Antiklausovci už s Klausem nemají proč válčit

Autor: Jan Zahradil | Publikováno: 10.3.2008 | Rubrika: Zamyšlení
Klaus - patriot

Devadesátá léta dvacátého století byla v české politice opravdu dlouhá. Skončila vlastně až v pátek 7. března 2008, v den druhého prezidentského slibu Václava Klause. Boj o Klause a s Klausem byl natolik dominantním definičním prvkem minulé dekády, že hluboko zasáhl i do dekády současné.

Podle některých analytiků je hlavním poraženým v právě skončeném prezidentském klání Jiří Paroubek. To je omyl. Paroubek udělal jedinou zásadní chybu: tradičně neovládl své zbytnělé "já", které mu velí, aby se všude cpal jako první. Vecpal se tedy do čela protiklausovské armády, v ruce klacek s nápisem Švejnar, a věřil, že srazíli jím prezidenta, srazí zároveň i vládu. Ani ten klacek, ani ta armáda však nebyly jeho a teď neví, jak by se z porážky vymluvil. Hlavním poraženým ale není.

Hlavním poraženým není koneckonců ani Jan Švejnar, který jen doposud nepochopil, že nebyl žádným hybatelem dějin, ale právě a jedině tím klackem v cizí ruce. Tak, jako jím byl v letech 1997-1998 podobně prkenný "zimní král", dnes už zapomenutý Josef Tošovský.

Hlavním poraženým je ale onen neformální vlivový konglomerát, dlouho prolínající naší veřejnou sférou a známý u svých odpůrců pod mírně posměšným názvem "bratrstvo Pravdy a Lásky". Hlavními poraženými jsou ti, kdo Klausovi nikdy neodpustili, že přetvořením Občanského fóra na standardní politickou stranu ukončil éru "nepolitické politiky".

Hlavními poraženými jsou ti, kdo se domnívali, že prefabrikovaný "sarajevský atentát" nadobro vymete Klause z české politické scény a zcela ji překreslí.

Hlavními poraženými jsou debatní kroužky jako US, ED či jejich dnešní nástupci zelení, kteří stále nevědí, že politika není kavárenské mudrování, ale - řečeno s klasikem - jen trpělivé vrtání tvrdých prken. Hlavními poraženými jsou zhýčkané květinky pražského intelektuálního skleníku - od televizních "revolucionářů" z přelomu století přes iniciativy Děkujeme, odejděte! či Impuls až po věčné moralizátory typu Tomáše Halíka.

Hlavními poraženými jsou přeceněné talenty `a la Josef Zieleniec, které kdysi vsadily na špatného koně, dodnes si to nepřiznaly, a sjíždějí proto po politickém toboganu stále níž. Hlavními poraženými jsou ti, kdo považovali první Klausovo zvolení za historický omyl, který musí být při první příležitosti napraven, a to pokud možno jakýmikoliv prostředky.

Hlavními poraženými jsou novodobí čeští "eurofilové", kteří se tváří, že odbourávají naše komplexy, ale ve skutečnosti budují nové "antikomplexy" tím, jak navazují na tu nejméně šťastnou tradici českého národa - hrbit se před vnější autoritou, ať přichází odkudkoliv. A hlavními poraženými jsou také ekonomické a zájmové lobby, na tyhle všechny navěšené. Proto je kolem výsledku volby tolik povyku.

Nicméně až si sedne kouř po bitvě, řada zarputilých antiklausovců s překvapením zjistí, že se s Klausem paradoxně shodují víc, než jsou sami sobě v iracionálních záchvatech nevole schopni přiznat. Klausovo konečné vítězství by jim mohlo pomoci v odstranění tohoto emocionálního bloku. Vždyť teď už není proč s ním válčit, vyhloubené příkopy je třeba zasypávat, a ne dále prohlubovat. Jedině tak může vzniknout trvalejší středopravicové spojenectví jako protiváha stále užšímu socialisticko-komunistickému svazku.

Prezidentskou funkci si zaslouží. Ano, Václav Klaus byl, je a nadále bude pro mnohé tvrdý oříšek. Nemůže být ale nejmenších pochyb o tom, že si prezidentskou funkci plně zaslouží - za výdrž a houževnatost, za kontinuitu postojů, za jasný "světový názor" i za silná stanoviska, která leckoho dráždí k nepříčetnosti. Za to, že není - na rozdíl od mnoha jiných evropských politiků - šedivá myš. A to musí uznat i jeho kritici. Místo dětinského spílání by mu proto měli i oni raději gratulovat k úspěchu a přát mu, ať si své druhé prezidentské období naplno užije.

Lidové noviny, 10.03.2008

4329 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Je třeba uznat, že se mladá garda protiruských aktivistů, tvořících u nás páteř páté kolony, neobyčejně činí. Není dne, kdy by „modré košile“ nepřišly s novou provokacíBaru v pokrokové Británii asi nevydají licenci na alkohol kvůli blízkosti mešity. Alkohol podněcuje k islamofobiiRiaditeľky Plánovaného rodičovstva prísažne priznávajú, že predávali potratené detské teláBez Vás nepřežijeme...Kdo připravil drancování amerických měst?

euServer.cz

Uvažoval jste o tomhle někdy, pane Kalousku, Schwarzenbergu, Fialo, Vystrčile, Rakušane, Bartoši, Farský, Bartošku a páni další ze stejně jedovaté líhně? Proč se Nálezy Ústavního soudu o Colloredo–Mansfeldech staly Stalingradem protektorátních restituentů

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaMusíme si zvyknout na to, že budeme často posíláni do karantén nejrůznějšího typu. Budeme-li protestovat, budou to karantény horšího typu

Eurabia.cz

Černý muslimský policista zastřelil v USA nevinou bělošku a nikomu to nevadíTo je již zvrácené sebemrskačství! Běloši poníženě prosí černochy o odpuštění

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Liberálové zneužívají smrti černocha k pokusu o státní převrat vůči demokratický zvolenému prezidentu TumpoviRuska vláda zahájila rozsáhlý program finanční podpory pro rodiny postižené koronavirem

ParlamentniListy.cz

„Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějíNebezpečný útok! Halík vypustil text, kterým vyděsil Petra Žantovského. Jde o ČT a také Milion chvilek
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění