Evropská unie vzkazuje: Češi, zlobíte!

Autor: Ivo Strejček | Publikováno: 12.3.2008 | Rubrika: Politika
USA

Evropské instituce to myslí vážně: suverénní vládu České republiky chtějí vytahat za uši proto, že se "odvážila" vyjednat zrušení vstupních víz do USA, aniž se na to ctihodných evropských úředníků ptala. Češi budou vyplísněni, protože náš premiér a vláda postupovali samostatně a v zájmu země.

Bezvízový styk s USA je pro nás důležitý. Zakončuje náš rozchod s neblahou minulostí a zcela nám otvírá dveře tam, kam jsme po desetiletí chtěli patřit.

Nikdo nemá právo zbavovat nás úcty k vlastní historické zkušenosti. Tím méně ti, kteří si poválečnou éru prožili v blahobytu právě pod americkým ekonomickým a bezpečnostním deštníkem.

Postup české vlády není v žádném rozporu s komunitárním právem a ani eurokomisař Frattini, který má na starosti zahraniční politiku, žádný problém předem nesignalizoval.

A tak ještě nevešla v platnost tzv. Lisabonská smlouva, která (mimo jiné) zřizuje funkci evropského ministra zahraničních věcí a výkon zahraniční politiky despoticky připoutává k Bruselu, a už je ČR za samostatný postup peskována.

Po léta skrývaný západoevropský antiamerikanismus a strach z posílení amerického politického vlivu ve střední a východní Evropě na úkor bruselské centrály jsou zjevné.

Ono by se to časem mohlo Bruselu zcela vymknout z ruky a Slováci, Maďaři či Poláci by si také mohli s Američany "dojednávat, co sami uznají za vhodné".

A kdybych chtěl být kousavý, navrhl bych, abychom myšlenku tzv. celoevropského přístupu k vyjednání bezvízového styku s USA interpretovali důsledně logicky.

Pak bychom požadovali po všech členských státech EU, které mají letité bezvízové kontakty s USA, aby je ve jménu "celoevropské solidarity" zrušily a pak společně v jednom evropském šiku vybídly eurokomisaře Frattiniho, aby to všem vyjednal hromadně znovu. To by mohl být oprávněný požadavek. Pokud by se však některým představitelům členských zemí EU zdál hloupý a nemístný, pak ať se stejnou logikou nechají česká rozhodnutí v českých rukou.

Unie se tak v Česku představila s dalším pozoruhodným příspěvkem, který by bylo vhodné v ratifikačním procesu nepřehlédnout.

 

07.03.2008, MF DNES

/titulek redakce/

2801 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Panna Marie se naklonovala a Ježíš byl transsexuál, objevili v pokrokovém ŠvédskuŽerte brouky, vyhlašuje nová pokroková potravinová politika EU prosazující méně masa a více alternativních proteinůNová švédská agentura proti psychologickým operacím půjde po disentuBez Vás nepřežijeme...Dominik Hašek se rozhodl stát českou Čaputovou a už teď je pro smích celému národu

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaV tomto půlbilionovém plánu EU se skrývá naprosto fantastický korupční potenciál...

Eurabia.cz

Vláda Itálie odsouhlasila Kataru ideologickou kontrolu nad muslimskou komunitou ve své zemi ...Před pár dny Česká televize v dětském vysílání vyzvala děti, aby oslavily islám

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruska vláda zahájila rozsáhlý program finanční podpory pro rodiny postižené koronaviremPrezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinit

ParlamentniListy.cz

Kupka je kolaborant s ANO! PL patří Valentovi, lžou... Cože? Omluv se! Právě probíhá jednání středočeské ODS. Padla extrémní obviněníPreference ČSSD neodpovídají její práci, říká politolog Jelínek. Ministři pracovali v krizi možná lépe, než ti z ANO
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění