Schwarzenberg, odborník na islám: Mohamed bombu neznal!

Autor: Viktor Svoboda | Publikováno: 22.3.2008 | Rubrika: Islám
Mohamed - karikatura

"Prorok Mohamed ve své době žádnou bombu neznal", říká odborník na dějiny islámské civilizace a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg v reakci na vylepení plakátů s karikaturami Mohameda.

Plakáty vylepil v Brně neznámý pachatel a ministerstvo zahraničí proti němu hodlá tvrdě zakročit. "Nelze to podle našeho názoru obhajovat odvoláváním se na svobodu slova a projevu," řekla mluvčí ministerstva Zuzana Opletalová. "Jak je každému známo, v dobách proroka Momaheda žádné bomby neexistovaly". S tímto hodnocením činu souhlasí i ministr Schwarzenberg. "Nemá to co dělat se svobodou slova," prohlásil rozhodně.

Takzvanou "svobodu slova" lze podle nich používat pouze v případech, kdy nemůže být vnímána jako "výsměch" a "projevy netolerance a agresivity", říká Schwarzenberg. Mluvčí ministerstva dodala, že na svobodu slova se nelze odvolávat ani v případech, kdy by nějaký projev mohl být vnímán jako "podněcování náboženské nenávisti".

Před dvěma lety zareagovali muslimové po celém světě na otištění karikatur Mohameda nepokoji, veřejnými projevy nenávisti k Západu, a zabitím více než stovky nevinných lidí.

Na rozdíl od zástupců vlády nechaly plakáty zástupce české muslimské obce chladnými. "Lidé, kteří to vylepili, se nás patrně snaží naštvat. To nás ale nerozhází," řekl Hani Baloush, člen islámské nadace, která působí při brněnské mešitě. Na rozdíl od ministerstva si Baloush myslí, že výlep plakátů hanobících Mohameda není trestný, a nemá tedy ani smysl kontaktovat policii.

Policie je však také plakáty pohoršena a začala možný zločin vyšetřovat z vlastní iniciativy na základě "upozornění od médií". "Na základě upozornění od médií se začala policie zabývat plakáty vylepenými v brněnských ulicích, které připomínají karikaturu proroka Mohameda," uvedli policejní mluvčí v Brně Andrea Procházková i Bohumil Malášek.

Na rozdíl od ministerstva však policie kauzu nevnímá jako zneužívání "svobody projevu" k šíření náboženské nenávisti, ale pouze jako černý výlep plakátů. Za nelegální výlep hrozí iniciátorům plakátové kampaně pokuta od tisíce do padesáti tisíc korun. "Pokutu lze uložit jen tomu, kdo je dopaden přímo při vylepování," připomněl mluvčí radnice Brno-střed Roman Burian.

Zdá se tedy, že pachatelům jejich zločin projde, a lež a nenávist opět zvítězí nad pravdou a láskou islámu. Jedno je ale jisté: poslední slovo bude mít spravedlivý Alláh. Což neříká o nevěřících, "Ti, kdož jsou nevěřící, se podobají dobytku, na nějž se volá a který slyší jedině křik a výzvy: hluší, němí, slepí - ničemu nerozumějí. Nad těmi, kdož jsou nevěřící a jako nevěřící zemřou, bude vyneseno prokletí Boha, andělů i lidí všech a budou v něm navěky a nebude jim trest ulehčen a nedostane se jim odkladu."

autor je spolupracovníkem redakce Eurabia.cz

www.eurabia.cz

5724 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPodpořte nás
Čtěte také

euPortal.cz

Nová pokroková ředitelka norského muzea prohlašuje, že kolekce už „nebudou tak bílé a maskulinní„Zvykněte si,“ říká holandská mešita nepřizpůsobivým občanům, kteří si stěžují na svolávání k modlitbámTento návrh je nejlepší, co se tu objevilo od roku 1989. To se nesmí stát, reaguje vyděšeně Kalousek. Oč jde?Bez Vás nepřežijeme...Amerika se bez nepřítele obejít nemůže. Nepřítel je totiž to, co vlévá peníze do největšího amerického průmyslu, jímž je průmysl zbrojařský

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaGeorge Soros. Génius hybridní války

Eurabia.cz

Noví zahraniční pracovníci? Romové se vracejí před koronou do ČRTurecký velvyslanec: Ramadán lepší Vánoc!

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

eOdborar.cz

Ruska vláda zahájila rozsáhlý program finanční podpory pro rodiny postižené koronaviremPrezident Beneš: Nikdy nezapomeňme na to, co s námi Němci v této válce dělali a co zamýšleli s námi učinit

ParlamentniListy.cz

Roman Šmucler byl u řešení viru. A promlouvá: Hamáček a špatný rádce. Co padlo o rouškách. Prymula, jiní a zmatekŠlachtovo svlékání Nečase? Senátor Červíček má svůj názor. A protože celou věc zažil...
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění