř jako laskavé svolení Sociálních demokratů svého kandidáta úplně nezatratit:
"Přestože se nepodařilo Janu Švejnarovi zvítězit v klání o prezidentské křeslo na Pražském hradě, sociální demokraté zvažují možnosti, jak ho zapojit do dalšího politického dění."

Téměř by se z tomto oznámení dalo vyčíst, že Jan Švejnar nebude vyloučen ze strany jen proto, že naštěstí pro něho není jejím členem.
Zelení již prohlašují, ústy Kateřiny Jackques, že post senátora je pod Švejnarovu úroveň. To znamená, že s ním Zelení pro tuto posici nepočítají a nominovat jej nebudou.

Žádná ze stran spojených v Antiklausovské koalici se Švejnarem nepočítá ani pro nějakou vlastní stranickou posici.

Jiří Paroubek bude mít tvrdou práci svůj post uhájit i bez konkurenta, kterého si sám vyrobil. Nevděk ke svému kandidátu může svým straníkům lehce vysvětlit. Podpora Švejnarovy kandidatury byla znakem jeho, Paroubkovy, velkorysosti a ochoty hledat kompromis. Ale uznejte sami, "pravicový ekonom" ve vedoucí posici sociální demokracie, to snad ani není možné. Musíme hledat nějakou "jinou možnost jak ho zapojit do politického dění."
Čti: a pokud to bude nutné, tak v bezpečné vzdálenosti od Lidového domu.
Zelení a Martin Bursík mají podobný problém. Jen těžko si lze představit Jana Švejnara plně angažovaného a politicky uspokojeného bojem za záchranu rodinky zelených žabiček ohrožených stavbou nějakého silničního obchvatu. Nelze jej ani umístit jinak, předsedou Zelených je Martin Bursík, rovněž ohrožený, i když více a permanentně, zelenými rebely v jeho vlastní straně a trik s jmenováním "nezávislého" Švejnara do ministerské funkce se mu těžko podaří opakovat. Muž který měl být presidentem se asi nebude chtít stát náhražkou pro Džamilu Stehlíkovou na Ministerstvu pro lidská práva a národnostní menšiny.

Jmenování Karla Schwarzenberga sice nebylo přijato nadšeným souhlasem ODS, ale ministr zahraničí prokázal, že není "ministrem za zelené", ale jedním z předních ministrů české vlády a že má prestiž a kvality, které jej dělají mužem na svém místě.

Rozhodně jej Mirek Topolánek nemá v plánu nahrazovat. Pokud se Karel Schwarzenberg sám, ze zdravotních, nebo jiných vlastních důvodů, svého postu vzdá, může jej nahradit jen někdo pro tak důležitou a v blízké budoucnosti klíčovou pozici plně odborně i politicky kvalifikovaný - a tím Švejnar rozhodně není.

Kam se Švejnarem? Zelení již naznačují kam. Kamsi mimo českou politiku, mimo české politické strany.
Švejnar je přeci nadstranický.

Švejnar ví, že už není svými dosavadními spojenci vítán a ví i to, že nemá cenu se pokoušet zakládat nějakou novou stranu. Pokoušel se o to, spolu s jinými politiky, několikrát a vždy bez úspěchu. Pokud pomýšlí na nějaký revival své presidentské kandidatury za pět let, ví, že takový pokus s nejistým výsledkem jej spíše poškodí. Značně by jej poškodil i jinak, jako předseda politického subjektu by opět byl pod silným a politicky neúnosným tlakem vzdát se své posice v dozorčí radě ČSOB, která vede arbitrážní spor o desítky miliard korun s českým státem.

To nebyl ochoten udělat ani jako kandidát na presidenta a podmiňoval to svým zvolením. Lze jen těžko očekávat, že to bude ochoten udělat výměnou za nejistou, časově náročnou a nepříliš lukrativní posici předsedy nového politického subjektu. Jan Švejnar se jen těžko vzdá svého amerického občanství, své americké profesury a své posice v ČSOB, která mu přinesla, podle výročních zpráv banky, od roku 2003 celkem 21.5 milionů korun, výměnou za něco, co je pouhým, jakkoliv krásným, snem.

Ostatně co bude a co nebude Jan Švejnar dělat, se brzy dozvíme.
I když je pravdou, že jako vždy, tam kde se jedná o Jana Švejnara, nemůžeme očekávat nějaké pevné rozhodnutí, nebo stanovisko.

Pro českou televizi a český tisk Švejnar oznámil, že zatím neplánuje návrat do USA. V deníku The Ann Arbor News, který vychází v jeho domově, městě Ann Arbor v Michiganu, oznámila v pátek večer, několik hodin po ukončení volby prezidenta České republiky, jeho administrativní asistentka Faith Vlcek, že profesor Švejnar plánuje návrat do Spojených států příští týden.

3503 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Strašné. 88letý Rolf je ve Švédsku bezdomovcem, ač migranti dostanou všechno zdarma. Podívejte se Jeden muž blízký papeži – a tolik zlaArabština je hlavním jazykem v některých švédských školkáchPomozte nám, prosím, bez Vás to nedáme. Byla by škoda, kdybychom po 15 letech existence museli skončitVystoupení z Evropské unie je výhodné. Zde máte fakta

euServer.cz

Čeho všeho se chvilkaři budou muset ještě dopustit, než na ně padne zákon?Levice opustila pracující třídu a přeběhla k migrantům, k LGBT a posedlostí Gretou, hořekují švédští komunisté

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaNulová tolerance pro vydírání ekoteroristů. U mne je tolerance vůči těmto šílencům na bodě nula. Ustupovat jim znamená jejich trestné činy legitimizovat

Eurabia.cz

Proč Babiš neposlal armádu na ilegální imigranty, ale posílá jí na Čechy? A budou do nás střílet?Petr Hampl doporučuje: Kniha o zklamání bývalého stoupence radikální levice

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Pikoru vyzvali k reakci a ta přišla drtivá. Kádrujete mi ženu? A to teprve začínámeUž zítra. Pod Křečkovými okny se chystá brajgl. Milion chvilek si přizval posily
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění