Globální oteplování ustalo a leden byl nejstudenějším lednem za posledních 20 let

Autor: Petr Mach | Publikováno: 12.3.2008 | Rubrika: Zamyšlení
Globe

V lednovém newsletteru CEPu jsme publikovali graf měsíčních průměrů globální teploty. Ke grafu jsme přidali titulek "Konec globálního oteplování?" Neviditelný Pes uveřejnil 3.3. článek pana Vladimíra Čermáka z Akademie věd. Pan Čermák tvrdí, že se oteplování naopak neustále zrychluje.

Změřené údaje ale nejsou na jeho straně.

Podotýkám, že to není pouze CEP, kdo si všiml, že se růst teplot zastavil a nejsou to zdaleka jen pravicové think tanky. Např. si toho všimli i v prosincovém vydání socialistického měsíčníku New Statesman: "The fact is that the global temperature of 2007 is statistically the same as 2006 as well as every year since 2001. Global warming has, temporarily or permanently, ceased. Temperatures across the world are not increasing as they should according to the fundamental theory behind global warming – the greenhouse effect. Something else is happening and it is vital that we find out what or else we may spend hundreds of billions of pounds needlessly." (http://www.newstatesman.com/200712190004.)

Navíc leden 2008, který v lednovém vydání newsletteru CEPu ještě nebyl podchycen, je rekordně nejstudenějším lednem za posledních 20 let! Včetně aktuální lednové hodnoty vypadá vývoj globální teploty ve 21. století následovně:

Pan Čermák píše, že se při letmém pohledu skutečně může zdát, že se růst teploty zastavil. Nejen při letmém pohledu. To stejné ukazuje i hlubší analýza časové řady.

Vraťme se na okamžik k vývoji teploty ve 20. století. Průměrná globální teplota v roce 1901 byla 13,84°C a v roce 2000 14,33°C. Teplota za 100 let tak narostla přibližně o 0,5°C (panu Čermákovi nárůst teplot ve 20. století z nějakého důvodu vyšel 0,74°C).

To, že by za tento nárůst mohla činnost člověka, je sporné. Kdo si myslí, že je to nesporné, asi by nyní ani neměl číst dál, protože každý "ne-růst" teploty v budoucnosti mu bude způsobovat v hlavě zmatek.

(Zdroj dat: http://data.giss.nasa.gov/gistemp/tabledata/GLB.Ts+dSST.txt)

Panu Čermákovi, který mě minulý týden oslovil dopisem, jsem sdělil některé mé pochybnosti o jeho závěrech. Diskrétně jsem mu je sdělil, on si je zřejmě nevzal k srdci, když publikoval svoji reakci na Neviditelném Psu. Zopakuji tedy své výhrady veřejně:

Teplota není lineární veličinou

Především považuji za chybu uplatňovat při analýze a prognózách globální teploty metodu lineárního trendu.

Statistická věda nabízí několik metod k odhadu trendu časových řad. Vhodná metoda závislí primárně na vstupních předpokladech. Předpoklad, že vývoj teploty je v zásadě lineární, považuji za ideologickou předpojatost. Lidé, kteří věří, že za růstem teploty od 20. století stojí člověk tím, že emituje CO2, věří i na to, že od 20. století musí být růst teploty lineární.

Oprostěme se ale od ideologie. Teplota dlouhodobě kolísá a před dvěma sty lety byla zhruba stejná jako dnes. Teplota není akciový trh, který sice někdy roste a někdy klesá, ale navzdory občasným turbulencím dlouhodobě roste. To, že teplota rostla během 20. století neznamená, že poroste během 21. století.

Pro analýzu trendů globální teploty považuji za vhodnější použít buď klouzavý průměr nebo nějaký polynom, který ukazuje na měnící se směrnici trendu. Když se směrnice blíží nule (křivka se zplošťuje), lze hovořit o tom, že se globální oteplování zastavuje.

Ke zvolení vhodné trendové křivky slouží např. tzv. metoda minimalizace druhých mocnin odchylek měřených dat od trendové čáry. I tehdy, když nemáme solidní výchozí předpoklad o povaze trendu časové řady, metoda nejmenších čtverců nám může napovědět, jakou rovnici pro odhad trendu použít.

Proložení teplotních dat klouzavým průměrem nebo polynomem ukazuje obracení trendu teplotního vývoje. Metoda analýzy pomocí lineárních křivek, kterou používá pan Čermák, je nejen nepřesná, ale rovněž velmi závislá na tom, jak je zvolen začátek a konec zkoumané řady. (Toto ho svedlo na scestí, když zcela absurdně tvrdil, že tempo oteplování je ve 21. století 2,5x rychlejší než za celé 20. století.)

Nehodnotím, jestli je dobře nebo špatně, že globální teplota přestala růst. Ani netvrdím, kdo za to může. Ani netvrdím, že současná změna trendu je definitivní. Jen tvrdím, že globální růst teplot se prozatím zastavil.

 

Neviditelný pes, 05.03.2008

4051 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Amerika se bez nepřítele obejít nemůže. Nepřítel je totiž to, co vlévá peníze do největšího amerického průmyslu, jímž je průmysl zbrojařskýVe Španělsku letos narostly ilegální vstupy afrických migrantů o 700 %Evropská komise veřejně vyhlásila válku evropským zemědělcům: Jak zlikvidovat zbytky evropské výroby a vše dovážetBez Vás nepřežijeme...Nic takového se zatím ještě nestalo, Čína investuje přes bilion $ do nového plánu na technické předběhnutí USA

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaGeorge Soros. Génius hybridní války

Eurabia.cz

Noví zahraniční pracovníci? Romové se vracejí před koronou do ČRTurecký velvyslanec: Ramadán lepší Vánoc!

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruska vláda zahájila rozsáhlý program finanční podpory pro rodiny postižené koronaviremPrezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinit

ParlamentniListy.cz

Je to tady: Nad Kavčími horami sa blýská, hromy divo bijú. Do Rady ČT míří Xaver. A nejde tam sámKauza Koněv: Kláru Samkovou udal starosta Kolář. A ta už ví...
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění